Doğum Raporu İşlemleri İçin Tavsiyeler

2015 Temmuz ve Ağustos aylarının o sıcak günlerinde doğum raporu ile uğraşmak hamileliğimin en yorucu dönemleriydi diyebilirim.
Çalışan bir anne adayı (SSK) iseniz yasalar size  hamileliğinizin doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 haftası olmak üzere toplam 16 hafta yani 4 ay doğum izni hakkı tanımakta.

Eğer sizin ve bebeğinizin sağlık durumu yerindeyse ve çalışmaya devam edip doğumdan sonra bebeğinizle biraz daha vakit geçirmek istiyorsanız 8 haftalık izninizin 5 haftasını doğum sonuna kullanmak üzere doktorunuzun onayı ile 32. haftanın sonunda Çalışabilir Raporu (Doğum öncesi analık raporu) alabilirsiniz.

Bu raporunuz kesinlikle 37.haftanın sonuna kadar. 37. haftanın sonunda öyle ya da böyle işten ayılmak zorundasınız. Yani ben de bebeğimde iyiyiz,  ben son haftaya kadar çalışayım diye bir lüksünüz yok! 37. haftanın sonunda da yine doktorunuza Doğum öncesi raporunuzu hatırlatmanız gerekebilir.

Gelin görün ki bu rapor olayı biraz çetrefilli, yani doğuma haftalar kala tabir-i caizse karnı burnunda olan bir hamile bu kadar uğraştırılmamalı diye düşünüyorum. Raporlar, onayları ve takibi daha kolaylaştırılmalı bence!

Benim hikayem şöyle; Allah’a çok şükür bende bebeğimde 32. haftanın sonunda gayet sağlıklıydık ve ben Çalışabilir Raporu almaya karar vermiştim, çünkü doğumdan sonra ne kadar izniniz olursa o kadar kâr. Çalıştığım kurumun Muhasebe Departmanı ile görüşüp Çalışabilir raporu alacağımı söylediğimde bana “Raporunuzun üzerinde Analık ibaresi geçmemesi gerekiyor.” demişlerdi.

Temmuz ayının o sıcak günlerine rastlayan 32.haftamın son günü doktora gidip raporumu istedim o da uygun görüp SGK sistemine kendi ekranından Çalışabilir Raporunu girdi. Elime de bir nüsha çıktı verdiler, “İş yerin sistemden görür ama elinde bulunsun belki lazım olur” dediler. Raporu aldım tam hastaneden çıkacaktım ki üzerinde “Doğum öncesi Analık Raporu*” yazıyor. Telaşlanıp hemen doktorun yanına gittim bana yanlış rapor verdiniz üzerinde Analık ibaresi geçmemesi gerekiyor diye.

Doktorun asistanı da “Sistemden yaptık, böyle veriyor.”dedi . Beni gönderdi. Muhasebe ve SGK 170 hattı ile yapılan 3-4 telefon görüşmesi sonunda doğru raporu aldığımı öğrendim.

doğum raporu, doğum öncesi analık raporu

*Doğum öncesi analık raporu örneği (32.Hafta Raporu)

Burada özellikle vurgulamak istiyorum; raporunuzu aldıktan hemen sonra iş yerinizin Muhasebe departmanına mutlaka haber verin, onlar sistemden kontrol edip bir yanlışlık varsa düzeltilmesini sağlıyorlar.

Neyse gittigide ağırlaşarak geçen 5 hafta sonunda 37. haftamda bitmişti ve ben doktoruma gidip artık Doğum öncesi analık raporumu aldım. Muhasebeyi arayıp, kontrol ettirdim.

Bu raporlar aynı zamanda izinli olduğunuz dönemlerin ücretlerini alabilmek içinde çok önemli. Her hangi bir eksiklikte ya çok uğraşırsınız ya da ücretinizi alamazsınız.

Nihayet biz bu süreçlerden geçerek doğumla birlikte yavrumuza kavuştuk ama rapor derdimiz bitmedi, bu sefer de doğum raporu işi var!

