Plasentanın Erken Ayrılması (Plasenta Dekolmanı – Abruptio Plasenta)

Kitapları okudukça, sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlık bir doğum yapmanın ne kadar da şükredilesi bir durum olduğunu düşünüyorum. Çok ciddiyim inanın! Hamilelikte birilerinin başına gelip de literatüre girmiş envaiçeşit hastalık mevcut. Allah kimseye dermansız dert vermesin… Bu makalenin konusu da yine hamilelikte ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkan, plasenta dekolmanı, abruptio plasenta olarak da bilinen Plasentanın erken ayrılması durumu.

Plasentanın Erken Ayrılması (Plasenta Dekolmanı – Abruptio Plasenta) Nedir?

Bilindiği üzere; halk arasında bebeğin eşi olarak da bilinen plasenta, gebeliğin 10. haftasından itibaren bebeğin besin ve oksijen ihtiyacını karşılar. Bu da plasentanın bebeğin hayatını sürdürebilmesi için en gerekli organ olduğu anlamına gelir.

Normal şartlarda plasenta anne rahminden bebek doğduktan kısa bir süre sonra kendiliğinden ayrılır, fakat bebek doğmadan önce özellikle 20. haftadan sonra kısmen ya da tamamen ayrılmalarda söz konusu olabilir. İşte bu şekilde plasentanın erken ayrılması olayı plasenta dekolmanı ya da abruptio plasenta olarak adlandırılır.

Plasenta dekolmanı en sık 24 – 27 haftalar arasında görülmektedir. *Oyelese Y. Obstet Gynecol 2006

İki tür plasenta dekolmanı vardır: birincisi, özellikle 28. haftadan sonra vajinal kanamanın en büyük nedeni olarak görülen açık abruptio, diğeri ise kanın rahmin arkasında birikmesi ile dışarı akmadan gerçekleşen gizli abruptiodur. Gizli abruptio daha tehlikelidir.

Plasenta Dekolmanı Tedavi Edilebilir Mi?

Eğer ayrılma hafif düzeyde ise ve anne adayı durumu fark edip hastaneye gitmişse, gerekli önlemler ve hemen uygulanan tedaviler neticesinde anne ve bebek zarar görmeden bu durum atlatılabilir. Fakat ayrılma ciddi ise bebek ve annenin yaşamı tehlike altında olabilir. Bebek besinsiz ve oksijensiz kaldığı, annede de aşırı kanama olduğu için hayati risk vardır.

Plasentanın %50’si ayrıldığında bebeğin yaşamını yitirme ihtimali çok yüksektir.

Plasenta Dekolmanı Neden Olur, Kimlerde ve Ne sıklıkta Görülür?

Gebelerin %1’inden daha azında (yaklaşık 200 gebede 1 ) görülen abruptio plasenta, özellikle son üç aylık dönemdeki kanamaların temel nedenidir denilebilir. Plasenta dekolmanı gebeliği sağlıklı bir şekilde devam eden gebelerde bile görülebilecek bir durumdur. Ancak:

 • özellikle daha önce plasenta dekolmanı geçiren gebelerde,
 • çoğul gebelik yaşayanlarda,
 • doğum geçmişi çok olanlarda,
 • sigara ve kokain kullanan gebelerde,
 • gebelik diyabeti olanlarda,
 • gebelik zehirlenmesi geçirenlerde,
 • hipertansiyon hastası olan gebelerde,
 • amniyon sıvısı fazla olduğunda,
 • göbek kordonu kısa olduğunda,
 • ve kanında pıhtılaşma eğilimi olan anne adaylarında

görülme olasılığı daha yüksektir.

Plasenta Dekolmanı Belirtileri Nelerdir? 

Plasenta dekolmanının belirtileri ayrılmanın durumuna göre farklı belirtiler verebilir. Ancak genel belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Ağrısız vajinal kanama
 2. Karında kramp ve ağrı eşliğinde şiddetli kanama
 3. Siyaha yakın renkte, pıhtılaşmış kanama
 4. Karında sertleşme, kasılan, gevşeyemeyen rahim
 5. Rahimde hassasiyet
 6. Bel, sırt ve karında ağrı
 7. Mide bulantısı,
 8. Baş dönmesi
 9. Tansiyon düşmesi,

Her ne olursa olsun gebelik süresi boyunca beklenmedik bir şekilde gelen kanamalar için mutlaka doktora gidilmeli ve durumun araştırılması istenmelidir. Çünkü eğer yaşanan durum plasenta dekolmanı ise ikinci, üçüncü gebeliklerde tekrar etme ihtimali yüksektir. Çoğunlukla bebek ölümleri ile sonuçlanan bu elim durum ultrason cihazında da çok fazla görülmeyebilir. Ultrasonda görülme oranı yaklaşık sadece %25′tir.

Plasentanın rahim duvarından tamamen değilde hafif bir şekilde ayrıldığı tespit edilebilirse, bunun yanında bebeğin hayati olguları da normal seyrinde devam ediyorsa anneye yatak istirahati verilir. Bunun yanında erken doğum ihtimaline karşı bebeğin ciğerlerini geliştirecek uygulamalar yapılabilir. Annenin kanında pıhtılaşma var mı yok mu ona bakılır, annenin tüm kan sayımı, tansiyonu ölçülür. Anne çok kan kaybetmişse kan nakli dahi yapılabilir. Plasenta tamamen ayrılmışsa annenin de hayati riski vardır.

Anne ve bebeğin sağlık durumuna göre hareket edilirken, gerek görüldüğü taktirde acil sezaryen ameliyata gidilir.

Plasenta Dekolmanı

Plasenta dekolmanı örneği

Hayatta ansızın yaşanan şeyler vardır ya! Hiç beklemezsiniz, içinizde kelebekler uçuşurken birden bire fırtınalar kopuverir…  O an çaresiz kalır, eli ayağına dolaşıverir insanın… İnsanız işte…

Plasenta dekolamanı da bu duyguları yaşatabilecek cinsten. Gerçekten çoğunluğu bebek ölümüyle sonuçlanan bu acı hali, Allah kimse başına vermesin! Bebeğini kucağına alıp evine dönme hayalleri kuran hiç bir annenin kucağını boş bırakmasın…

Başına gelmiş annelere de canı yürekten sabırlar diliyorum.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın…

 

Abruptio Plasenta Makalesi için Yararlandığım Kaynaklar:

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/kadin_hast/dr_isa_cetin.pdf

http://www.gebelik.org/dosyalar/kanama3.html

http://www.ztb.gov.tr/saglik-rehberi/riskli-gebelik/71

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir