2 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamileliğiydi, doğumuydu derken, biri bitmeden diğeri başlayan farklı farklı heyecanların birbirini takip ederek yaşandığı dönemlerin yavaş yavaş geride kaldığı şu günlerde her şey biraz biraz rayına giriyor, öyle değil mi? Cevabın eğer kocaman bir “hayır” ise, en azından sütünün ilk günlerden daha iyi olduğunu, bebeğinin gazını çıkarabildiğini, mama hazırlama  ve alt değiştirmede uzmanlaşmaya başladığını göz ardı etmemelisin bence.

Aranıza katılalı 2 ay olan bebeğinin bakımı konusunda, yukarıda saydığım ya da benim sayamayıp senin ustası olmaya başladığın diğer tüm konularda biraz daha iyi olacaksın. Burada bebeğinin yeni doğan hali hakkında bilgiler paylaştığım yazı dizisine 2 aylık bebek makalesi ile devam ediyorum.

Keyifli okumalar.

2 Aylık Bebek ve Gelişim Süreci

Hayatının 2. ayında bebek, sür’atle büyümeye ve gelişmeye devam eder. Gerek anne sütü alan, gerekse mama ile beslenen sağlıklı bebekler haftada ortalama 150-200 gram kadar kilo alırken, bu kilo yanaklara, kollara ve bacaklara dağılmaya başlar. Bunun yanında 2 aylık bebek, ay boyunca 1-1.5 cm kadar uzar. Baş çevresi ise, hızla gelişen ve büyüyen beyninin sığması için ortalama 1.25 cm kadar genişlemeye devam ediyor*.

Bebekler doğduktan sonra, belli bir yaşa gelene kadar gerek Aile Sağlığı Merkezlerinde, gerekse de rutin doktor muayenelerinde takip edilirler. Özellikle ilk aylarda oldukça sık kontrol edilen bebeklerin, her muayene esnasında kilosu, boyu ve baş çevresi ölçülür. Buradaki esas amaç; bebeğin gelişiminin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmektir. Baş çevresi, bebeğin sağlığı hakkında çok önemli ip uçları verdiği için bebek belli bir yaşa gelene kadar takip edilir. Mikrosefali, makrosefali ve hidrosefali hastalıkları bu kontroller esnasında tespit edilebilir.

Başındaki bıngıldağı hala açık olan 2 aylık bebek, doğumla birlikte yaşadığı bir takım sıkıntıları da üzerinden atmaya başlamıştır. Örneğin sarılığı varsa, o geçmiştir, milia olarak bilinen yenidoğanlara has sivilceler kaybolmaya başlamıştır. Ancak bebeğinin yüzünde yenidoğan aknesi varsa bunun tamamen geçmesi için 1-2 aya daha ihtiyaç vardır. Bu arada bebeğinin sarılığı hala geçmediyse mutlaka doktora götürmelisin!

2 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uyku

Söz konusu bebek ve sağlığı olunca tüm dünyada kabul görmüş bir gerçek var ki, o da: Anne sütü. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Anne sütü alan 2 aylık bebek, 2-3 saatte bir beslenmek ister. İkinci ayın sonlarında ise midesi daha da büyüdüğü için, her emme öğününde daha fazla süt isteyebilir. Bu da gece uykularının daha uzun ve kaliteli olması ihtimalini arttırır.

Ancak, çeşitli nedenlerle anne sütü alamayan bebekler bebeğin ayına uygun mama ile beslenir. Mamaların sindirimi anne sütüne göre daha geç olur. Bu nedenle mama ile beslenen bebekler her 3-4 saatte bir beslenmek ister.

2 aylık bebek, günde ortalama 15-16 saat arasında uyur. Gelişimi devam eden bebeğin sinir sistemi olgunlaşıp, midesi büyüdükçe geceleri daha çok uyumaya başlayacaktır. Buna bağlı olarak 2 aylık bebek geceleri aralıksız olarak 5-6 saat uyuyabilir. Bebekler ilk aylarında ani bebek ölümü sendromu riski göz önünde bulundurularak her zaman sırt üstü yatırılmalıdır.