Muhasebe’deki görevli personel bana “doğum yaptıktan sonra hastaneniz sisteme doğum raporunuzu girsin, sizde bizi arayıp teyit ettirin” demişti. Bende hastaneden ayrılırken raporu istedim ve birkaç gün sonra iş yerimi arayıp teyit ettirdim.  Bu işlemden sonra kurumumun bağlı bulunduğu SGK’yı arayıp doğum öncesi iznimin ücreti için bir dizi telefon görüşmesi yaptım ve onaylattım.

Bitti mi?

Hayır, tabi ki de!

Nihayet 4. Ayın sonunda işe dönüş tarihimde iş yerimi aradım, doğum sonrası iznimin bitişi ile ilgili birtakım görüşmelerden sonra doğum sonrası izin ücretim için yine bağlı olduğum SGK’ yı arayıp onay almam gerektiğini öğrendim. Ve uyguladım.

Bu dönemde ne kadar telefon görüşmesi yaptım bilmiyorum, ama bütün bu işlemlerin daha kolay bir şekilde halledilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını umut ediyorum.

Yazının biraz karışık ve uzun olduğunu düşünenler için özetlersek;

Tekil hamileliklerde toplam 2 (32. hafta raporu hariç) veya 3 rapor almalısınız.

  1. 32. hafta raporu
  2. 37. hafta raporu
  3. Doğum raporu

Her birini aldıktan sonra iş yerinizin Muhasebe departmanını arayıp haber vermek ve kafanıza takılanları sormak, sürecinizi garantileyecektir.

  • İçerik
5.0

Özet

Doğum raporu işlemleri her çalışan hamile kadın için ciddi bir sorun gibi görünse de, bir kaç ufak ipucu sayesinde kolaylıkla bu sürecin altından kalkılarak doğum raporu alınabilir.

Sending
User Rating 3.7 (10 votes)

Kimler Neler Demiş?

87 Yorum - "Doğum Raporu İşlemleri İçin Tavsiyeler"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Pınar b.
Ziyaretçi
Pınar b.

Merhaba , bende hamileyim ve çalışıyorum. 32. haftamda rapor alıp izne ayrılacağım. Aklıma takılan soru şu oldu, doğum yaptıktan sonra alınan raporla beraber, devletten aldığınız ücreti ne zaman ve nereden aldınız?

pinkkleo
Ziyaretçi

merhabalar, rapor işlemlerinizi özel bir hastanede mi yaptınız? doğum yaptığınız hastanemiydi?
Teşekkürler şimdiden:)

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Merhaba ben 37. Haftada dogum iznine ayrilmak istiyorum sigortadan parami aldigimda 32 de ne aliyosam knumu alirim acaba yoksa ucret degisirmi

sümeyra
Ziyaretçi
sümeyra

merhaba ben 32. haftada çalışabilir raporu almayıp 34. hafta bitiminde doğum öncesi raporu almak istiyorum. bu konuda bir bilginiz var mı ? 2 hafta sonra alldığım için doğum sonrasına eklenmesi gerekmez mı ?

Özlem
Ziyaretçi
Özlem

Benimde çalışamaz raporu aldığım hastane ile Doğum yaptığım hastane aynı değil. Doğum yaptığım hastaneye gidipmi raporu sonlandırmalarını istiycem yoksa raporu aldığım hastanedeymi?

semra
Ziyaretçi
semra

Merhaba benimde bir sorum olacak 27.haftamdayim normalde bende 32.de çalışabilir saporu alip Çalışacaktım ama şöyle bir sorun var 32 haftada yada daha önce tam olarak belli değil şuan daha 1 ay var ama isyerim kapanıyor…Bu kadar beklemisken 1 hafta yada bı kaç gün için doğum paramı alamazsam çok üzülürüm..Sorum su ki 32.haftadan önce 4 aylık raporumu baslatamazmiyim?

semra
Ziyaretçi
semra

Çok tesekkurler..İyi dilekleriniz için ama ben şöyle biliyodum 32.haftadan önceki son 3 ay aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışmak diye bı koşul var diye biliyorum 15 subatta isyerim kapanıyor ben 10unda 32.haftaya giriyorum ama ocak sonunda da çıkartılabilirim. .
Çok karışık kafam ya neyse inşallah bı şekilde hallolur…20sinde doktorumla konusucam inşallah..

