Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Folik Asit Nedir?

B vitaminleri grubunda yer alan Folik Asit, Folat, Folasin ya da vitamin B9 olarak da bilinir. Çoğunlukla doğada yeşil yapraklı bitkilerde bulunan bu vitamin ismini Latince de yaprak anlamına gelen folum’dan almıştır.

 

Hamilelikte Folik Asit Eksikliğinde Neler Olur?

Folik asit, Spina Bifida, anensefali olarak adlandırılan sinir borusu hastalıklarını önlediği bilinen birkaç vitamin arasında yer alır.

Bebeğin omurgasını oluşturan sinir borusu, daha siz hamile kaldığınızı öğrenmeden evvel  oluşur. Annede folik asit eksikliği varsa yani bu vitaminin anne vücudundaki düzeyi yeterli değilse sinir borusu boyunca doku kaynaşması tam bir şekilde gerçekleşmeyebilir bu da omuriliğin açıkta kalmasına sebep olur ve doğuştan bel açıklığı diye bilinen anormal durum ortaya çıkar.

Bu sebepten anensefali bebeklerde beynin bütünü ya da bir bölümü gelişemez ve bu bebekler genelde doğumdan hemen sonra ölürler.

Ben hamileliğim esnasında tevekkülden yoksun, evhamlı dönemler geçirdim. Spina Bifida’lı bir bebeğin ve Anensefalili bir fetusun görsellerini bu yazıyı okuyacak olan hamile arkadaşları üzmemek için buraya koydum, hayatta her şey insanlar için, Allah kimseye böylesi zor imtihanlar yaşatmasın.

Hamilelikte Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılmalı?

Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için planlanan gebeliklerden yaklaşık 3 ay önce folik asit alımına başlanması ve hamileliğin 12.haftasının sonuna kadar devam edilmesi gerekir. Yapılan araştırmalarda hamilelik öncesi ve hamileliğin 12.haftası sonuna kadar olan dönemlerde bu vitamini yeterince alan annelerin bebeklerinde bel açıklığı(Spina bifida) hastalığının %70 oranında önlendiği saptanmıştır.

Folik asit ihtiyacı hamilelikte normalden 3 kat daha fazla olacak şekilde artar. Bir hamilenin aldığı besinler bu ihtiyacı karşılayamayacağı için  dışarıdan takviye yapılması gerekir.

Ülkemizde hamilelere genelde ilk kontrole gidilen doktor bu vitaminin alınması gerektiğini söyler ve yazar. Ama çoğunlukla neden kullanılması gerektiğini söylemezler. Sizin doktorunuz bu konu hakkında herhangi bir şey söylemediyse doktorunuza hatırlatabilir ya da eczaneye danışabilirsiniz.

folik asit

Folik Asit

Geçmişte sinir borusu kusurlu bir bebek doğurduysanız yeni hamileliklerinizde de bu durumu tekrar yaşama ihtimaliniz yüksektir. Kontrole gittiğiniz doktorunuza geçmişteki durumunuzu anlatıp onu bilgilendirmeniz yararınıza olacaktır. Durumunuzdan haberdar olan doktorunuz size gerekli görürse daha fazla dozda folik asit vererek sağlıklı bir doğum yapmanıza yardımcı olabilir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

folik asit

Folik asit nelerde bulunur derseniz; özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğunu ifade edelim. Folik asit miktarı yüksek olan bazı yeşil yapraklı bitkileri sıralayalım:

  • Ispanak,
  • Brokoli
  • Semizotu
  • Yeşil fasulye
  • Karalahana,
  • Brüksel lahanası gibi.

Folik asit içeren besinler, özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok pişirildiğinde ya da çok bekletildiğinde vitamin değerini kaybeder, dolayısıyla bu sebzeler günlük, taze olarak alınmalı ve hafif buharda pişirilip ya da çiğ olarak tüketilmelidir. Ancak her gün alınması pek mümkün olmadığında derin dondurucuya konup saklanabilir.

Ayrıca kuru fasulye, pirinç, kepekli ekmek, yumurta sarısı ve fındık gibi diğer besinlerde de mevcuttur.

 

Abone Olun

Makalelerimizi beğendiniz mi? Yeni makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.

Yorumlar

  1. Deniz 6 Mayıs 2016
  2. admin 6 Mayıs 2016

Bir Cevap Yazın

Yenianneyim'e Ücretsiz
Abone Olun

Makalemizi beğendiniz mi? Yeni yayınlanan makalelerimiz posta kutunuza gelsin. İlk siz haberdar olun.