Hareketleri

2 aylık bebek, ayın başında yeni doğan reflekslerini istemsiz bir şekilde yaparken, ayın sonuna doğru amaca yönelik hareketler yapmaya başlar. Bu ay bebeğin gerinme, ellerini kollarını hareket ettirme gibi istemli hareketler yapmaya başlar. Bebeğin boyun kasları hala tam gelişmemiştir. Başını dik tutamaz. Bu nedenle onu kucağınıza aldığınızda başını desteklemeniz gerekir.

Yüz üstü yatırdığınızda, başını kaldırmaya çalışıp 1-2 saniye ileri bakabilir. Çoğunlukla gelişimlerinin bu evresinde bebekler vücutlarını bir yöne çeviremezler. 3-4 aylık olduklarında başarabildikleri bu çevirme eylemi bazen, sizin hiç ummadığınız bir anda 2 aylık bebekler de de görülebilir. Bu nedenle hiç bir zaman bebeğinizi yüksek bir yerde yalnız bırakmayın! Özellikle bez değiştirirken annelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir.

2 aylık bebek, ayın sonunda ellerinin ve parmaklarının farkına vararak, onları izler ve onları hakaret ettirerek oynamaya çalışır.

Duyusal Gelişim Süreci

Doğumu izleyen ilk ayda ancak sınırlı bir mesafeyi görebilen bebek, ikinci ayda görme ve algılama konusunda ciddi bir yol kateder. Bebek, bu ay hem gözlerini sağa sola hareket ettirebilirken, hareket eden bir nesneyi izleyebilir. Büyük, renkli, parlak nesneler ilgisini çeker.

İşitme konusunda da gün geçtikçe deneyim kazanan bebek, ona bakılarak konuşulduğunda konuşan kişiyi izler ve bir takım sesler çıkararak ya da ellerini, ayaklarını hareket ettirerek tepki verir. Ayrıca annesinin ve babasının seslerini yavaş yavaş ayırt etmeye başlar. Bunun yanında, insanların çıkardığı duyusal türlere farklı tepkiler de verebilir. Örneğin, onu muhatap alarak ilgi gösteren ve yumuşa bir ses tonu ile konuşan kişiye genelde gülümseyerek, kızgın, bağıran kişiye ise ağlayarak tepki verebilir.

Sosyal Gelişimi

2 aylık bebek henüz pek sosyal sayılamaz, çünkü zamanın büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirir. Ancak 1. ayın sonundan itibaren annesini ve onun bakımını üstlenen kişiyi tanıyor olması, 2. ayda iletişimlerinin daha da kuvvetlenmesini sağlar. Bebek, annesini gördükçe, onun ilgisini hissettikçe mutlu olacaktır. Onun mutlu olduğu bu anları fırsata çevirmek gerekir, bu sayede bebek, annesinin kendisini diğer kişilerden ayrı tuttuğunun da farkına varacak ve aradaki güven bağı oluşmaya başlayacaktır.

2. Ayın Sonunda Bebekler Neler Yapabilir?

  • Doğuştan gelen kavrama refleksini bırakır.
  • Yüz üstü yatarken omuzlarını ve başını kaldırmaya çalışır.
  • Ellerinin ve hareket eden parmaklarının farkına vararak, onları izlemeye başlar.
  • Kucağa alındığında başını tam olarak dik tutamasa da, yavaş yavaş dik tutma girişimlerinde bulunur.
  • Renkli, parlak ve dönen cisimlere odaklanabilir.
  • Anne-baba ve çevresinde sürekli bulunan kişileri tanımaya başlar.
  • Dilini tam anlamıyla kullanamasa da agulama tarzında sesler çıkarmaya başlar.
  • Mutlu ve ilgili davranışlara gülümseme ile, kızgın davranışlara ise ağlayarak tepki vererek duygusal ayrım yapmaya başlar.

 

*Bu değerler ortalama değerler olup, sağlıklı olan bebeklerde belli farklılar gösterebilir. Bebeğin düzenli olarak doktor tarafından takip edilmesi bu değerlerin gidişatı ve bebeğin gelişimi hakkında önemli bilgiler verir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir