11 Adımda Vücudunuzu Rahatlatın

Kadın…

Ne önemli bir varlık! Ana oluyor, eş oluyor, kardeş oluyor, evlat oluyor…

“Anne olmak”, hiç bir zaman iki kelimeye sığacak kadar küçük bir şey değil.

Anne olmaya karar verdikten sonra evvela yüreğinizi koyuyorsunuz ortaya! Anne kanını verir, canından can verir yavrusuna…

9 ay süren annelik yolculuğunda bedeninde ve ruhunda ciddi değişimler söz konusudur kadının. Uzmanlar der ki;” Anne ne kadar huzurlu bir hamilelik geçirirse bebekte o kadar sakin olur. Annenin hissettiği her şeyi bebek hisseder. Bu sebepten hamile kadının hamileliği rahat, huzurlu, güvenli ortamlarda geçmelidir.”

Maalesef gebelik, instagram, facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde mutluluk pozlarının paylaşıldığı gibi toz pembe olmuyor bazen. Bazı anneler, bazılarına göre daha az şanslı oluyorlar. Kimisi aşırı bulantı, kusma gibi hamileliğe bağlı hastalıklarla mücadele ederken, kimisi şiddet görüyor, kimisi ise hamile değilmiş gibi çalışmak zorunda kalıyor…

Eskilerin tabiri ile zaten yüklü olan kadın, bedenen ve ruhen iyice yoruluyor, strese duçar oluyor.

Bu makalemde gebeliği esnasından bedenen, zihnen ve ruhen yorulmuş kadınların rahatlaması, akıp giden hayatlarında sadece 5 dakika kadar kısa bir sürede kendi kendilerini nasıl rehabilite edebileceklerinden bahsedeceğim…

Bu adımları hem Türkçe hem de İngilizce kaynaklardan derledim. Sadece gebeler için değil. Rahatlamak, sakinleşmek, gevşemek isteyen herkes bu adımları uygulayabilir.

 

11 Adımda Vücudunuzu Rahatlatın…

Başlamadan önce,

  • Sessiz, sakin ve uygun sıcaklıkta olan bir yere geçin. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden kısa bir süreliğine uzaklaşın. (Telefon ve internet gibi…)
  • Arka da sizi rahatlatacağını düşündüğünüz hafif bir müzik çalabilir.
  • Bu uygulamaları ister oturarak, isterseniz de uzanarak (hamile olmayanlar yatarak) yapabilirsiniz. Oturarak yaparken, sırtınızı koltuğa yaslayın ve dik olacak şekilde oturun ve ellerinizi bacaklarınızın üzerine koyun.
  • Uzanırsanız, bebeğinizin sıkışmayacağı şekilde sırtınıza yumuşak yastıklar koyarak rahat bir pozisyonda uzanın. Ellerinizi ise yanınıza serbest bir şekilde bırakın. Özellikle son aylarda kesinlikle dümdüz, sırt üstü yatmayın. Bu pozisyon, bebeğinize giden kanı, dolayısıyla oksijeni azaltır. Rahatlayayım derken hem kendinize hemde yavrunuza zarar vermeyin!
gebelikte-rahatlama

Gebelikte yatış pozisyonları oldukça önemlidir.

Gevşeyin, Vücudunuzu Rahatlatın… 

1. Adım: Bedeninizi serbest bırakın. Rahatlatın. Gevşeyin.

2. Adım: Gözlerinizi kapatın ve varsa arkadaki sakinleştirici müziğe odaklanın.

3. Adım: Sizi yoran, üzen, sıkan her ne varsa zihninizden bir bir uzaklaştırın ve güzel şeyler düşünün. (Bebeğinizi kucağınıza aldığınız an gibi mesela ya da kocaman yeşil bir bahçede lavanta kokularını içinize çekerken, kuşların şarkılarını dinlediğinizi hayal edin…) Geçmişte kalan korku ve endişeler ile henüz gelmemiş gelecek kaygılarından kısa sürede olsa uzaklaşmaya çalışın.

4. Adım: Derin bir nefes alın, yavaşça bırakın. Tekrar nefes alın ve yavaşça bırakın. Son kez derin bir nefes alıp yavaşça bırakın. Kendiniz kötü hissederseniz zorlamayın kendinizi.

Her uygulamada 3 saniye kadar bekleyin.

5. Adım: Sağ elinizin parmaklarını büküp, yavaşça gevşetin >> Sağ el bileğinizi öne ve arkaya doğru hareket ettirin >> Sağ alt kolunuzu sıkın ve yavaşça bırakın >> Son olarak sağ kolunuzu komple sıkın, yavaşça bırakın.

6. Adım: Sol elinizin parmaklarını büküp, yavaşça gevşetin >> Sol el bileğinizi öne ve arkaya doğru hareket ettirin >> Sol alt kolunuzu sıkın ve yavaşça bırakın >> Son olarak sol kolunuzu komple sıkın, yavaşça bırakın.

7. Adım: Olumsuz düşünceler aklınıza gelirse, ya da dikkatiniz dağılırsa, müziğe odaklanın ve düşüncelerinizi gevşettiğiniz bedeninize ve bebeğinize kaydırın.

8. Adım: Alnınızı yukarı doğru gerin, yavaşça bırakın. Gözlerinizi sıkın, yavaşça bırakın. Dudaklarınızı öpücük verir gibi sıkın, bırakın. Çenenizi göğsünüze doğru eğin, yavaşça geri yaslanın. Son olarak başınızı yavaşça bir sağa bir sola doğru çevirin.

9. Adım: Karnınızı hafifçe içeri çekin bırakın. Yavaşça nefes alın ve bırakın.

10. Adım: Sağ ayağınızın parmaklarını büküp, yavaşça gevşetin >> Sağ ayak bileğinizi öne ve arkaya doğru hareket ettirin >> Sağ baldırınızı sıkın ve yavaşça bırakın >> Son olarak sağ üst bacağınızı sıkıp yavaşça gevşetin.

10. Adım: Sol ayağınızın parmaklarını büküp, yavaşça gevşetin >> Sol ayak bileğinizi öne ve arkaya doğru hareket ettirin >> Sol baldırınızı sıkın ve yavaşça bırakın >> Son olarak sol üst bacağınızı sıkıp yavaşça gevşetin.

11. Adım: Müziğe odaklanın, pozitif düşünün ve tüm vücudunuzu yavaşça sıkın bırakın.Bu hareketi 3 kez tekrar edin.

Tüm adımları yaparken kaslarınızın gevşediğini ve rahatladığınızı hissetmeye çalışın. Tüm adımları tamamladığınızda ise kendinizi iyice bırakın.

Günümüzde evlerin içi de dışı da stres dolu. Bedenlerimizin de bir dayanma eşiği var. Bu eşik aşılmadan böyle kısa süreli rahatlama adımları ile kendinizi rahatlatın. Sakinleşin. Göreceksiniz işe yarayacak.

Eğer yasağınız yoksa, bu rahatlamanın üstüne bir çikolata yiyin ve serotonin hormonunuzu coşturun 🙂

Ben bizzat denedim ve bu adımları yaptıktan hemen sonra çok rahat uykuya dalıyorum. Her hangi bir sağlık sorununuz yoksa size de tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın…

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
yasemin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
yasemin
Ziyaretçi
yasemin

iş yerinde yaptım adımları yapmaya devam ettikçe esnemeye başladım. gözlerimden esnemekten yaş geldi. lütfen evinizde yapın 🙂 uykuuuuuu istiyorum şuan :))