semra
Ziyaretçi
semra

Ama ben 32.haftada çalışabilir raporu almiycam ki direk izine ayrilcam doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta hakkımız yokmu?

semra
Ziyaretçi
semra

Çok teşekkürler bende şu anda doktorumla randevumu bekliyorum o yüzden böyle elim kolum bağlı bekliyorum.hersey yoluna girer ins ama sağolun yine de iyi geceler diliyorum.

fatma
Ziyaretçi
fatma

Merhaba bende 31 haftalık hamileyim ve önümüzdeki hafta 32 hafta içinde olacam çalışabilir rapor alıp işe devam etmek istiyorum ama 37 haftaya kadar çalışmaya dayanamam bebeğide riske atmak istemiyorum nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim

DİDEM
Ziyaretçi
DİDEM

merhaba, şuan 30. haftamdayım 32. haftamda izne ayrılcam fakat doğum izninden önce bi hafta normal rapor almak istiyorum fakat bu rapor doğum için alınan rapordan kesilir mi gün olarak ikisi farklı şeyler değil mi?

NUR
Ziyaretçi
NUR

mrb

32.haftada 37.ye kadar çalışabilir raporu aldım işyerime verdim.şimdi 37.haftam dolmak üzere iş yerim izne çıkarken bir rapor daha istiyor ancak hastane tekrar sistemden bir rapor düzenleyemediklerini söylüyor.iş yerimin istediği evrak izinli olacağım tarihlerin ve işe başlayacağım tarihin olduğu bir evrakmış örnek göstermelerini istiyorum örnek de gösteremiyorlar ne yapmalıyım iş yerim ile hastane arasında kaldım.bu durum doğum parası almamı etkiler mi?

büşra
Ziyaretçi
büşra

Merhaba ,
32+4 haftalık hamileyim 32 haftalık çalışabilir raporu aldım doğum sonunda her hangi bir ücret ödeniyormu aceba bu çalışabilirlik raporu için.

Reyan
Ziyaretçi
Reyan

Merhaba ben 32 . Hafta 37 . Haftaya kadar çalışabilir raporu aldım 37 haftam bittiğide tekrar rapor almam gerekiyormu Doğum raporundan hariç

Reyan
Ziyaretçi
Reyan

Rapor aldığım hastane 37 haftan bittiğinde tekrar gelmene gerek yok dedi muhasebecin onu halledecek dedi tereddütte kaldım ya Doğum paramı alamazsam diye

Ecem
Ziyaretçi
Ecem

Merhaba,
Ben 32 de çalışabilir raporu aldım. şuan 33 deyim. 37 ye kadar dayanabileceğimi düşünmüyorum bu nedenle 2 hafta daha çalışıp 35 de ayrılacağım izne. çalışabilir raporunu muhasebeye verdim.Sgk ya ne zamn başvuru yapmam gerekiyor toplu para almam için ? Benim neler yapmam gerekiyor tam olarak. ? Yukarıda ki soru cevapları okumadım aynı soru varsa kusura bakmayın lütfen.

Reyan
Ziyaretçi
Reyan

32 hafta 37 hafta kadar çalışır raporu muhasebeye verdim o giriş yapmış bana dedidiki Doğum yaptığında Doğum raporu getir dedi

Özkan
Ziyaretçi
Özkan

Merhaba lar
29.12.2016 ssk girişli
Haziran ilk haftası 2017 doğum
İş gorememizlik rapor parası alma hakkına sahip olabiliyor muyuz şimdiden teşekkürler

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

32 haftalik hamileyim calisamaz raporumu aldım. İşten cikarildim rapor parasi alabilir miyim

Reyan
Ziyaretçi
Reyan

Merhaba 32 haftamda rapor aldım raporda şöyle yazıyo 32 haftadan 37 kadar çalışabilir 37 haftadan sonra çalışamaz 7 Nisa’na kadar tahmini Doğum 24 Nisa’n yazıyo bu rapor doğrumu dün istedim doktordan başka rapor yok dedi sisteme girip bu raporu veriyor dedi sistem kafam karıştı şimdi

