Hamilelik Belirtileri: Hamileliğin 12 İşareti

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce bir kaç konuyu hatırlamamız gerekli. Bildiğimiz gibi her kadın doğuştan doğurganlık yeteneğine sahip olarak uzunluğu 3 cm, genişliği 1,5 cm, kalınlığı ise 1 cm olup yaklaşık 7-14 gram ağırlığında olan yumurtalıklarında binlerce yumurta ile birlikte dünyaya gelir. Sonradan üretimi olmayan bu yumurtalar zamanla azalır. Döllenmeye uygun yapıda 400-500 arası yumurta kalır geriye. Bu yumurtalar ise döllenmediği sürece her ay bir tane olmak üzere belli bir döngü içinde dışarı atılır.

Adet döngüsü düzenli olan bir kadında ovulasyon olarak isimlendirilen olgunlaşmış yumurtanın serbest kalması ve yumurta kanalın ucundaki parmaksı uzantılar tarafından yakalanıp kanalın içine alınmasıyla meydana gelen yumurtlama olayı kadının adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.  Bu olay sonrası yumurta yaklaşık olarak 12 ile 24 saat arasında canlı kalır. Eğer bu süre zarfı içinde bir sperm yumurta ile birleşir ve döllenme gerçekleşirse hamilelik süreci başlamış olur. Sonraki süreçte aşağıda sıralamış olduğum hamilelik belirtileri kendini göstermeye başlayacaktır. (Hamilelik belirtileri detayları aşağıda yer almaktadır.)

hamileliğin birinci haftası

Hamileliğin Birinci Haftası

 

Hamileliği başlatan bu mucizevi olaylar zinciri kadının hiçbir emeği ya da çabası olmadan akıl almaz bir şekilde gerçekleşir. Özellikle 8. Haftanın sonuna kadar bir çilek kadar yani yaklaşık 2,5 cm boyunda bir insan prototipi meydana gelmiş olur.

Şimdi sıra özellikle yeni anne adaylarının merak ettiği “hamilelik belirtileri nelerdir?“, “hamilelik belirtileri ne zaman başlar?” gibi soruların cevaplarına geldi.

“Aşağıda sıralanan belirtileri yaşamış ve evde test uygulayıp pozitif sonuç almışsan hemen doktora gitmen gerekir. Gebeliğinin haftalarını takip etmek ve bebeğinin gelişimini öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanabilirsin.”

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1. Hamilelik belirtileri dendiğinde ilk akla gelen adet gecikmesidir. Ancak bu durum her zaman hamile kaldığının bir işareti olmayabilir. Şöyle ki; sinirsel açıdan gergin, hasta veya yorgunsan, aşırı düşük kiloluysan, stresli bir işte çalışıyorsan ya da mevsimsel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmen (bu durum hamilelik belirtileri arasında olsa da) hamile olduğun hakkında net bilgi vermez.

Hamile kalmak isteyen bir kadının adet tarihinde bir gün bile gecikme olsa aklına ilk gelen soru  “Acaba hamile miyim?”dir. Sonrasında arka arkaya “3 gün daha geçsin bakalım, 5 gün geçsin test alayım, belim mi ağrıyor, yok kesin adet olurum, hamile değilimdir, hamilelik belirtileri nelerdir?” tarzında olup, sonunda adet kanaması meydana gelirse bu zamanlar kadını üzer, hatta her ay tekrarlıyorsa yorar.

Ancak adet tarihin geçip bir de üzerine aşağıdaki belirtileri (hamilelik belirtileri) yaşıyorsan, çok yüksek ihtimalle hamilesindir.

Hamile kaldıktan sonraki ayda adet dönemine denk gelen günlerde hafif bir kanaman olabilir. Canını sıkma, çünkü insanlar bu duruma “üzerine görme” diye ad bile vermişler.

2. Göğüslerinde büyüme, hafif ağrı, karıncalanma, hassasiyet gibi belirgin değişiklikler ve göğüslerinin yüzeyindeki damarlarda şişkinlikler görüyorsan, ayrıca göğüs uçlarının rengi koyulaşmışsa,

3. Çok fazla yorucu iş yapmadığın halde gün boyunca aşırı yorgunluk ve halsizlik hissediyorsan,

4. Başın dönüyor, gözlerin kararıyor ya da zaman zaman bayılıyorsan,

5. Ağzında her zamankinden farklı olarak ağır, metalik bir tat varsa,

6. Kokulara karşı hassasiyetin artmışsa,

7. Mide bulantıları çekip, zaman zaman kusuyorsan,

8. Vajinal akıntında belli bir artış varsa,

9. Alkol, sigara, kahve gibi şeylere karşı tiksinti duyup, halk arasında aşerme diye bilinen ve bazı yiyeceklere karşı aşırı derecede yeme isteğin oluşuyorsa,

10. Sen farkında olmasan da hormonlarındaki değişimlerden dolayı, çok duygusallaşıyorsan ve zaman zaman bu durum ağlama krizlerine dönüşüyorsa,

11. Çok sık tuvalet ihtiyacı hissediyor, ancak küçük miktarlarda yapabiliyor ya da hiç yapamıyorsan,

12. Normalden farklı olarak seni rahatsız edecek şekilde bel ağrısı çekiyorsan,

 

hamilelik belirtileri

Mutlu Hamilelikler

 

Tebrikler Hamilesin 🙂

 

 

Ancak emin olabilmek için yukarıda saymış olduğum hamilelik belirtileri sonrasında test yapmalı ya da yaptırmalısın.

Kadın doğum doktorları ve hemşireleri doğruya yakın sonuç alabilmek için evde idrar ile gebelik testi uygulaması yapılacaksa adet tarihinin üzerinden en az 5 gün geçmesini öneriyorlar, ancak kesin sonuç kan tahlilinde çıkıyor elbette.

Hamileliğinle birlikte içinde neler olduğunu öğrenmek istersen bu videoyu izleyebilirsin.

 

 

 

Bir Cevap Yazın