Hamilelik Belirtileri: Hamileliğin 12 İşareti

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce bir kaç konuyu hatırlamamız gerekli. Bildiğimiz gibi her kadın doğuştan doğurganlık yeteneğine sahip olarak uzunluğu 3 cm, genişliği 1,5 cm, kalınlığı ise 1 cm olup yaklaşık 7-14 gram ağırlığında olan yumurtalıklarında binlerce yumurta ile birlikte dünyaya gelir. Sonradan üretimi olmayan bu yumurtalar zamanla azalır. Döllenmeye uygun yapıda 400-500 arası yumurta kalır geriye. Bu yumurtalar ise döllenmediği sürece her ay bir tane olmak üzere belli bir döngü içinde dışarı atılır.

Adet döngüsü düzenli olan bir kadında ovulasyon olarak isimlendirilen olgunlaşmış yumurtanın serbest kalması ve yumurta kanalın ucundaki parmaksı uzantılar tarafından yakalanıp kanalın içine alınmasıyla meydana gelen yumurtlama olayı kadının adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.  Bu olay sonrası yumurta yaklaşık olarak 12 ile 24 saat arasında canlı kalır. Eğer bu süre zarfı içinde bir sperm yumurta ile birleşir ve döllenme gerçekleşirse hamilelik süreci başlamış olur. Sonraki süreçte aşağıda sıralamış olduğum hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır. (Hamilelik belirtileri detayları aşağıda yer almaktadır.)

Hamileliği başlatan bu mucizevi olaylar zinciri kadının hiçbir emeği ya da çabası olmadan akıl almaz bir şekilde gerçekleşir. Özellikle 8. Haftanın sonuna kadar bir çilek kadar yani yaklaşık 2,5 cm boyunda bir insan prototipi meydana gelmiş olur…

hamileliğin birinci haftası

Hamileliğin Birinci Haftası

 

Şimdi sıra özellikle yeni anne adaylarının merak ettiği “en erken hamilelik belirtileri nelerdir?“, “hamilelik belirtileri ne zaman başlar?” gibi soruların cevaplarına geldi.

Hamilelik belirtileri döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, genellikle ilk 8 hafta içinde başlar. Gebelik haftalarını takip etmek ve bebeğinin gelişimini öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsin.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 1. Adet Gecikmesi
 2. Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları
 3. Halsizlik
 4. Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
 5. Ağızda Metalik Tat Hissi
 6. Koku Hassasiyeti
 7. Mide Bulantıları ve Kusmalar
 8. Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış
 9. Aşerme ve Tiksinti Hissi
 10. Duygusal Dalgalanmalar
 11. Sık İdrara Çıkma
 12. Bel ve Sırt Ağrısı

1. Adet Gecikmesi

Hamilelik belirtileri dendiğinde ilk akla gelen durum, adet gecikmesidir. Ancak bu her zaman hamile kaldığının bir işareti olmayabilir. Şöyle ki; sinirli, gergin, hasta veya yorgunsan, aşırı düşük kiloluysan, stresli bir işte çalışıyorsan ya da mevsimsel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmen hamile olduğun hakkında net bilgi vermez.

Hamile kalmak isteyen bir kadının adet tarihinde bir gün bile gecikme olsa aklına hemen  “Acaba hamile miyim?” sorusu gelir. Sonrasında arka arkaya “3 gün daha geçsin bakalım, 5 gün geçsin test alayım, belim mi ağrıyor, yok kesin adet olurum, hamile değilimdir, hamilelik belirtileri nelerdir acaba?” gibi sorular sıralanıp durur. O kadar bekleyişten sonra adet kanaması meydana gelirse bu hal üzere olan kadın psikolojik açıdan hem yorulur hem de fazlasıyla üzülür.

Böyle durumlarda bedeni strese sokmayacak şekilde hareket etmek gerekir. Sürekli olumlu düşünmek, pozitif ve umutlu olmak, hamile kalıp/kalmaya odaklanmadan yaşamak, bebeğin vücudunuzda tutunmasını kolaylaştırır.

2. Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları

Göğüslerde büyüme (dolgunlaşma), hafif ya da şiddetli ağrı, karıncalanma, hassasiyet gibi belirgin değişiklikler ve göğüs yüzeyindeki damarlarda şişkinlikler gebeliğin belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Göğüslerdeki bu değişiklikler döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, hamileliğin ilerleyen haftalarında da artarak hissedilebilir. Ayrıca meme başlarının koyulaşması da hamilelik belirtisi sayılır.

3. Halsizlik

Gebeliğin ilk belirtileri arasında aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi yer alır. Gün boyunca çok yorucu iş yapmadığın halde bitkin düşüyorsan, daha günün ortalarında enerjin tükeniyorsa, vücudun çoktan bebeğinin oluşumu için çalışmaya başlamış demektir.  

4. Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi

Önceden belki de başına hiç gelmeyen bayılma, baş dönmesi gibi durumlar da gebeliğin belirtileri arasındadır.

5. Ağızda Metalik Tat Hissi

Dilinin arkalarından genzine doğru hiç alışkın olmadığın ağır bir metal tadı alıyorsan ve bu tat seni rahatsız edecek şekildeyse muhtemelen hamilesin. Ağızdaki metalik tat hissinden kurtulabilmek için asitli içecekler içebilirsin. Limonata, portakal suyu ve sirke derdine derman olabilir.

6. Koku Hassasiyeti

Bazı kadınlarda hamilelik belirtileri koku hassasiyeti ile baş gösterir. Normal şartlarda hoşumuza gidebilecek yemek kokularından, yeni alınan mobilya kokularından, sigara, parfüm, deodorant gibi kokulardan rahatsız olmak havada bebek kokusu olduğuna işaret edebilir 🙂

7. Mide Bulantıları ve Kusmalar

Mide bulantıları ve kusmalar hamile kalan kadınlarda döllenmeden hemen sonra başlayabileceği gibi, genellikle 6. hafta ve sonrasında yaşanan yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. İlk üç ay anne adayını zorlayacak gebelik belirtileri arasındadır ve üçüncü ayın sonunda kesildiği gibi kimilerinde de doğuma kadar devam edebilir.

8. Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış

Halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen adet tarihine denk gelen hafif vajinal kanama; döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi esnasında gelen kanamadır. Çok şiddetli ve parlak kırmızı olmaz, normal adet kanamasına benzemez. Miktarı az ve rengi de pembe ya da kahverengidir. Özellikle ilk gebeliklerinde yerleşme kanamasını adet kanaması sanan anne adayları oldukça fazladır. Bu kanama her kadında olmayabilir. Vajinal kanamanın yanında vajinal akıntıda belli oranda artış olması da hamilelik belirtileri arasında yer alır.

9. Aşerme ve Tiksinti Hissi

Alkol, sigara, kahve gibi şeylere karşı tiksinti duymak, bunun yanında en olmadık zamanlarda en olmadık yiyecek, meyve ve sebzenin istenmesi gebelik belirtisi olabilir. Bu durum toplumumuzda aş erme olarak adlandırılır 🙂

10. Duygusal Dalgalanmalar

Sen farkında olmasan da hormonlarındaki süper hızlı değişimlerden dolayı, çok duygusallaşıyorsan ve zaman zaman bu durum ağlama krizlerine dönüşüyorsa muhtemelen hamilesin. Hamilelik belirtileri baş göstermeye başladıktan sonra eşinin her anlamda destek olması kadına ilaç gibi gelir.

11. Sık İdrara Çıkma

Gebeliğin başlamasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde yükselen gebelik hormonları yalnızca kan artışına değil aynı zamanda idrar artışına da neden olur. Bu nedenle anne adayı ilk haftalardan itibaren çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Bunun haricinde hamileyken böbreklerin verimliği artar, bu da sık idrara çıkma hissi verir. Aynı zamanda gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen rahim idrar kesesine baskı yapınca da sık idrara çıkma hissi meydana gelir.

12. Bel ve Sırt Ağrısı

Her ay adet döneminde yaşadığın bel ve sırt ağrılarından farklı olarak daha çok belinde yoğunlaşan şiddetli ağrı da hamilelik belirtileri arasındadır.

 

hamilelik belirtileri

Mutlu Hamilelikler

Yukarıda sıralanan hamilelik belirtileri arasından bir ya da birkaçını yaşıyorsan, tebrikler, Hamilesin 🙂 Ancak emin olabilmek için gebelik testi yapmalı ve test sonucunu pozitif gördükten sonra doktor muayenesine gitmelisin.

Kadın doğum doktorları  doğruya yakın sonuç alabilmek için evde idrar ile gebelik testi uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden en az 5 gün geçmesini öneriyorlar, ancak kesin sonuç kan tahlilinde çıkıyor elbette.

Bir kız çocuğunun oyuncak bebeğini ayağında sallamasıyla başlar annelik arzusu. Hepimiz hayal ederiz göğsümüzde uyuttuğumuz yavrumuzu, sütümüzle beslemeyi. Annelik, kadına bahşedilmiş en eşsiz duygulardan biri. Doğurmakla anne olunmadığı ise aşikar…İsteyen her kadının bu duyguyu tatması dileğiyle…

 • İçerik
 • Görsel İçerik
5.0

Özet

Hamilelik belirtileri arasında en önemlisi adet gecikmesidir. Adet gecikmesi durumunda yapabileceğiniz basit bir gebelik testi ile gebelik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gebeliğin diğer belirtileri aşağıdaki gibidir.

Adet Gecikmesi
Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları
Halsizlik
Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
Ağızda Metalik Tat Hissi
Koku Hassasiyeti
Mide Bulantıları ve Kusmalar
Hafif Kanama ve Vajinal Akıntıda Artış
Aşerme ve Tiksinti Hissi
Duygusal Dalgalanmalar
Sık İdrara Çıkma
Bel ve Sırt Ağrısı

Sending
User Rating 5 (6 votes)

Kimler Neler Demiş?

13 Yorum - "Hamilelik Belirtileri: Hamileliğin 12 İşareti"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
melek
Ziyaretçi
melek

Hollanda dan selamlar. Hamilelik belirtileri arasında en çok başıma gelen baş dönmesi ve halsizlik oldu. Sonrasında tatlı şeylerden midem istememişti.

Nazli.
Ziyaretçi
Nazli.

Adet dönemim yeni geçti 1 gün hiçbir şey gelmedi sonraki gün akşam hafif pembe bir akıntı geldi kasıklarımda hafif batma var. Hamile olabilir miyim ?

wpDiscuz