Hafta Hafta Gebelik – 16. Hafta

Bir gün gelecek, iç içe geçen kutuları birbirinin içine sokmaya çalışırken bir parçanın tesadüfen kanepeden aşağı düşmesiyle senin vereceğin basit bir “aaa, nereye gitti şimdi bu” cümlesi üzerine kahkahalar atacak, kendinden geçecek ve belki de ışıksız kalmış yüreğine güneş olup doğacak o an…

O anlar gelecek, emin ol! Gebeliğin 16. haftasında o günler çoook uzak gibi gelir insana ama Allah da nasip ederse, uzaklar an be an yakın olur…

Bu cümleleri okurken ki ruh halini bile hissetti mesela şu an, ne kadar mutluluk verici ve umut dolu bir his değil mi?

Gebeliğin 16. haftasında içindeki o minik melek, sanki bağırsaklarında gaz varmış da karnın guruldayacakmış ama guruldayamıyormuş hissi yaşatacak sana pıtır pıtır hareket ederken. Ama ikinci gebeliğinse bu hareketler daha belirgin olabilir….

Merhaba dönmeli, yuvarlanmalı, hıçkırık tutulmalı günler, hoş geldiniz 🙂

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeğin:

gebeliğin 16. haftasında

Gebeliğin 16. haftasında bebeğin görünümü (Görsel babycenter.com’ dan alınmıştır.)

Bu haftadan itibaren bebeğin büyüme atağına geçecek. Önümüzdeki haftalarda şu anki boy ve kilosunun neredeyse 2 katına ulaşacak. Bebeğin bu hafta orta boy bir portakal kadar. Boyu yaklaşık 11 cm iken, kilosu da 100 gram kadar. Hafta hafta bebeğinin büyüklüğünü buradan öğrenebilirsin.

Oluşumundan sonraki haftalarda göğsüne doğru kıvrık olan boynu gebeliğin 16. haftasında iyiden iyiye dikleşiyor. Onun bacakları da ciddi anlamda gelişiyor bu hafta. Kafasını kaplayan kafa derisi de bu hafta itibariyle belirginleşiyor. Gözleri ve kulakları tam yerlerine indi ve bu haftadan itibaren sesleri duymaya başlıyor ama gözleri hala kapalı.

İç organları da son sürat gelişiyor. Hele kalbi! Gebeliğin 16. haftasını yaşadığın şu günlerde yaklaşık 25 litre kanı vücuduna pompalıyor. Bu miktar, vücudunun gelişimi ile doğru orantılı olup, her geçen hafta da vücut büyüyüp geliştikçe daha da artacak. Bu hafta onun bedeninde yaşanan pek çok olayın en belirginlerinden biri de ayak tırnaklarının oluşuyor olması. O dünyaya geldiğinde seni hayrete düşürecek şeylerden biri o; minicik ayak parmağı tırnakları… O kadar küçük ve tatlılar ki, sevmeye doyamazsın 🙂

Gebeliğin 16. Haftasında Sen:

Bebeğinin yaşam alanı olan rahmin gebeliğin 16. haftasında büyümeye, kalınlaşmaya ve esnemeye devam ediyor. Bu hafta rahmin göbeğinle kasık kemiğin arasında. Artık hamile olmaya alıştın ve vücudunda eskisi kadar hassas değil bebeğine karşı. Psikolojik olarak yaşadığın gel-gitler yüzünden değişken hale gelen ruh halin normale dönmeye başlarken, yaşamaya devam ediyorsan mide bulantıların, kusmaların da yavaş yavaş sonlanacak bu haftadan itibaren.

Gebeliğin 16. haftası

Gebeliğin 16. haftasında kendini çok iyi hissetmeye başlarsın, sevinç ve mutlulukların artar.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi 16. haftadan itibaren anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlar. Bu sanki bağırsaklarda gaz dolaşıyormuş gibi başlayıp günler ve haftalar ilerledikçe daha da belirgin hale geliyor. Eğer böyle hareketler hissedemiyorsan üzülme! Çoğu gebe bebeğinin hareketlerini 18-21. haftalar arasında hissetmeye başlıyor.

Gebeliğin 16. haftasında kendini daha iyi hissetmeye başlarsın, ayrıca cildinde koyulaşmalar meydana gelebilir. Meme uçlarında bu koyulaşma daha belirgin olur ve aynı zamanda karnının üzerinde de baştan aşağı koyu bir çizgi belirebilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayanlar bu çizginin kaybolmayacağını düşünseler de bu çizgi doğumdan bir müddet sonra kendiliğinden kaybolur. Bazı gebeler de ise bu çizgi hiç oluşmaz.

Bu hafta belin kalınlaşmaya başlayabilir. Gebeliğin 16. haftasından itibaren iştahın açılabilir ve bu da senin aşırı yemek yemene sebep olabilir. Bundan dolayı gereksiz yere fazla kilo alabilirsin. Aman kontrollü olmaya özen göster, yoksa doğum sonrası o kiloları vermek için çabalar durursun…

Bu haftadan itibaren doktorun demir ve vitamin ilaçları verebilir. Eğer verirse, kullanmayı ihmal etme!

Son olarak gebelik hormonların yüzünden bu haftalarda burun tıkanıklığı yaşayabilirsin. Bunu gidermek için; kendi hazırladığın hafif tuzlu suyu burnuna çekebilirsin.

17. haftada görüşmek üzere…

Sağlıcakla.

 

 

Kaynakça:

http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-16-weeks_1105.bc

Annelik ve Bebek Bakımı – Elizabeth Fenwick

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar