Gebelik Testi | Hamilelik Testi

Kimilerinin heyecan ve umutla, kimilerinin ise korku ile beklediği sonucu öğrenmenin en kolay yoludur gebelik testiÖzellikle kısa sürede sonuç verdiği, pratik ve aynı zamanda uygun fiyatlı olduğu için idrar ile sonuç veren gebelik testleri çok tercih edilir, gebeliğin olup olmadığını öğrenmek için.

Gebelik, erkek ile kadının birleşiminden sonra erkeğin sperminin kadının yumurtasını döllemesi ile başlamış olup yaklaşık 9 ay boyunca devam eden bir serüven. Kadının olgunlaşarak yumurtalığından atılan yumurta sadece 24 saat kadar canlı kalabilir. Vajinadan geçip rahme ulaşan spermler ise rahimde 2-3 gün canlı kalabilir. Bu süre zarfında spermlerden biri yumurta içerisine girmeyi başararak onu döllerse, gebelik başlar.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte kadının vücudunda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunların en başında, döllenmeden sonraki ilk 7-14 gün içinde kandaki Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonun yükselmesi yer alır. Beta hCG, gebelik hormonu olarak bilinir. Hamile olmayan bir kadının kanında bu değer ölçüldüğünde 0 (sıfır) ya da sıfıra yakın bir değer şeklinde çıkar. Ancak hamilelik yaşayan bir kadının kanında Beta hCG değeri döllenmeden sonraki günlerde sürekli ve hızlı bir şekilde artmaya başlar.

 1. Kanda Gebelik Testi
 2. Değerler Nasıl Olmalı?
 3. Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?
 4. Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadardır?
 5. Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

 

Kanda Gebelik Testi

gebelik testi

Gebelik için yapılan örnek kan testi sonuçları (Görsel alıntıdır.)

Döllenen yumurta rahme yerleşinceye kadar yaklaşık 5-6 gün geçer. Yumurta ile spermin buluştuğu andan itibaren zigot adını alan döllenmiş yumurta sürekli olarak bölünür ve çoğalır. Ne zaman 8 hücreli hale gelir, o zaman annenin kanında Beta hCG hormonu düzeyi artmaya başlar. Fakat gebelik bu aşamada hamilelik testleri (kan ya da idrar) tarafından tespit edilmez.

Gebeliğin oluştuğu bu yaklaşık 1 haftalık zaman diliminden sonra embriyo olarak isimlendirilen döllenmiş yumurta rahme yerleşir ve annenin kanında hamilelik hormonu olan Beta hCG belli olmaya başlar.Bu hormonun kandaki seviyesi yükseldikçe, hamilelik testleri (idrar ve kan) pozitif sonuç vermeye başlar.

 

Kanda gebelik testi için değerler nasıl olmalı?

Anne adayından alınan kan örneğinde Beta hCG değeri  5mIU/ml’ nin altında ise gebelik testi sonucu negatif (gebelik yok) olarak yorumlanır. Ancak 25mIU/ml’nin üzerinde ise gebelik testi sonucu pozitif (gebelik var) olarak değerlendirilir.

Hamile bir kadında hafta hafta değişen Beta hCG değerleri:

 • 3. Hafta: 5 – 50 mIU/ml
 • 4. Hafta: 5 – 426 mIU/ml
 • 5. Hafta: 18 – 7,340 mIU/ml
 • 6. Hafta: 1,080 – 56,500 mIU/ml
 • 7 – 8. Hafta: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
 • 9 – 12. Hafta: 700 – 288,000 mIU/ml
 • 13 – 16. Hafta: 13,300 – 254,000 mIU/ml
 • 17 – 24. Hafta: 4,060 – 165,400 mIU/ml
 • 25 – 40. Hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml

 

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebek isteyenlerin şartlar olgunlaştıktan sonra en çok merak ettiği sorulardan biridir; gebelik testi ne zaman yapılmalı?
Yumurtanın sperm tarafından döllenmesinden yaklaşık 11 gün sonra yükselen Beta hCG hormonu sayesinde kan testi ile gebeliğin varlığı saptanır. Beta hCG hormonunun anne kanından idrar geçmesi ise 1-3 gün arasında olur. Yani döllenmeden sonraki 12-14. günler.

Bu da adetin bir kaç gün gecikmesine denk gelir. Düzenli adet gören bir kadının adet günü geçtikten 4-5 gün sonra yapacağı hamilelik testi (idrar testi) de genelde doğruya yakın sonuç verir.

gebelik testi

Beta hCG’nin idrara geçmesinden sonra yapılan gebelik testinde sonuç: pozitif

 

Doktorlar evde yapılacak hamilelik testinin (idrar testi) adetin gecikmesi üzerine doğru sonuç vermesi için adet tarihinden sonraki 4-5 gün içinde yapılmasını tavsiye ederler.

