Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 2. Ayı (5-8. Haftalar)

2 aylık gebelik dönemi, hem annede hem de bebekte akıl almaz olayların meydana geldiği bir zaman dilimidir. Henüz embriyo olarak isimlendirilen bebek, bu dönemde sür’atle büyür. Mesela boyu 6. ve 8. haftalar arasında 1 cm kadar uzar. Kalbi dakikada ortalama 144 kez atar ve şimdilik sadece 1 gram kadar 🙂

Gebeliğin 6. haftasından itibaren insan görünümünü alan embriyonun pek çok iç organı oluşmuş durumdadır. Bununla birlikte derisinin altında yağ tabakası olmadığı için cildi ince ve şeffaftır, bu nedenle de tüm iç organları görünür haldedir.

8. haftanın sonunda 6. haftasındaki boyutunun iki katına erişecek olan embriyonun kulakları, gözleri, kolları ve bacakları da oluşmuş haldedir. Bu esnada annenin 12. haftanın  sonuna kadar günde 400mg olacak şekilde folik asit takviyesi alması gerekir.

2 aylık gebelik dönemi, bebeğin ilaç ve diğer kimyasal maddelere karşı çok duyarlı olduğu bir dönemdir, bu nedenle annenin bu dönemde aldığı ağır ilaçlar bebekte ciddi doğum kusurlarına ve hatta bebeğin ölümüne dahi neden olabilir. Eğer hayatınızın devamı için kullanmanız gereken ilaçlar varsa ve bu durumda gebe kalmışsanız gebeliğinizi fark eder etmez ilaçları veren doktorunuzla görüşmelisiniz!

6. haftada plasenta ile fetusu birbirine bağlayan göbek kordonu çok kısa olup, içindeki kan damarları çok rahat bir şekilde görülebilir. 8. haftanın sonunda ise bebek hala çok küçük olduğu için rahim boşluğunu tam olarak doldurmuş değildir ve içinde yüzdüğü amniyon sıvısı sadece 7-8 ml kadardır.

8. haftada plasenta bebekten (embriyo) daha büyük boyuttadır ve ufak tefek besin ve gaz alışverişi sağlasa da henüz tam görevini yapıyor sayılmaz.

2 aylık gebelik döneminde pek çok anne adayında bulantı, koku alımında hassasiyet, sık idrara çıkma isteği, midede yanma, kabızlık ve bitkinlik gibi hamilelik belirtileri baş gösterir. Bu belirtiler çoğunlukla 12. haftanın sonunda geçer, ancak bazı anne adayları bu sıkıntıları daha uzun süre boyunca yaşarlar. Bu belirtilerin ana nedeni; bebeğinizin size tutunmasıyla birlikte artmaya başlayan hormonlarınızdır.

Anne adaylarının bedeninde var olan hamilelik karından ziyade göğüslerdeki değişimler ile kendini gösterir. Gebeliğin 2. haftasından itibaren göğüsler git gide irileşir, hassasiyetleri artar ve uç kısımlarındaki renkler koyulaşır. Bunun yanında tüm hamilelik süreci boyunca anne adayının göğüsleri ortalama 1.5 kg ağırlaşırken, boyları da 5 cm kadar büyür.

2 aylık gebelik yaşayan kadınların tansiyonu ortalama 106/69 iken, vücutlarındaki kan miktarı da ortalama 4,33 litredir.

2 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

5. Hafta

Siz 2 aylık gebelik yaşarken belki henüz hamile olduğunuzu bile bilmediğiniz bu beşinci haftada, önceki haftalarda iki katmanlı hale gelen embriyo, bu haftadan itibaren 3 katmanlı bir disk şeklini alır. Bu katmanlı yapının en dışında (ektoderm) bulunan bölüm, ilerleyen zamanlarda beyin ve omuriliğe dönüşecek olan nöral tüpü oluşturur. Beyin ve omurilik haricinde bu katmandan meydana gelecek olanlar ise şunlardır: deri, saç, tırnaklar ve ter bezleri…

Orta kısımda bulunan bölüm olan mezoderm kalp, iskelet gibi ana organları oluşturur. İç kısımda bulunan endoderm ise ciğerler, pankreas, troid bezi ve bağırsaklardan sorumludur.

Gebeliğin 5. haftasında plasenta meydana gelir, fakat şu anlık ismi koryon villüsleri’dir. Bu hafta çok fazla bir iş yapmaz. Beslenme bu hafta vitellus kesesi tarafından sağlanmaktadır.

6. Hafta

2 aylık gebelik

6 haftalık gebelik döneminde biz insanların görüntüsü ne kadar da farklı değil mi? Şekilden şekle giriyoruz yaşadığımız her an…

Gebeliğin 6. haftasında embriyonun boyu artık 4 mm uzunluğundadır ve tüm bedeni “c” şeklinde kıvrılmıştır. Bu hafta itibariyle kolları ve bacakları yerleri belli olacak şekilde oluşmaya başlarlar. Kulak ve gözlerde oluşmaya başlar ve vücuttaki yerlerini yavaş yavaş alırlar. 2 aylık gebelik dönemi içinde yer alan 6. haftada embriyonun kalbi dakikada 100 ila 140 kere atarak vücuda kan pompalamaktadır.

7. Hafta

Bebeğin boyu bu hafta ikiye katlayarak yaklaşık 8 mm boyunda bir fasulye tanesi kadar olur. Ayaklarda ve ellerde ilerleyen haftalarda parmağa dönüşecek çıkıntılar meydana gelir. Gelişimi gebeliğin son aylarında tamamlanacak olan gözlerde mercek ve retina bu hafta oluşmaya başlar. Bebeğin karaciğeri de bu haftadan itibaren alyuvar üretmeye başlar. Plasenta görevini üstlenen koryon villüsleri bu hafta bebeğe daha çok oksijen ve besin aktarırlar. Bu arada vitellus kesesi de git gide küçülür. Anne adayında bu hafta baş ağrıları ve bazı yiyeceklere ve kokulara karşı tiksinti meydana gelebilir.

8. Hafta

2. ayın son haftası olan 8. haftada bebeğin boyu yaklaşık olarak 1,4 cm kadar olmuş olup, bir üzüm tanesi kadardır. Bu hafta sonu itibariyle tüm yaşamsal organları ana hatları ile oluşmuş olup, ilerleyen haftalarda gelişmeye devam edeceklerdir. Kolları ve bacakları önceki haftaya göre biraz daha uzar ve parmakları daha da biçimlenir. Ve belki de sizi en şaşırtacak oluşumu öğrenmek ister misiniz?

“O herkesin kendine has olan parmak izleri, gebeliğin 8.-9. haftasında meydana gelir.”

Ayrıca 8 haftalık gebelik döneminde bebeğin kalp kapakçıkları oluşur, beyni hızla gelişmeye devam eder. Beyinde kafatası, tümsekler ve duyu sinirleri gelişir. Ve beyin üç ana kısma ayrılmıştır. Solunum yolları ve ciğerleri de bu hafta gelişimlerini sürdürürler.

2 aylık gebelik döneminin son haftası olan 8. haftanın sonunda annenin rahmi orta boy bir nar kadar olmuştur, git gide büyüyen rahim zaman zaman alt omurgaya baskı yaparak bel ve sırt ağrılarına neden olabilir.

 

Düşünsenize, siz akşam yemeği için soğan soyarken bebeğinizin minik gözleri oluşmaya başlıyor, siz televizyon izlerken onun parmakları ve hatta belki de parmak izleri meydana geliyor. Ne tuhaf değil mi? Sizin bedeninizde ama sizin kontrolünüzde değil. Düşündürücü!

Dilerim önümüzdeki 7 ay boyunca günleriniz bir öncekinden daha güzel ve mutlu geçer. Sevgiyle kalın…

 

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

İlk 8 haftanın detaylı makalesine de göz atmak isterseniz buyurun

 

2 aylık Gebelik Konusu İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı – Sayfa: 92-94

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-6-weeks_1095.bc

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir