beybigo

Hafta Hafta Gebelik – 15. Hafta

İçindeki küçük insan her geçen gün biraz daha büyüyor. Birlikte 15. haftaya geldiniz! Gebelik hesaplama aracına buradan ulaşabilirsin…

2. trimesterin ilk haftalarından olan gebeliğin 15. haftasında, bebekte mucizevi oluşum ve gelişimler meydana gelmeye devam ediyor.

Gebeliğin 15. Haftasında Bebeğin:

gebeligin15-haftasi

gebeliğin 15. haftasında fetus

Gebeliğin 15. haftası itibariyle bebeğin çok hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Öyle ki; geçtiğimiz haftalarda dışarıdan belli olmaya başladıysa da bu hafta sendeki varlığını karnını belli edecek şekilde iyice somutlaştıracak.  O bu hafta yaklaşık 10-15 cm boyunda ve 65-70 gram ağırlığına ulaştı. Bebeğinin bu haftaki büyüklüğünü merak ediyorsan gözünün önünde yeşil bir avakodoyu hayal edebilir ya da orta boy bir portakalı eline alıp hesaplayabilirsin ne kadar olduğunu. Sonra da, o portakalı yersen hem sana hemde meleğine vitamin, şifa olur 🙂

Gebeliğin 15. haftasında bebeğin, amniyotik sıvı içerisinde akciğerlerinin içindeki hava keseciklerinin gelişimi için burnu ve üst solunum yollarını kullanarak gelişim sürecine katkı sağlıyor. Ayrıca gebeliğin 15. haftasında tüm eklem ve uzuvlarını hareket ettirebiliyor halde. Önceki haftalara göre, artık bacakları kollarından daha uzun bu hafta. Gözleri hala açılmış değil. Göz kapakları hala bir perde gibi gözlerini kapatıyor olsa da o bu hafta ışığı hissedebiliyor.

Karnına bir el feneri ya da parlak ışık saçan bir nesne yaklaştırdığında çok kuvvetli ihtimalle bebeğin bunu hissedecek ve hareket edecektir. Bu hafta ayrıca tat alma duyusu tam gelişmemiş olsa da şu anda tat tomurcukları oluşmaya devam ediyor.

Bu hafta doktor muayenen varsa ve ultrason görüntülemesi yapacaksa doktorun, bu hafta onun cinsiyetini öğrenebilirsin. Ancak derler ya “kız mı, erkek mi” sorusuna cevap olarak: “göstermedi kereta” diye. Sende o duruma düşebilirsin 🙂 bebeğinin o anki duruş pozisyonundan dolayı cinsiyeti bu hafta tespit edilemeye bilir. Mesela benim ufaklığımın erkek olduğunu biz epey geç öğrendik. Sürekli sırtı dönük duruyordu bu haftalarda.

Oldukça hareketli olduğu bu hafta da, yine doğum sonrası yaşam için nefes alıp verme, emme, tekme atma, ellerini ve ayaklarını bükme gibi hareketler yapıyor.

Gebeliğin 15. Haftasında Sen:

gebeliğin 15. haftasında

Gebeliğin 15. haftasında bebeğinin cinsiyetini öğrenebilirsin.

Bu haftalarda pek çok gebe çok rahattır. Ancak bazen beklenmedik durumlar yaşanabilir. 15. haftada burun tıkanıklığı yaşayabilirsin mesela. Bunun temel nedeni yine yükselen hormon ve kan seviyendir. Bazı gebeler artan kan hacmi ve burun damarlarının genişlemesi nedeniyle burun kanamaları yaşayabilir. Bu rinit (alerjik nezle) ya da burun iltihabı hastalığı olarak bilinir. Böyle bir sağlık problemi yaşar ve kısa sürede atlatamazsan mutlaka doktora gitmelisin.

Gebeliğin bu haftasında diş etlerin şiş ve kırmızı olabilir. Dişlerini fırçalarken kanamalar yaşayabilirsin. Bunun nedeni de yukarıdaki ile aynı; gebelik hormonların. Tam da hamileliğim esnasında katıldığım bir konferansta, konuşmacı diş hekimi, hamilelikte yaşanan buna benzer diş eti sorunlarının tedavisi için; “Küçük kapaklı bir şişeye su doldurun ve içine bir tatlı kaşığı tuz atın. Dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra bu hazırladığınız karışım işe gargara yapın, faydasını göreceksiniz. Kanamalarınız kesilecek!” demişti. Bende denedim ve gerçekten faydasını gördüm. Böyle bir durumda denemenizi tavsiye ederim. Ama siz kontrolleriniz esnasında doktorunuza yine de danışmayı ihmal etmeyin!

Normalde 7 ve 8. haftalarda hareketlenmeye başlayan bebeğinin ufak ufak hareketlerini hissetmeye başlayabilirsin. (İkinci ve daha fazla hamilelik yaşayanlardansan hissediyor olabilirsin hareketleri.) Bu hareketler sana bağırsaklarında gaz varmış hissi verse de muhtemelen bebeğindir asıl nedeni. Ancak yavrunun hareketlerini ciddi anlamda önümüzdeki haftadan itibaren hissetmeye başlayacaksın.

Bu hafta ve sonrasında bebeğinle konuşmayı, ona kitap okumayı ve sevdiğin müzikleri dinletmeyi ihmal etme!

 

Kaynaklar:

What to Expect

BabyCenter

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Hafta Hafta Gebelik – 15. Hafta"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
İçeri Gir
Ziyaretçi

Sitenizi ve yazılarını severek takipteyim. Konu için teşekkürler.

wpDiscuz