Adet tarihinden 4-5 gün sonra idrar ile yapılan gebelik testi pozitif çıkmışsa, yanlış olma ihtimali çok düşüktür. Ancak gebelik testi sonucu negatif çıkmış ve hala adet görülmemişse kan testi ile gebeliğin olup olmadığına bakılabilir. Bu durum gebelik harici başka nedenlerden de kaynaklanabilir.

Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Gebeliğin saptanmasında iki yöntem kullanılır. Bunlardan birincisi kan yolu ile gebelik testi yapılması, ikincisi ise idrar yolu ile gebelik testi yapılması. Yukarıda da ifade ettiğim gibi kan testi her zaman daha net sonuç verir ancak bunu yapabilmek için bir doktora ya da Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) gidip kan örneği vermelisiniz. ASM’lerde bu işlem için ücret alınmıyor. Ancak sonucu ilk ben öğrenmek istiyorum derseniz eczanelerde satılan ve (2017 itibariyle) fiyatı ortalama 4 TL  ile 25 TL arasında değişen farklı markalardaki idrar ile sonuç alınan gebelik testi sayesinde adetinizden yaklaşık 5 gün sonra doğru sonuç alabilirsiniz.

gebelik testi

Bebe time kaset tipi gebelik testi | Hamilelik Testi

İdrar testini eczaneden alırken eczacıdan nasıl kullanıldığına dair bilgi almanızda fayda var. Eğer bir şekilde bilgi alamaz ya da sormaya çekinirseniz satın aldığınız gebelik testi kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun. Yoksa hamilelik testini yanlış uygulayarak ziyan edebilirsiniz.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Sanırım en ucuz gebelik testi bebe time markalı test. Bu ve teknik olarak bu teste benzeyen diğer hamilelik testlerini uygulamak için idrarınızı ufak bir kaba koyarak paketin içinden çıkan küçük pompa içine bir iki damla çektirin. Daha sonra gebelik testini uygulayacağınız kasetin ucundaki daire içine bir damla damlatın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin.

gebelik testi

Kasetli hamilelik testi

Eğer çok damlatırsanız hamilelik testi bozulur. Az damlatırsanız da doğru sonuç alamayabilirsiniz.

Hamilelik testinin sonucu yukarıdaki görselde de yer aldığı gibi çift çizgi çıkarsa gebelik var, tek çizgi çıkarsa gebelik yok şeklinde okunmalıdır. Eğer boşsa test bozulmuştur.

Hamilelik testi çizgilerinden biri net diğeri çok silik şekilde de olsa gebelik vardır diyebiliriz. Ancak emin olmak için ya bir kaç gün sonra test tekrar uygulanmalı ya da kan testi yaptırılmalıdır.

Sosyal medyada takip ettiğim hamilelik – gebelik ve annelik gruplarında bayanlar evde yaptıkları gebelik testi sonuçlarını diğer grup üyeleri ile paylaşıyorlar. Kimisi “kızlar bi bakın, hamilelik var mı heyecandan öleceğim.” derken, kimileri de daha 9 aylık bebeğim var gebelik testi sonucuma bakar mısınız, gebelik varsa ben ne yapacağım?” diye kaygılanıyor.

Kişinin, kendine ve eşine ait ve özel olan bir bilgiyi sahte hesaplarla üyeliklerin var olduğu bilinen mecralarda paylaşmayı şahsen doğru bulmasam da, gerçekten yardıma ihtiyacı olan, derdini hafifletmek isteyen samimi kişiler var oralarda. Onların iyi niyetli bu paylaşımlarını da çok göremiyorum. Ama bir bilişimci olarak bildiğim bir şey varsa o da; “sanal dünyanın hiç bir zaman %100 güvenli olmadığıdır.” Lütfen paylaşımlarınızı yaparken “bir kez daha düşünün!”

Sevgiler…

 • İçerik
5.0

Hamilelik Testi Özet

Annelik serüvenin ilk adımı olan gebeliği haber veren hamilelik testi konusu hakkında detaylı bilgiyi makalemizde bulabilir ve evde gebelik testi yapımının püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Sending
User Rating 4 (7 votes)

Kimler Neler Demiş?

152 Yorum - "Gebelik Testi | Hamilelik Testi"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
gebeanne
Ziyaretçi
gebeanne

Merhaba, gebelik testi sonucunun silik çıkması durumunda ne yapılması gereklidir?

nazife
Ziyaretçi
nazife

hamilelik testi için önerebileceğiniz bir marka var mı?

Melis çankaya
Ziyaretçi
Melis çankaya

Gebelik testi olarak idrar mi daha kesin sonuc verir kan mi. Adetim 4 gun gecikti ama cesaret edemiyorum test almaya. Alıyım mi sizce

Acunay
Ziyaretçi
Acunay

Tatlım kesin sonuç istiyorsan yani %100 yapacağın tek şey doktora gitmek, hamilelik testi bile ilk 2 hafta kadar doğru sonuç vermeyebiliyor. Kan testi daha kesin sonuç verir ayrıca progesteron hormonu salınacağından dolayı.

Umut
Ziyaretçi

Meraba ben adetin 1 gün gecikmeyle test yaptım test çizgisi silik çıktı aynı gün kan testi yaptırdım 49.2 çıktı dk gebelik yok dedi.suan adet gecikmem 4 gün oldu ve hala olmadım. Gebelik varmıdır yardimci olurmusunuz

Melek
Ziyaretçi
Melek

İyi günler evde test yaptım çift çizgi çıktı sonra kandan test yaptırdım beta hcg 314 çıktı doktora gözüktüm iki haftalık hamilesin dedi ama hamileliklerde bu dönemde düşülen olabilir dedi değer düşüktü acaba oyuzdemi öyle söyledi sizce

Ayse
Ziyaretçi
Ayse

Merhaba. Adetim her ay bir öncekinden 2-3 gün önce olurdu. Geçen ay 24 ünde olmuştum bugün ayın 27 si ve daha adet belirtisi yok . Test yaptım negatif çıktı ama birkaç gün sonra yeniden yapicam olmazsam. Hiçbir araç kullanmadan korunuyoduk ama bişey olmadığından da eminim 😑 nden böyle olmuş olabilir.

ebru
Ziyaretçi
ebru

Merhabalar bende 8 ay evligim 6 ay korundum ama artık korunmuyorum sizce hamile olacak miyim

azize
Ziyaretçi
azize

Merhaba size bir sorum olacakti ben 28 nisanda normal adet gunumden az ve kahverengi bi akinti seklinde adet gordum dort gundur sabah ve aksamlari mide bulantim var bas donmesi var test yaptim cok guc gorunen ikinci cizgi vardi ama baya silikti iki aylik evliyim simdi kan testi yaptirsam cikar mi yardimci olurmusunuz

Birgul
Ziyaretçi
Birgul

Benimde karnım sis mid3m bulanmam oluyor hastata oldum acaba hamileriyim

Ebru
Ziyaretçi
Ebru

Merhabalar ben 8 aydır evliyim ve son ili haftadır çok fena şişlik,çok akıntım var ve çok halsizim birde karnımda kramplar giriyo adetim 2 gün geçti test yapmak için daha erken mi yoksa şimdi yapsamda çıkar mı?

Hulya
Ziyaretçi

Merhaba 21nisanda adet oldum adetim bittikten birkacgun sonra ara kanama oldu kasıklarıma kadar sancı vardı doktora gittim gebelik öncesi ara kanama dedi folbiol kullanıyorum adet olmadım geciktim test yapmadım düzenli adet oluyorum ve korunmuyoruz gebelik olabilir mi beklemelimiyim 2gun gecikti adet belirtimde yok

Sibel
Ziyaretçi
Sibel

Merhaba benim adetim 4 gün gecikti kan testi yaptırdım 0.17 çıktı kedin hamile değil miyimdir yoksa erken mi test yaptırdım? Çünkü ilk defa böyle bi gecikme yaşıyorum

Ziyaretci
Ziyaretçi
Ziyaretci

Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
Adetim 8 gün kala kanda gebelik testi yaptırdım sonuç 5.26 referans aralığı 0-5. Siz ce gebelik var mıdır? Tesekkurler

Elifsah
Ziyaretçi
Elifsah
Bende 2 evwliyim esim ve ben cocuk istyoruz artik zamani geldi diye dusunduk ama test aldim t c harflerini uzerinede durudgu zamab gebeligin daha cok alcagini soyleniyor benimde oyle oldu tam 2 ciGi olmasada iki harfin uzerinde cikti testin gecrligi var midir benim adim 15 gun olcak ama dogruluk payi ne kadar dir ?
Hülya
Ziyaretçi

Adetim gecikti yorum yapmıştım sizde cevap verdiniz test yapmadım akintim var ara ara kasıklarıma ağrı giriyor sizce test yapmalımiyim gebelik varmıdır

yardım
Ziyaretçi
yardım

Merhabalar 10 gün önce korunmasız birliktelik yaşadım, adetim 5-6 gün gecikti, ancak ilk seferimdi hamilelik testi yapsam ne kadar doğru bir sonuç alırım?

Seda
Ziyaretçi
Seda

Güzel bi site

Seda
Ziyaretçi
Seda

Güzel diye memnunum

Seda
Ziyaretçi
Seda

Benim hamilelik testi sonucunda silik çıktı ama dogum yapalı 4ay oldu emziriyorum kalmış olabilir iyim

Ecem
Ziyaretçi
Ecem

Merhaba benim adetim 11 gün gecikti ve test yaptim fakat cizginin biri silik cikti ne yapmam gerekiyor

Beren
Ziyaretçi
Beren

Merhaba benim adetime 3 gun kala yani dün pembemsi bir leke geldi ondan sonra kahverengi leke bugün sağlık ocağına gitmeden de kanama oldu sonra yöne kahverengi leke gelDi hala geliyor kasiklarim belim karnım ağrıyor acaba bu nedir gebelik ten şüpheleniyorum adetime 2 gun var daha beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Rano
Ziyaretçi
Rano

Merhaba ben de iki aydır hamilelik belirtileri geçiyor, baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, bel, göbek, göğüs ağrısı, sim sıkı idrara gitmem, mide bulantısı öncesi dan aşırı yemek yemem, kokulara rahatsız olmam ama bu ay 4-haziranda iki gün kahve iki gün pembe renkli akıntı geldi test yaptim malesef negatif çıktı bu ne demek oluyor lütfen bana cevap verirsiniz çok çok sevinirim

Anneolmakistiyorum
Ziyaretçi
Anneolmakistiyorum

Merhablr. Benim adetime 4 gun var ama yaklsik 2 hfta once ara kanamam oldu sadece 1 gun. Mide bulntilarim vardi test yptim negatif cikti sizce hamilee klma ihtimalim varmi.

Ulker
Ziyaretçi
Ulker

Adetime 4 gun varken kahve rengi akintim oldu test yaptim ikinci cizgi az gorunuyor, dort gun boyunca dort test denedim hepsi ayni ikinci cizgi hafif gorunuyor adet gunum bugun, testler boyle cikmishsa hamilemiyim acaba ama cok istiyomm

Ulker
Ziyaretçi
Ulker

Neden cevap yok lutfen yardimci olun

annemiyim
Ziyaretçi
annemiyim

merhaba ben kan testi yaptırdım 233.2 çıktı idrar testi yaptım pozitif çıktı adet tarihimden önce yaptırdım bunları 17.07.2017 tarihinde adet olucam baş dönmem fazla ve gözümün önü cok kararıyor bide karın agrılarım cok fazla lütfen yardım edin kafam çok karışık

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Merhaba ben 2.5haftalik evliyim adet günümde geçmiyor ama son 2.3gündür midem bulanıyor sizce hamilemiyim

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Lütfen cvp verir misiniz

Birgül
Ziyaretçi
Birgül

Merhaba ben adet gunume 2 gun kala kan testi yaptirdim 1.20 cikti ama kahve rengi akintim basladi ve bel agrim var boşluk larimda kasiklarimda cok agriyor acaba tekrar kan testi yaptirmalimiyim yada gebelik testimi yaptirayim hamile olma ihtimalim varmi şimdiden tesekkurler

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Merhaba bn 1aylik evliyim ve bel ağrım var üstelik kemiklerim kasiliyor dizlerim tutmuyor ağrıyor ve3gun once gebelik testi yaptım negatif çıktı ama adet günüm gecmiyordu test yaptigim zmn suan ise ayni sekilde bel agrisi ve ayaklarim agriyor 3gundur adet günüm geçiyor sizce ne yapmaliyim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Cok tesekkur ederim ama adet oldum bn çocuk istiyorum bana yardımcı olur musunuz mesela adetten çıktıktan hemen sonraki gün ilişkiye girim mi hamile olmak için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Cok tesekkur ederim.bebek şansı daha yuksekse bn ne yapmaliyim anlamadım adetten çıkınca ilişkiye girim mi yoksa adetten ciktigimdan sonraki gunlerimi olsun bu konuda da yardımcı olursanız cok sevinirim k.b size de cok soru soruiyorum ama daha yaşım küçük 18ve yeni evliyim böyle şeyleri bilmiyorum

