Hafta Hafta Gebelik – 19. Hafta

Her kadının hamilelik dönemi kendine özeldir. Fiziksel ve ruhsal olarak meydana gelen tüm değişiklikler kabaca birbirine benzese de, yaşanmadan bilinmez hiç biri. 19 haftalık gebelik ise bir kadının içinde tıpkı diğer haftalarda olduğu gibi, eşsiz mucizelerin gerçekleştiği bir dönemdir.

19 Haftalık Gebelik ve Bebek

19 haftalık gebelik

19 haftalık gebelik ve bebek

Gebeliğin 19. haftasında bebeğiniz yaklaşık 250 gram ağırlığında, 15 cm uzunluğundadır. Orta boy bir mor lahana ya da bir mango bebeğinizin yaklaşık boyutunu tahmin etmenizde yardımcı olacaktır 🙂 Meleğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta onun duyuları inanılmaz derecede gelişiyor. Beyninde koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları için özel alanlar oluşuyor.

Bazı araştırmalar 19 haftalık gebelik döneminde bebeğin annesinin sesini duyabildiğini ve buna bağlı olarak annesine tepki verdiğini gösteriyor. Bu sonuçlardan yola çıkarak sizde bu haftadan itibaren belirlediğiniz bir isim varsa ona ismi ile hitap edebilir, sessiz ve sakin mekan ve zamanlarda adeta saçlarını okşar gibi karnınızı okşayarak onunla konuşabilir, kitap, şiir okuyabilir veyahut müzik dinletebilirsiniz.

19 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin gözleri ve kulakları olması gereken yerlere sabitlenir. Böbrekleri idrar üretmeye devam eder ve kafa derisinden saçları yavaş yavaş çıkmaya başlar. Ayrıca 19 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin hassas cildini amniyotik sıvıdan koruması için vücudunun yağ bezleri vernix adını taşıyan beyaz koruyucu bir madde üreterek bebeğin tüm vücudunu kaplar. Bu koruyucu kaplama bebeğiniz doğduğunda kendiliğinden kaybolur ancak bebek erken doğarsa vücudunda yoğun bir şekilde görülebilir.

Ayrıca bu hafta kolları ve bacakları birbiri ve tüm bedeni ile orantılı hale geldi.

19 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

19 haftalık gebelik

Gebeliğin 19. haftasından itibaren anne adayının karnı daha belirginleşir ve daha hızlı büyür. Bunun nedeni çoğunlukla bebeğin artık kilo alıyor olmasıdır. Bu büyüme annede zaman zaman şiddetlenen ağrılara neden olabilir. Ağrıları hafifletmek için mümkün olduğu kadar dik durmaya çalışın, uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda kalmayın. Uzun süren işlerinizde ufak ufak molalar vererek vücudunuzu dinlendirin. Otururken sırtınızı ve belinizi destekleyici yastık kullanın. Yatarken bacaklarınızın arasına ve ayaklarınızın altına minder koyabilirsiniz. Yerden bir şey alacağınız zaman belden değilde bacaklarınızı kırarak eğilin. Ani hareketlerden kaçının!

19 haftalık gebelik dönemi ve sonrasında anne adayının ağırlık merkezi değiştiği için bu haftalarda baş dönmeleri, denge bozuklukları görülebilir.

Bu hafta avuç içleriniz olağan üstü şekilde kızarırsa korkmayın, bu normaldir ve nedeni artan östrojen hormonlarınızdır. Bunun yanında cildinizde koyulaşma olabilir. Özellikle renk değişimleri meme uçları, koltuk altları ve yüzde görülür.  Karnınızda göbek deliğinizin hizasında linea nigra adı verilen bir çizgi oluşmaya başlayabilir. Bu daha çok esmer anne adaylarında belirgin şekilde görülür. Bu renk değişimleri kalıcı değildir ve genelde doğumdan sonra kendiliğinden kaybolurlar. Meme uçlarınızdaki koyulaşmaya çok şaşıracaksınız!

Yaz aylarında 19 haftalık gebelik dönemini yaşayan anne adaylarının direkt güneş ışığında kalmaması, dışarı çıkarken güneş kremi kullanması önemlidir.

Ayrıca bu hafta eğer idrarınızı yaparken yanma hissiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 

Kaynaklar:

http://www.parents.com/pregnancy/week-by-week/19/

http://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-19-weeks_1108.bc

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir