Hafta Hafta Gebelik – 18.Hafta

18. hafta geldi çattı. Ortalama gebelik süresini 40 hafta olarak düşünürsek yolun neredeyse yarısına geldiniz. Gebeliğimin ilk zamanlarında “ohoo, 9 ay nasıl geçer ya” diye iç geçirmişliğim çoktur benim. Öyle bir geçiyor ki zaman, bir bakmışsınız bebeğiniz kucağınızda… Hatta bebek doğduktan sonra “Ah, hamilelik günlerim, neredesiniz?” diyeceğiniz günler de yaşayacaksınız muhtemelen. Bu makalemde 18 haftalık gebelik ile ilgili bilgileri okuyacaksınız.

 

18 hafta gebelik

18 haftalık gebelik sırasında çekilen 3 boyutlu ultrason görüntüsü

Gebeliğin 18. Haftasında Bebeğin:

Hem bedensel hem de ruhsal olarak bebeğinizin varlığı, hamilelik hormonlarınız sayesinde kendinizi hamile olarak hissetmenize neden olur. Ama hareketleri yokken tam olarak o duygunun tadını alamayabilirsiniz. Geçtiğimiz haftalarda kendini bağırsaklarınızda ki gaz gibi hissettiren bebeğiniz  18 haftalık gebelik esnasında ise hızlı ve kıvrak hareketleri ile adeta “Ben buradayım anne!” diye sesleniyor size.

18 haftalık gebelik

18 haftalık gebelik yaşanırken bebeğinizin elleri, kolları ve bacakları çok esneklik kazanır ve bu nedenle hareketleri  daha sık ve belirgin olacak şekilde artar.

Gebeliğin 18. haftasında bebeğiniz yaklaşık 200 gram ağırlığında ve boyu ise 14 cm civarında. Bu haliyle bir dolma biber kadar diyebiliriz. Cinsiyetini ultrason görüntülemesi esnasında çok daha net göreceğiniz 18 hafta gebelik sırasında bebeğiniz kız ise rahmi ve fallop tüpleri oluşur ve olması gereken yerlere yerleşir. Eğer bebeğiniz erkekse cinsel organı çok belirgin halde bu hafta ama muayeneniz esnasında ultrasonda size göstermeyebilir 🙂

Bu hafta kan damarları ince derisinin altında görülebilir hale geliyor, minicik kulakları ise başının iki yanına yerleşti. Gebeliğin 18. haftasında bebeğinizin sinir sistemi oluşmaya devam eder. Sinir hücreleri, miyelin adı verilen bir tabaka ile kaplanır ve bu sayede hücreden hücreye mesajlar iletilir. Bu olay bebek doğup, bir yaşına gelene kadar devam eder. Ayrıca 18 haftalık gebelik sırasında tat, koku, işitme, görme gibi duyularda gelişiyor.

18 haftalık gebelik ve anne: 

Bu hafta rahminiz bir kavun kadar oldu. İçindeki amniyon sıvısı ve bebeğiniz, karnınızı iyiden iyiye belirginleştirdi. Bu nedenle ağırlık merkezinizde değişiyor ve bu belinizde ağrı olarak dışa vurabilir. Otururken belinizi destekleyen bir yastık ve ayağınızın altına koyacağınız bir yükselti bu ağrılarınızı biraz olsun hafifletmeye  ve sizi rahat ettirmeye yarayabilir. Ayrıca aşırı sıcak olmayan su ile bir duş almak da sizi rahatlatabilir.

18 haftalık gebelik sırasında açlık hissi artabilir. Kendinizi sürekli aç olarak hissedebilir ve ne bulursanız yemek isteyebilirsiniz. Hele ki etrafınızda “Sen iki canlısın, ye de bebeğinde kilo alsın.” diyenleri dinler yeme olayını iyice abartırsanız, “Gelsin verilmesi zor kilolar!” 🙂 Böyle dönemlerde besin değerleri yüksek olan yiyecekler az az, sık sık yenmeli. Ana öğünleri yedikten sonra gelen bu açlık hissini bastırmak için en ideali kuru yemişler. Onları da fazla abartmadan yemekte fayda var. Özellikle hamburger, cips, kola gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir, bir de mayonez!

Bu haftalarda daha rahat kıyafetler giymelisiniz! Rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. 18 haftalık gebelik esnasında içinde bulunduğunuz 2. trimesterde genelde kan basıncınız düşük olur. Bu nedenler uzandığınız ya da oturduğunuz yerden kalkarken yavaş hareket etmek oluşabilecek ani baş dönmelerini engeller.

Gebeliğin bu haftalarında artık sırt üstü yatmak yerine bir yanınıza dönerek yatmanız daha sağlıklıdır. Çünkü sırt üstü yattığınızda büyüyen rahminiz ana damarınıza baskı yapar ve kan akış hızınız yavaşlar. Böyle bir durumda peki “hamilelikte ne tarafa yatmalı?” diye bir soru geçebilir aklınızdan. Bu konuda uzmanlar hamilelikte sol tarafa yatmanın daha sağlıklı olduğunu ifade ediyorlar. Sol tarafa yatmak ana damarı sıkıştırmaz.

18 haftalık gebelik döneminde doktor muayenelerinde bebeğin kilosunu, boyunu, genel sağlık durumunu öğrenirsiniz ve ultrason esnasında bebeğiniz size gülümseyebilir ya da onu parmağını emerken yakalayabilirsiniz. Gittiğiniz kontrollere mümkünse eşinizinde eşlik etmesini sağlayın. Eşinizin varlığı hem size güç verir hem de bebeğinizi görmüş olur, o heyecanı yaşar.

Bu haftalarda kendinizi bol dinlendirin. Vakit buldukça uyuyun. İlk bebekse bu çok kolay ancak ikinci ya da üçüncü ise biraz zor 😉

Heyecan, umut, sevgi ve sabır… 18 haftalık gebelik esnasında sizi tarif eden kelimeler neler?

Duygularınızı, hislerinizi ve tecrübelerinizi yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz…

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

 

Kaynaklar:

http://www.babycenter.com/6_18-weeks-pregnant_1107.bc

http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-18.aspx

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar