Hafta Hafta Gebelik-İlk 8 Hafta

Hamilelikte ilk 8 Hafta

Her genç kızın hayalidir anne olmak ve beklenir her yeni evlenen çiftten dünya tatlısı bir bebek.  Bir bebek aslında bir insan demek.  Peki Sevgili anne adayı hiç düşündün mü insan ne demek?

Üstat Necip Fazıl Kısakürek “Bir Adam Yaratmak” adlı eserinde hikayenin baş kahramanı Hüsrev’e şöyle dedirtir:

-…Siz analar, dünyaya bir evlat getirirken düşünmez misiniz? Düşünmez misiniz insan nedir diye?…

Bir çok açıdan incelenmiş insan bu zamana kadar, felsefik, psikolojik, fizyolojik vb… Hepsinde de farklı tanımlamalar yapılmış, sayısız kitaplar yazılmış, insan için. Bu böyle uzar gider. Ama sen,

Hamileyken bir düşün!

“Benim içimde bir insan var.” diye. Ben herhangi bir işle uğraşırken içimde ne mucizeler oluşuyor,  o kalp benim iradem olmaksızın var olup, atmaya başlıyor. O beyin, nasıl karmaşık, cevabı bulunamayan bir bilmece gibi. O eller, ayaklar, minicik gözlerdeki o incecik damarlar…

Ne kadar hikmet dolu, ne kadar eşsiz bir dönemden geçmektesin.  Düşün ve tefekkür et lütfen.

Bu yazımla birlikte bebeğin anne rahmine düşüşünden itibaren doğumuna kadar geçen süreçte meydana gelen değişimleri hafta hafta yazı serisi şeklinde yayınlayacağım. İlk olarak hamileliğin birinci haftasından 8.haftanın sonuna kadar olan dönemde meydana gelen gelişim sürecini anlatarak başlayacağım.

İlk önce şunu ifade edelim;

Hamilelik serüveni hafta hafta incelendiği için doktorların baz aldığı hamilelik başlangıç tarihi anne adayının son adetinin başladığı ilk gündür. SAT diye kısaltılır. Muayenelerde sorulur.

İlk 4 hafta

Son adet tarihi baz alınarak hesaplanan hamileliğin ilk bir ayında bebeğin oluşumu için hazırlıklar söz konusudur desek yanlış olmaz. Aslına her şey annenin olgunlaşmış yumurtasının atılarak Fallop kanalı tarafından yakalanıp,  içine alınmasıyla başlar. Adet kanamasının başladığı günden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşen bu olay aslında düzenli adet geçiren her bayanın yaşadığı rutindir. Ne var ki 24 saat kadar canlı kalabilen bu olgunlaşmış yumurta, 200-400 milyon rakibin arasından sıyrılarak içeri girmeyi başaran ve giriş esnasında kuyruğunu kaybederek baş kısmı şişmeye başlayan bir sperm hücresi ile birleşir ve kaynaşarak tek bir hücre halini alırlar.

Yumurta ve spermin birleşmesinden zigot adı verilen tek hücre oluşur. Zigot, Fallop Kanalı içinde ilerlerken hızlı bir şekilde sürekli bölünerek çoğalmaya başlar.

hafta hafta gebelik

İlk haftanın özeti

 

Döllenmenin ardından yaklaşık 4-5. günde yumurta rahme ulaşır ve artık 100 hücreli, ortası sıvı dolu  gözle görülemeyecek kadar küçük bir top şeklini(Blastosöl) almıştır. Ve birkaç gün daha rahim içinde yolculuğa devam eder.

Blastosöl

Blastosöl

Yolculuğu biten yumurta döllenmenin ardından yaklaşık 4.haftada rahmin içine yerleşerek  embriyo adını alarak hayata tutunmaya başlar. Embriyodan çıkan ve annenin kan damarlarıyla bağlantı kuran uzantılar rahim duvarına doğru ilerler ve bebeğin eşi olarak da bilenen Plasentayı oluşturur.

Diğer yandan göbek kordonu ve bebeği koruyan zarlar meydan gelirken organlarda yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır bile…

 

5. ve 6. Haftalar

1. Embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer.

2. Beyin ve omurilik başta olmak üzere sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

3. Embriyonun baş kısmında gözlerin ve kulakların yerleşeceği 4 tane delik meydana gelmiştir.

4. Ağız ve çene başta olmak üzere sindirim sistemini oluşturan mekanizma meydana gelmeye başlamıştır.

5. Göğüs bölümü ve mide belirmeye başlamış, göğsün önünde 6. Haftadan sonra artık atmaya başlayacak olan minicik bir kabartı şeklinde kalp meydana gelmiştir.

6. Kan damarları oluşmaya başlamış, kol ve bacakların çıkacağı yerler belirginleşmiştir.

7. En ilginci ise bütün bu gelişmelere rağmen 6. Haftada embriyo sadece bir elma çekirdeği kadar. Yani yaklaşık 6mm.6.haftada insan

 

 

 

 

 

7. Hafta

7.haftasında insan

7.haftasında insan

1. Baş önceki haftalara göre bariz bir şekilde büyümüş, gövde kısmına doğru bükülmüştür. Yüz oluşmaya başlarken gözler başın iki yanında kapalı bir şekilde belirmiştir.

2. Kollar ve bacaklar, parmakların oluşacağı kısımlarıyla birlikte daha belirgin hale gelmiştir.

3. Kalp artık görevini üstlenmiş ve vücuda kan pompalamaya başlamıştır.

4. Bu haftada sinir sistemi neredeyse tamamlanmıştır.

5. Kemik yapısını oluşturacak hücreler gelişmeye başlamıştır.

6. Bu hafta sonunda bebeğin akciğeri, böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve cinsel organı taslak şeklinde oluşmuştur ve boyu ufak bir üzüm tanesi kadar yani yaklaşık 7-8 mm’dir.

7.haftada insan

7.haftada insan

8. Hafta

8.haftasında insan

8.haftasında insan

1.  Bu hafta itibariyle bebek embriyoluktan çıkıp artık Fetus olarak adlandırılır.

2. Hepsi tam anlamıyla gelişmemiş olsa da bütün iç organları oluşmuştur.

3. Kollar ve bacaklar ciddi anlamda uzamış, dirsekler, bilekler, omuzlar ve kalça belirgin hale gelmiştir.

4. Parmaklar daha belirgindir.

5. Denge ve işitmenin merkezi iç kulak  gelişmeye başlamıştır.

6. Yüz iyice belirginleşmiş, burun, burun delikleri, dil meydana gelmiştir.

7.  Fetus 8.haftanın sonunda bir barbunya tanesi kadar yani yaklaşık 1,3 cm boyunda ve henüz annesi hissedemese de kıpır kıpır hareket edecek hale gelmiştir.

 

 

*Görseller alıntıdır.

*Makalede Elizabeth Fenwick’in Annelik ve Bebek Bakımı isimli kitabından istifade edilmiştir.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz