Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Nedir?

B vitaminleri grubunda yer alan Folik Asit, Folat, Folasin ya da vitamin B9 olarak da bilinir. Çoğunlukla doğada yeşil yapraklı bitkilerde bulunan bu vitamin ismini Latince de yaprak anlamına gelen folum’dan almıştır. Vücutta yeni hücrelerin oluşumuna yardımcı olmakla birlikte organ gelişimi için de önemli bir vitamindir.

Hamilelikte Folik Asit Eksikliğinde Neler Olur?

Bir bebeğin oluşumu esnasında tüm vücudunu etkileyen, beyin dokusundan başlayıp, bebeğin sırt kısmındaki omuriliği de içine alacak şekilde boylu boyunca uzayan bir yapı oluşur. Buna nöral tüp adı verilir ve henüz siz hamile olduğunuzu öğrenmeden nöral tüpün oluşumu gebeliğin 3. veya 4. haftasında tamamen bitmiş olur. Nöral tüpün oluşumu esnasında bir şeyler ters giderse bebekte ciddi sağlık problemleri meydana gelir.

Annede folik asit eksikliği varsa yani bu vitaminin anne vücudundaki düzeyi yeterli değilse sinir borusu boyunca doku kaynaşması tam olarak gerçekleşmeyebilir, bu da omuriliğin açıkta kalmasına sebep olur. Nöral tüp defekti olarak bilinen bu durum spina bifida, anensefali gibi durumlarla ilişkilidir.

Kısaca ifade edilecek olursa; bu açıklığın bebeğin belinde ya da omurga kanalı üzerinde herhangi bir yerde olmasına spina bifida, bebeğin kafa tasında olması durumuna ise anensefali adı verilir.

Yukarıda ifade edilen anormal durumlar sadece bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanmaya bilir. Aşağıdaki nedenlere bağlı olarak da bir bebekte nöral tüp defekti meydana gelebilir.

Bunlar;

 • Anne adayı insüline bağlı olacak şekilde şeker hastasıysa,
 • Daha önceki gebeliklerinde nöral tüp defekti teşhisi konulan kadınlarda,
 • Aşırı kilolu ve tıbben obez olarak tanımlanmış kadınlarda,
 • Gebeliğin oluşumu sırasında yüksek ateşli hastalık geçiren ya da aşırı sıcak su ile banyo yapan kadınlarda,
 • Havale nöbetlerini hafifletmesi için kullanılan ilaçları alan kadınlarda.

Bu vitaminin gerekli olduğu en önemli dönem gebelik başlangıcından itibaren ilk 4 haftadır. Bu nedenle uzmanlar folik asitin gebe kaldıktan sonra değil de, gebelik planlandığı andan itibaren kullanılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Ben hamileliğim esnasında tevekkülden yoksun, evhamlı dönemler geçirdim. Spina Bifida’lı bir bebeğin ve Anensefalili bir fetusun görsellerini bu yazıyı okuyacak olan hamile arkadaşları üzmemek için buraya koydum, hayatta her şey insanlar için, Allah kimseye böylesi zor imtihanlar yaşatmasın.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılmalı?

Yukarıda ifade edilen durumların ortaya çıkmaması için planlanan gebeliklerden yaklaşık 3 ay önce folik asit alımına başlanması ve hamileliğin 12.haftasının sonuna kadar devam edilmesi gerekir. Yapılan araştırmalarda hamilelik öncesi ve hamileliğin 12.haftası sonuna kadar olan dönemlerde bu vitamini yeterince alan annelerin bebeklerinde bel açıklığı(Spina bifida) hastalığının %70 oranında önlendiği saptanmıştır.

Folik asit ihtiyacı hamilelikte normalden 3 kat daha fazla olacak şekilde artar. Bir hamilenin aldığı besinler bu ihtiyacı karşılayamayacağı için  dışarıdan takviye yapılması gerekir.

Ülkemizde hamilelere genelde ilk kontrole gidilen doktor bu vitaminin alınması gerektiğini söyler ve yazar. Ama çoğunlukla neden kullanılması gerektiğini söylemezler. Sizin doktorunuz bu konu hakkında herhangi bir şey söylemediyse doktorunuza hatırlatabilir ya da eczaneye danışabilirsiniz.

folik asit

Folik Asit

Geçmişte sinir borusu kusurlu bir bebek doğurduysanız yeni hamileliklerinizde de bu durumu tekrar yaşama ihtimaliniz yüksektir. Kontrole gittiğiniz doktorunuza geçmişteki durumunuzu anlatıp onu bilgilendirmeniz yararınıza olacaktır. Durumunuzdan haberdar olan doktorunuz size gerekli görürse daha fazla dozda folik asit vererek sağlıklı bir doğum yapmanıza yardımcı olabilir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

folik asit

Folik asit doğada nelerde bulunur derseniz; özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğunu ifade edelim. Folik asit miktarı yüksek olan bazı yeşil yapraklı bitkileri ise şu şekilde sıralayalım:

 • Ispanak,
 • Brokoli
 • Semizotu
 • Yeşil fasulye
 • Karalahana,
 • Brüksel lahanası gibi.

Folik asit içeren besinler, özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok pişirildiğinde ya da çok bekletildiğinde vitamin değerini kaybeder, dolayısıyla bu sebzeler günlük, taze olarak alınmalı ve hafif buharda pişirilip ya da çiğ olarak tüketilmelidir. Ancak her gün alınması pek mümkün olmadığında derin dondurucuya konup saklanabilir.

Ayrıca kuru fasulye, pirinç, kepekli ekmek, yumurta sarısı ve fındık gibi diğer besinlerin yanı sıra kahvaltılık gevreklerde de bu vitaminden mevcuttur.

Anne adayları! Pek çoğunuzun hoşuna gideceği ve folik asit açısından zengin olan bir smoothie yani blendırda çekilen buzlu meyve tarifi vermek istiyorum. İşte malzemeler;

 • 1 küçük muz,
 • Yarım su bardağı mango,
 • Yarım su bardağı ananas,
 • Bir su bardağına yakın portakal suyu
 • Arzuya göre buz

Hepsini blendıra koyun ve karıştırın. Afiyet olsun.

Tarifin videosu burada:

 

 • İçerik
5.0

Özet

Hamilelikte en önemli vitaminler arasında bulunan folik asit bebek omurilik ve iskelet gelişimi için hayati önem taşır. Folik asit eksikliği durumunda bebekte beyin anensefali gibi hastalıklar görülebilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum - "Hamilelikte Folik Asit Kullanımı"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Merhabalar Hocam,
Folik asit kullanımına doğumdan sonra da devam etsek faydası olur mu acaba?

Gümüş
Ziyaretçi
Gümüş

Iyi günler 12+3gunluk hamileyim folik asit kullanmadım sua n kullanmaya başlasam faydası olurmu

Suna
Ziyaretçi
Suna

merhaba, fazla folik asit kullanımı zararlı olabilir mi? Şimdiden tşk.

wpDiscuz