Doğumun Yaklaştığını Gösteren 7 İşaret

Bilhassa ilk bebeklerini dünyaya getirecek olan annelerin son aylarda en çok merak ettiği şey doğumun başladığını nasıl anlayacaklarıdır. Herhangi bir doğum tecrübesi olmayan yeni anne adayı izlediği film ve reklamların da etkisi altında kalarak doğumun çok acil bir durum olduğunu düşünür, zaman zaman panik olur ve gereksiz yere kaygı yaşar.

Aslında doğum sinyallerini vererek, yavaş yavaş başlar. Bu öyle mucizevi bir şey ki vücut artık bebeğin dışarı çıkma vaktinin geldiğini belli tepkilerle anneye bildirir. Bu belirtiler tam olarak annenin doğuma hazırlandığının işaretidir.

Hamileliğin sonlarına gelindiğini ve doğumun yaklaştığını bildiren 7 işaret nedir?

doğumun belirtileri

Bebek geliyor…

1. Nişan(Kanlı akıntı)

Hamileliğin sona ermek üzere olduğunu ve bebeğin doğmasına az zaman kaldığını gösteren en temel işaretlerden biridir Nişan.

Hamilelik süreci boyunca rahim ağzı, hem rahme hemde bebeğe enfeksiyonların bulaşmasını önleyici pelteye benzer sümüksü bir madde ile kapalı tutulur. Ne zaman ki doğum kasılmaları artmaya başlar ve rahim ağzı genişler, o zaman bu madde dışarı atılır. Anne adayının fark edebileceği şekilde ya kanlı/kahverengi ya da pembe bir akıntı şeklinde görülür.

Nişanın gelmesi doğumun hemen olacağı anlamı taşımaz nişan geldikten sonra 1-7 gün içinde doğum beklenir.

2. Sancılar/Kasılmalar

Doğum sancıları yavrunuzun 9 aydır mesken edindiği sıcacık bedeninizden ayrılma vaktinin geldiğini gösteren en belirgin işaretidir. Bu bahsettiğim gerçek doğum sancıları ama bir de yalancı doğum sancıları diye bir şey var. Braxton-Hicks olarak adlandırılan bu sancılar doğuma hazırlık sancıları olarak tanımlanır.

35. haftadan itibaren başlayabilen bu hazırlık sancıları, günde 10 kereye kadar 5-10 saniyeden 60 saniyeye kadar sürebilen kasılmalar şeklindedir. Karında hissedilir. Bu sancıları gerçek doğum sancılarından ayıran temel özellik düzensiz olmalarıdır.

Gerçek doğum sancıları Braxton-Hicks sancılarına göre çok daha düzenli ve şiddeti giderek artan şekildedir. Bel ve kasıklarda hissedilir. Ve en önemlisi rahatsız edecek ve acı verecek şekilde olan bu gerçek doğum sancıları 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez geliyorsa doğuma az bir zaman kalmış olduğunu bilmek gerekir.dogumun-belirtileri

Braxton-Hicks adında bir İngiliz doktor 1800 lü yılların ortalarında doğum öncesi bu hazırlık kasılmalarını fark etmiştir. 

3. Suyun Gelmesi

Halk arasında suyun gelmesi olarak bilinen bu olay, esasında bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ile dolu kesenin sancı ve kasılmalar ile birlikte yırtılması sonucu gözlemlenen durumdur. Bu kese üst bölgelerden küçük küçük yırtılmışsa su sızıntı şeklide gelebilir ve anne adayı bunu idrar kaçırıyorum şeklinde yorumlayabilir. Bu sıvı bazende bardaktan dökülürcesine çok fazla şekilde gelebilir. Her iki durumda da annenin acil bir şekilde hastaneye gitmesi tavsiye edilir.

Amniyon sıvısı, koyu ve kıvamlı değil su gibi akışkan olup kendine has bir kokusu vardır ve rengi şeffaf ya da çok açık sarı olabilir.

4. Rahim Ağzında Değişim

Rahim ağzının, ancak kadın doğum doktorunun kontrolleri esnasında bağ dokusundaki yumuşama, incelme ve genişleme şeklinde fark edebileceği durumdur. Bu durumu gören doktorunuz sizi doğumun yaklaştığını bildirebilir.

5. Bebeğin Aşağı İnmesi

Hamileliğinin son ayında etraftaki pek çok doğum yapmış annenin “karnın düşmüş, bebek aşağı inmiş. Bugün yarın gelir bu bebek” diye yaptığı tahminlerin esası bebeğin doğabilmek için içinden geçmek zorunda olduğu kanala girmesi durumudur. Bebeğin kanala girmesi ile genelde ilk hamileliğini yaşayan anne adayları son haftalarda bir rahatlama, hafifleme hissedebilirler.

6. Kendini Çok Enerjik ve Mutlu Hissetme

Doğumun başlamasına az bir zaman kala anne adayları kendilerini enerji dolu hissedebilir. Bu dönemde genelde doğum öncesi ev temizliği yapmak popülerdir 🙂

7. Sık sık İdrara Çıkma İhtiyacı Hissetme

Bebeğin kanala girip de idrar torbasına baskı yapması sonucunda anne adayı sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebileceği gibi değişen hormonlar sebebiyle dışkılamasında da bir yumuşama gözlenebilir.

 

Yukarıda saydığımız doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler arasında özellikle su gelmesi ve 5 dakikada bir gelen sık ve şiddeti artan sancıları yaşıyorsanız hastaneye gitme vaktiniz gelmiş demektir. Ayrıca bu işaretlerin herhangi bir sırası olmadığı gibi kimi hamilelerde hepsi görülürken kimisinde sadece bir ya da ikisi görülebilir.

Anne olmak gerçekten kolay değil, hele ki gerçek doğum sancılarını yaşayınca kendi annesinin hakkını nasıl ödeyeceğini düşünüyor insan…

Doğuma giderken doğum çantanızı almayı unutmayın! İçine konacaklar hakkında fikir almak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

Abone Olun

Makalelerimizi beğendiniz mi? Yeni makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.

Bir Cevap Yazın

Yenianneyim'e Ücretsiz
Abone Olun

Makalemizi beğendiniz mi? Yeni yayınlanan makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.