Reyan
Ziyaretçi
Reyan

Merhaba ben 32 hafta raporumu aldım raporda şöyle yazıyo 32 hafta 37 kadar çalışabilir 37 haftadan sonra çalışamaz 7 Nisa’na kadar yani tahmini Doğum 24 Nisa’n raporda böyle yazıyo 7 Nisa’nda gittim doktor başka rapor vermedi istedim YÖK dedi biz sisteme girip sistem bize bunu veriyor dedi bu raporla Doğum paramı alırmıyım kafam karıştı

saliha
Ziyaretçi
saliha

mrh ben suan 34+3 gunlugum 37 de ayrilacagim.ama 37 + 1 demi ayrilmam sart yoksa 37+ 4 de ayrilabilirmiyim

Pelinn
Ziyaretçi
Pelinn

Merhaba ben 32 haftalık rapor Aldım fakat raporu aldığım hastanede değil farklı hastanede doğum yapmayı düşünüyorum doğum gerçekleştiğinde nasıl bir yol izlemem lazım birde başlangıç 23.03.2017 bitiş 18.05.2017 bu süre içinde erken olursa 18 den önce kalan izin günleri doğum sonrasına aktarılıyor mu rapor parası dışında süt ve çocuk parası içinde ayriyetten başka bir yere başvurmam gerekirmi

Yeşim
Ziyaretçi
Yeşim

Merhaba,
35 haftalık hamileyim ,32. Hafta çalışabilir raporum var fakat hastane SGK anlaşmalı olmadığı için sisteme giriş yapılmadı.Nasıl bir yol izlemem gerekir?

lale
Ziyaretçi
lale

Merhaba 34 haftadayim rapor almadim bir sorun olurmu calisabilir raporu

sevay
Ziyaretçi
sevay

Merhaba, ben urfada çalışıyorum ancak doğumum eskişehirde olacak 28. haftadan sonra yolculuk yapmam riskli olduğu için 32. haftaya kadar olan 4 haftalık kısmı raporlu geçireceğim. bu durum benim doğum sonrası haklarımdan yararlanmamı etkiler mi?

abc
Ziyaretçi
abc

iyi günler ben 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım fakat 37. haftadaki raporu almadım ne yapmam gerekiyor?

zeynep
Ziyaretçi
zeynep

merhaba
32 haftada çalışamaz raporu aldıktan sonra 37. haftada tekrardan mı rapor alıyoruz.. ve daha sonrada doğumdan sonramı rapor alıyoruz.. ?iyi günler

ece
Ziyaretçi
ece

Merhaba arkadaşlar ben şuanda 31 haftalık hamileyim önümüzdeki hafta 32 haftalık olduğumda çalışabilir raporu alacağım ancak 15 haziranda yani 34 haftalık hamileyken işkur kapsamında çalıştığım için işime son verilecek haliyle 37 .haftada bir rapor alacağım iş kurumumda olmayacak hal böyle olunca ben doğum yardımı alamayacak mıyım?

ridvan
Ziyaretçi
ridvan

Merhaba esim yeni dogum yapti ve dogum sonrasi 8 haftalik is gormez raporu almak istiyoruz herhangi bir kadin dogum uzman Dr dan alabilirmiyiz

Duygu
Ziyaretçi
Duygu

Merahabalar 32 hafta evragimi alıp işverene teslim ettim .evrakta en fazla 15.06.2017 kadar çalışabilir yazmakta.bugün 12.06.2017 tarihinden 14.06.2017 tarihi dahil normal rapor aldım rapor çarşamba bitiyo persenbe kadın doğum doktorumdan evragimi çalıştıramaz yapacam .ama 170 aradığımda birbirini takip eden rapor olmamasına dikkat edin diye bilgi verildi.bu ne demek yada o rapor bitiyo ben persenbe çalışamaz raporu alaçam 170 deki temsilci 3 günlük rapor bittikten sonra bir gün çalışın sonra ayrılın dedi evrakta en fazla 15 .06.2017 yaxiyo ne yapmam gerekiyor ücreti almama gibi durum soz konusumu bilgi verirseniz sevinirim.