Çin Takvimi İle Cinsiyet Tahmini

Çin takvimi hakkında bilgimiz olsa da olmasa da daha hamile kalmadan önce isimler buluruz onlara. “Kızım olursa Nisa, oğlum olursa Eymen koyacağım.” deriz mesela. Kimimizin gönlünde minik bir prenses yatar, kimimizde ise bir şehzade.

Yani demek istediğim, etrafta tanıdık bir hamile varsa, akıllara ilk gelen ve merak edilen en önemli şey bebeğin cinsiyetidir. Tüm zamanların en önemli meselelerinden biri olsa gerek ki, günümüz teknolojisi bile belli bir haftaya gelene kadar belirlenen cinsiyeti gösteremezken, insanlar daha anne hamile kalmadan kızı mı, oğlu mu olacağının derdine düşerek çeşitli yollar ve yöntemler geliştirmiş.

Anne adayının canı ekşi, tuzlu şeyler istiyorsa kızı, tatlı şeyler istiyorsa oğlu olacağından tutun da, kırmızı lahana ile, sarımsak ile, anahtar ile yapılan testlerin yanı sıra yüzük ve takvime kadar pek çok yöntem var eskilerden günümüze kadar gelen.

Bu aşerme döneminde tatlı/tuzlu muhabbetinin cinsiyet belirlemede etkili olduğunu hiç sanmıyorum. Aranızda, “Olur mu öyle şey, bende tuttu. Durmadan tatlı aşerdim sonra oğlum oldu.” diyenler olabilir. Ama bende tam tersi olmuştu mesela. İnsan sabah kahvaltısında annesinin kırmızı biber turşusundan bir tabak yer mi Allah aşkına! Hamileliğin ilk zamanları bir acayip dönemler hakikaten, asla yapmam dediklerinizi bile yaparken bulabilirsiniz kendinizi 🙂 Bu duruma bakarak etrafımdaki pek çok kişi “kesin kızın olacak senin” dese de, oğlum oldu 🙂

Bir arkadaşım alyansımı ipe bağlayıp sarkıtarak, yüzüğün başta dönmek ile ileri geri gitme arasında kararsız kalan hareketlerinin sonunda ileri geri gitmesiyle “oğlun olacak senin” deyişini ve “hadi ya! kızım olacak benim görürsün hurafe bunlar” deyişimi unutmuyorum. Yüzük testi işe yarıyor sanki 🙂

Bir de herkesin bildiği bir efsane vardır: Çin takvimi!

Çin takvimi de gerçekten doğruya yakın sonuçlar veriyor. Çin takvimi annenin hamile kaldığı yaşı ile yine hamile kaldığı ayı baz olarak tahmini bir sonuç veriyor. Yani etrafımda hamile olan ve doğum yapmış pek çok kişiye sorduğumda, gerçekten Çin takvimi ile aynı olduğunu ifade ediyorlar.

Çin takviminin tarihi çok eski, kaynaklara göre yaklaşık 700 yıl önce hazırlanan Çin takvimi doğmamış bebeğin cinsiyetini belirlemede diğer milletlerin de itibar ettiği bir yöntem. Öyle ki, günümüzde otomatik hesaplayıcısını bile yapmışlar!

Çin Takvimine göre hesaplama nasıl yapılır?

Çin takvimine göre; hamile kaldığınız yaşınız ile hamile kaldığınız ayın kesiştiği kutucukta yazan cinsiyet bebeğinizin tahmini cinsiyetini veriyor.

Çin takvimi

Çin takvimi (Üzerine tıklayarak takvimi büyütebilirsiniz.)

Benim hamilelik yaşım ve ayımın kesiştiği kutu bana doğru cinsiyeti verdi 🙂

Çin takvimi cinsiyet belirleme de yüzde kaç isabetli bilinmez, ama sizin hakkınızda hangisi hayırlısı ise gönlünüze ve rahminize de O düşsün, sevgiler…

Abone Olun

Makalelerimizi beğendiniz mi? Yeni makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.

Bir Cevap Yazın