Zehra rahmi
Ziyaretçi
Zehra rahmi

Cok teseķur ederim allah razi olsun dediginizi uyguladim

Neşe
Ziyaretçi
Neşe

İyi akşamları benimde bir sorum var ben buay kendimi iyi istemiyorum çünkü halsizlik bulantı ve baş dönmesi var tes yaptım silik çıktı şüphem su konuda üstüme kalmis ola bilirim diye atedime daha var ama ben mesale gecen ay 14oldum buay 10da olma gerek

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Merhaba biz test yaptık 2 ci çizgi tam beli olmuyo sonuç ne ola bilir

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Merhaba eşime test aldım 2 çizgi tm belli olmuyordu ne olabilir

Aynur yıldız
Ziyaretçi
Aynur yıldız

4 . Gün hamilelik testi yapılır mı yani hamile olup olmadığımı anlamak için ilisikiden 4 gün sonra test yapsam sonuç alırmıyım

Ozlem
Ziyaretçi
Ozlem

Merhaba adetimi 10 gün geçti 3 4 gündür alıntı geliyor ara ara silik kan geliyor test yapmadim yapmalı miyim?

Arz.
Ziyaretçi
Arz.

Merhabalar ben adetimin 3. Gunu kan testi yaptirdim ve gebelik yok dedi doktor adet olmadim tabi suan 7. Gunum yine olmadim. Birdaha mi yaptirsam ? Adet gecikmesinden kac gun sonra kan testi yapılmasi gerek?

Zeynep
Ziyaretçi
Zeynep

Adetinin üstün den 15 gun falan geçti son zamanlar da mide bulantı var iki gün önce belim de ağrı oldu şimdi kasiklarimda ağrı var özellik le sağ tarafimda test yaptım tek çizgi çıktı ve ikinci çizgi de ne kırmızı ne başka bisy sadece çizgi ye benzer bisy çıktı hamile ola bilirimiyim yardımcı ola bilirmisinz 🤔😕

Zeynep
Ziyaretçi
Zeynep

Lütfen bisy dermisiniz kafam çok karıştı çünkü 😔

Cansu
Ziyaretçi
Cansu

Adetim 5 gün geçti belirtileri de var ama acaba hamile miyim

Sinem
Ziyaretçi

Merhaba ben adet oldum ama cok kisa surdu 1 gun surdu ara ara migde bulantilarim hamile olma ihtimalim var mi acaba

Hacer
Ziyaretçi
Hacer

Merhaba adetime 5 gün var ama 2 gün önce kan testi yaptırdım sonuç pozitif ve değerler 24.79 çıktı hamilemiyim ve kac haftalık oluyor

Hazal
Ziyaretçi
Hazal

Merhaba bir aylık evliyim adetim beş gün gecikti ama karnımda bu beş gündür sürekli olucam gibi oluyorum ama olmuyorum test yaptım biri net kırmızı biri silik çıktı nedir sizce

Hasret
Ziyaretçi
Hasret

Hamilelikten süpheleniyorum adetim 6 gün sonra geldi şuan 4. Günümdeyim karın bölgemde şişlik var sizce test yapmalı mıyım ve ne zaman yapsam en net sonucu verir şuan adetim hala devam ediyor

Fidan
Ziyaretçi
Fidan

Meerbalar adetin 8gun gecikti test yaptım negatif cıktı bugün de kahverengi seklinde kanamam oldu ne yapmalıyım

Fidan
Ziyaretçi
Fidan

Adetin 8gun geçti ve bugün kahve renginde akıntım oldu test yaptım negatif cıkı ne yapmalıyım

Fidan
Ziyaretçi
Fidan

Cvp verırmısıniz

Tugce
Ziyaretçi
Tugce

Merhaba ben 5 aylik evliyim cok az adet lekesi geldiginde iliskiye girdik korunmadan iliskiden sonra gelen leke kesildi normalde adet donemimdeydim fakat olmadim 1 ay gecti hala olmadim bu 1 ay icerisinde hic korunmadik test yaptirdim negatif cikti sizce sorun nedir??

Meltem
Ziyaretçi
Meltem

Beta değeri 0.00 çıkması normal mi? Yoksa yanlış yapılmış olabilir mi?

Meltem
Ziyaretçi
Meltem

Merhabalar,
Beta değeri 0.00 çıkması normal mi? Yoksa yanlışlık mı olmuştur?

damla
Ziyaretçi
damla

Merhaba tam 7 gündür adet olmuyorum bugün sabah miğde bulantım oldu fakat istifra etmedim ve 4 gündür deli gibi tatlı aşeriyorum yorgunluk ve uyuma isteği de dahil test yapıcam fakat daha erken mi yoksa tam zamanı mı bilemedim