beybigo

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir alana yerleşmesi olayıdır. Bu yerleşme yeri genelde kaynaklarda  tuba uterina olarak bilinen yumurta kanalında (Fallop tüpleri) (%97) gerçekleşir. Dış gebeliğin görülme sıklığı ırklara, bölgelere ve yaşa göre değişse de ülkemizde görülme sıklığı %1-2 arasında arasında iken ABD’ de yaklaşık her 50 kadından 1’inde dış gebeliğe rastlanmaktadır.

diş gebelik belirtileri nelerdir

Dış gebeliğin meydana geldiği fallop tüpü

 

Dış Gebelik Tedavisi Mümkün müdür?

Dış gebelik meydana geldikten sonra embriyonun (bebeğin) tekrar rahme transferi ne yazık ki mümkün değildir. Kaldı ki dış gebelik kendini pek belli etmeyen bir sağlık problemi olup gebeliğin ilk bölümünde anne kayıplarının en önemli nedeni olarak bilinmektedir. Bu nedenle meydana gelmiş bir dış gebeliğin sonlandırılmasından başka çare yoktur.

Dış gebelikler anne adayları için önemli risk faktörlerini de beraberinde getirir. Bunların en önemlisi ise aşırı kan kayıplarından meydana gelen ölümlerdir ve bu ölümler 20 yaş altında bulunan anne adaylarında en sık şekilde görülür. Ancak erken tanı sayesinde anne adayında kalıcı hasarlar oluşmadan hatta cerrahi müdahaleye bile gerek kalmadan dış gebeliğin sonlandırılması sağlanabilir. Bu sebeple gebeliğin erken tespit edilmesi ve düzenli doktor muayeneleri çok önemlidir.

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Normal şartlarda, döllenmiş yumurta fallop tüplerinden ilerleyerek rahim içine yerleşir. Ancak bu tüpler daha önce yaşanmış çeşitli nedenlerden dolayı hasarlı ya da tıkalı ise döllenmiş yumurta daha fazla ileriye gidemeyerek rahme ulaşamaz ve olduğu yerde tutunur ve orada gelişmeye başlar.

Bu nedenle bu şekilde meydana gelen gebeliğe tubal gebelik de denir. Yukarıda da bahsettiğim gibi dış gebeliğin bu şekilde meydana gelme oranı yaklaşık %97’dir.

dış gebelik-ultrason

Dış gebeliği gösteren bir ultrason görüntüsü

Ancak döllenmiş yumurta farklı dokulara da yerleşerek de meydana gelebilir. Bu yerler rahim boynu (cervix), yumurtalık, karın ve hatta sezaryen kesisidir.

Eğer bir gebenin dış gebelik yaşadığı fark edilmez ve müdahalede bulunulmazsa ait olmadığı yere yerleşen embriyo orada büyür ve  gebenin damarlarının yırtılmasına neden olur. Bu olay sonrasında gebenin tüpleri ağır hasar alır ya da tamamen zarar görür. Oluşan hasarlar nedeniyle aşırı karın ağrısı ve fazla kanama meydana gelir ki; bu durum gebeyi ölüme kadar götürebilir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür?

  • Daha önce dış gebelik yaşamış olanlarda,
  • Yaşı 35’in üzerinde olanlarda,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan,  fallop tüplerinin ve pelviğin iltihaplanması ile meydana gelen Salpenjit (PID) hastalığı geçirenlerde,
  • Tüplerinde yapışkanlıklar olanlarda,
  • Kısırlık tedavisi görenlerde,
  • Birden fazla kürtaj olanlarda,
  • Sigara tüketenlerde,
  • Yumartalık kistleri ve miyomları olanlarda,
  • Doğuştan tüplerinde sorun olanlarda dış gebelik görülme ihtimali yüksektir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Erken gebelik belirtileri birbirine benzese de kadından kadına fark gösterir. Ancak dış gebelik yaşandığını gösteren kesin bir işaret yoktur. Belirtiler normal hamilelikteki gibi başlar. Örneğin göğüslerinizde şişlik, mide bulantıları, kusmalar, baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Adet gününüz gecikir ve buna bağlı olarak yaptığınız gebelik testinin sonucunu pozitif olarak alırsınız.

Tam hamileyim diye sevinirken ciddi karın ağrıları ve kanamalar yaşarsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. Çünkü bu ağrıların ve kanamaların nedeni yerleşmesi gereken yere değil de başka bir yere yerleşen embriyo olabilir.

Gebeliğin ilk anlarında  dış gebelik mi yoksa normal gebelik mi olduğunu anlamak oldukça zordur. Ancak gebeliğin 6. gününden itibaren yükselmeye başlayan HCG hormonunun (gebelik hormonu) düzenli takibi sayesinde gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılabilir. HCG hormonu normal gebeliklerde 2 gün kadar kısa bir sürede yaklaşık 2 kat artarken dış gebelikte böyle bir artık gözlemlenmez.

Doktorlar dış gebeliği yaklaşık 8. haftadan itibaren tanımlayabilirler.

Ayrıca yapılan ultrason görüntülemelerinde de gebeliğin normal ya da dış gebelik olduğu saptanabilir.

 

 

  • İçerik
5.0

Dış Gebelik Nedir?

Ülkemizde sıkça görülebilen dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışarısında faklı bir yere yerleşmesi durumudur. Dış gebeliği önlemek için çeşitli tedbirler alınabilirken maalesef henüz bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır.

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
DERYA
Ziyaretçi
DERYA

Merhaba

Adet Dönemimde 4 gün yaşanan gecikme sonucu kan testi yaptırdım 24.10.2017 tarihinde değerim 52,82 çıktı. Bugün tekrar test istedi doktorum 06.11.2017 tarihinde değerim 696,86 çıktı ama doktorum net bir şey söylemiyor çok tedirginim bu normal mi yoksa sıkıntılı bir durum mu var bilemiyorum :(( Konuyla ilgili bilgi alabilirsem çok sevinirim

wpDiscuz