Hafta Hafta Gebelik – 10.Hafta

Kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmek ve bebeğinin haftasına göre gelişimi ile ilgili bir bilgiler edinmek için buraya tıklayabilirsin…

Kendini iyiden iyiye hamile olarak hissettiğin 10. haftada bebeğinde ve sende ciddi ve hızlı değişimler söz konusu.

 

Anne karnındaki bebeğin 10. haftada görüntüsü

Anne karnındaki bebeğin 10. haftada görüntüsü

 

Hamileliğin 10. Haftasında Bebeğin:

gebeliğin 10. haftası

Gebeliğin 10. haftasında fetus

Hamileliğin 10. haftasında bebeğin hızlı gelişimi ile birlikte vücudu iyice şekillenmeye başlamıştır. Bu haftadan itibaren, doğuma kadar sürecek olan ve dokularla organların hızlıca gelişip olgunluğa erişeceği süreç fetal dönem olarak adlandırılırken, bebekte bundan sonra fetüs adını alır.

Bu hafta bebeğin amniyon sıvısını yutabilirken, aynı zamanda tekmeler atmaya başladı bile. Ayrıca hayati organlarından böbrekleri, beyni, bağırsakları ve karaciğeri fonksiyonlarını yerine getirmeye başladı fakat, onların gelişimi son aylara kadar devam edecek.
Bununla birlikte ufak bir detayı da ifade etmek gerekirse; bu hafta minik bebeğinin parmaklarındaki minicik tırnaklar oluşmaya başladı ve dizleri ile ayak bilekleri şekilleniyor. Oluşumu tamamlanmış dirsekleriyle birlikte kolları şimdiden esneklik kazandı. Bebeğinin dişleri, diş etlerinin altında oluşmaya başladı ve midesi de sindirim suyu üretiyor. Bunun yanında böbrekleri yüksek miktarda idrar üretimi yapmakta. Eğer bebeğin erkekse artık testosteron hormonları üretiliyor.
Yarı saydam cildinden omurgası görünürken, bel kemiği sinirleri, sırtındaki kordondan uzamaya başladı. Ayrıca kafatasının ön bölümünde şimdilik ciddi bir şişlik var. Bunun sebebi hala beyninin gelişiyor olması. Bu gelişimin bir kısmı bu hafta bebeğinin beyninde dakikada yaklaşık 250.000 nöron oluşması ile ifade edilebilir. Gelişmeye bağlı bu şişlik zamanla kaybolacak ve kafa normal görünümünü kazanacaktır.

Hamileliğin 10. Haftasında Sen:

Hamileliğin 10. haftasında anne

Hamileliğin 10. haftasında anne

Artık bebeğinin kalp atışları rutin olarak karından yapılan muayenelerde ultrason cihazı ile duyulabilir. Hamile kalmadan önce, rahmin ufak bir armut boyutunda iken, bu hafta büyükçe bir greyfurt kadar olmuş durumda.

Bu hafta kanında yükselen HCG ve progesteron hormonların sayesinde yüzündeki yağ bezlerinin sayısı artar ve daha parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşursun.

Bu haftadan itibaren artık göğüslerin büyümeye başlar ve almaya başladığın kilolar nedeniyle eskiden giydiğin kıyafetler dar gelmeye başlayabilir. Bu sebeple artık hamile kıyafetleri almaya başlayabilirsin. Bunların başında geniş iç çamaşırları ve büyük beden sutyenler gelebilir.

Hamile kıyafetleri alırken pantolon ve eteklerin belden ayarlanabilir lastikli olanlarını tercih etmelisin. Ayrıca terletmeyen ve teri emen pamuk kumaşlı rahat kıyafetler doğrudan sizi ve dolaylı olarak da bebeğinizi rahat ettirecektir.

Hamileliğin 10. haftasında karnın yavaş yavaş büyümeye başlayacağı için ayarlanabilir pantolon satın alabilirsin.

Hamileliğin 10. haftasında karnın yavaş yavaş büyümeye başlayacağı için ayarlanabilir pantolon satın alabilirsin.

Hamileliğin boyunca her gün en az 30’ar dakika olacak şekilde yürüyüşler yapmalısın. Eğer imkanın varsa, doktoruna danışarak yüzme kursuna da gidebilirsin.
Bizim toplumumuzda genelde hamilelere pek iş yaptırılmaz, aman eğilme, kalkma, temizlik yapma, yüksek yerlere uzanma gibi uyarılarla sık sık karşılaşırsın. Hele ki birileri, saydıklarımdan birini yaparken seni görse üzerine bir de ikaz edilir ve nasihatler alırsın.

Ancak eğer riskli ve sağlık sorunlarının olduğu bir hamilelik dönemi geçirmiyorsan abartmamak şartıyla yukarıda yazdıklarımı yapmaman için bir neden yok aslında. Yani bebek içinde çok korunaklı bir yerde zaten. Aksine hareketsizlik hem hızlı kilo almanına hemde ağırlaşan vücudunda özellikle sırt, bacak ve ayak ağrılarına sebep olur.

Günlük rutin temizlik vb. işlerini yapmak hem ruhsal hemde fiziksel olarak seni rahatlatacaktır. Ama lütfen aşırıya kaçma, kendini çok yormaMesela halı silkeleme, pencereye tutunarak cam silme, tabureye çıkıp yüksek yerlere uzanma. Bunlar hem senin, hemde bebeğin için ciddi risk taşıyan hareketler!

Hamilelik bir hayatın başlangıcı için eşsiz bir dönem, onu en güzel şekilde geçirebilmen dileğiyle.

Sağlıklı günler.

 

Kaynaklar:

babycenter.com

parents.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz