Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük, özellikle anne – baba olmaya hazır bireylerin, bir bebek sahibi olmayı istemeye başlamalarıyla birlikte planladıkları ve gerçekleşmiş gebeliklerin beklenmedik bir şekilde sona ermesiyle derin üzüntü yaşatan bir olaydır.

Ancak şunu ifade etmekte yarar var ki; her 6 kadından 1 tanesi maalesef hayatında en az bir kez düşük yapıyor. Yaşadığınız ya da yaşayacağınız düşüklerin mutlaka bir nedeni olduğunu unutmayın! Sonuçta sizin isteğinizle sonlanmayan bir gebelikte meleğinizin sizi ötelerde bekliyor olacağını düşünerek, belki de kurtuluşunuza vesile olacağını düşünün ve ümitsizliğe kapılmayın… Allah sağlıklı evlatlar nasip etsin, isteyen herkese…

Düşük Nedir? Düşüğe Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Düşük, gebeliğin 20. haftasından önce embriyo ya da fetusun anne rahminden dışarı atılması ile sonuçlanan olaydır. Özellikle ilk 12 haftada yaşanan düşüklerin meydana gelmesindeki en önemli sebeplerden biri kromozom yapısındaki anormalliklerdir. Böyle bir durumda yumurta ya da spermdeki kromozomlar da bir eksiklik söz konusudur ve böyle gebeliklerde embriyo gelişimini sürdüremez.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde yani ilk 12 haftasında meydana gelen düşükler erken düşük, 20.haftasına kadar meydana gelen düşükler ise geç düşük olarak adlandırılırken, 20. hafta ile 37. hafta arasında meydana gelen doğumlar artık erken doğum olarak adlandırılır. 

 

düşük belirtileri

Hayatı sonlanmış bir embriyo, plasentası ile birlikte…

Ayrıca:

 • Düşüklerde annenin yaşı da etkilidir. Düşüğün 35 ila 45 yaş aralığında olan anne adaylarında görülme oranı %20-%30 civarında iken 45 yaş ve üzeri annelerde görülme oranı %50 civarındadır.
 • Daha önce birden fazla düşükle sonlanmış gebeliği olan kadınlarda, düşüğün tekrar etmesi, hiç düşük yapmamışlara oranla daha yüksektir.
 • Annedeki diyabet (şeker hastalığı) ve deri veremi gibi kronik hastalıklarda bebeğin düşmesine sebep olabilir.
 • Rahimde var olan hastalıklar da düşüğe sebep olabilir.
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu da düşüğe neden olabilir.
 • Anne, aşırı kilolu ya da çok zayıfsa, dengesiz ve yetersiz besleniyorsa, gebeliği düşükle sonlanabilir.
 • Annenin bulunduğu ortam aşırı radyasyonlu ya da insan sağlığına zararlı gazların olduğu bir yerse bu da düşüğe neden olabilir.
 • Çoğul başlayan gebeliklerde de düşükler meydana gelebilir.

 

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

 • Şiddetli vajinal kanama düşüğün en başta gelen belirtilerindendir. Adet kanamasından farklı olarak kahverengimsi ya da parlak kırmızı renkte şiddetli bir kanama mevcutsa ve bunun yanından karın ağrıları da söz konusu ise büyük olasılıkla düşük yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü doktorlar, zamanında müdahale ile düşük önleyici iğne, serum ve haplarla düşüğü önleyebiliyorlar.
 • Gebeliğiniz sağlıklı bir şekilde ilerlerken hiç beklemediğiniz bir anda hafif lekelenme ya da pembemsi kanama ile karşılaşırsanız da vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.
 • Bir diğer önemli düşük belirtisi de, vajinadan gelen pembemsi-kırmızı mukus / katı akıntılardır. Hamilelikte vajinal akıntılar artar ancak akıntınız şiddetli ve pembemsi ise hemen doktora görünmelisiniz.

  4 haftalık düşük

  6 haftalık düşük

 • Bel ve sırt ağrıları da düşük belirtisi olabilir. Pek çok sağlıklı gebelikte sırt ve özellikle bel ağrısı yaşanabilir ancak bu ağrılar belin alt kısmında ve hafiften şiddetliye doğru gidiyor, her 15-20 dakikada bir düzenli bir şekilde geliyor ve hayatınızı sekteye uğratacak kadar acı veriyorsa acilen doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 • Hamilelik belirtilerindeki değişiklikler de düşüğün bir göstergesi olabilir. Yukarıda yazılanların yanı sıra hamile kaldıktan sonra değişen hormon seviyesiyle birlikte vücutta meydana gelen değişiklikler( mide bulantısı, kusma, kokuya karşı hassasiyet vb…) artık görülmüyorsa düşük yaşanmış olabilir.Net bir şekilde bilinmeyen böyle durumlarda doktor tarafından muayene edilmek en sağlıklı olanıdır, zira eğer bir düşük meydana gelmiş ve anne adayı bunu fark etmemişse rahim içinde kalan kalıntılar annede uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun en sağlıklı çözümü ise bir doktora görünmektir.

  düşük belirtileri

  Gebeliğin 4-20. haftaları arası yaşanan düşükler

Tekrar hatırlatmak gerkirse, aşırı karın ağrınız ve kramplarınız ile bel ağrınız varsa, bunun yanında beklenmedik kanamalar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

 

Allah, evlat hasreti çeken tüm anne – baba adaylarına sağlıklı, bahtları açık evlatlar nasip etsin inşallah…

 

Kaynaklar:

Abone Olun

Makalelerimizi beğendiniz mi? Yeni makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.

Bir Cevap Yazın

Yenianneyim'e Ücretsiz
Abone Olun

Makalemizi beğendiniz mi? Yeni yayınlanan makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.