Hafta Hafta Gebelik – 25. Hafta

Hamile kalalı neredeyse 6 ay oluyor. Bu süre içinde ikinizde birbirinize çok alıştınız değil mi? Sen biraz sabırsızlanıyor olabilirsin, ona bir an evvel kavuşmak için. Ama biraz daha sabret! Az kaldı sayılır…

25 haftalık gebelik,  diğer bütün haftalarda olduğu gibi bebeğinde inanılmaz gelişmelerin yaşandığı bir hafta. Bu hafta bebeğinde ve sende neler olup bittiğine gel birlikte bakalım!

25 Haftalık Gebelik ve Bebek

25 haftalık gebelik

Gebeliğin 25. haftasında anne karnındaki bebek

Bu hafta, bebeğinin kilosu yaklaşık 650 gramken boyu da yaklaşık 34 cm. Bebeğin vücudunda kas ve yağ biriktirmeye devam ediyor ve buna bağlı olarak senin rahmin de hem yukarı hemde dışa doğru genişliyor. Aldığı kilolar sayesinde buruşuk olan cildi gitgide düzleşiyor ve bu onun yeni doğan bir bebek gibi görünmesini sağlıyor. Cildi de 25 haftalık gebelik döneminde giderek pembeleşiyor. Bunun nedeni; derisinin altında oluşmaya ve kanla dolmaya başlayan küçük kan damarlarıdır. 25. haftadan sonra gelen haftalarda kan damarları bebeğinin ciğerlerinde de oluşmaya başlayınca bebeğinin nefes alıp vermesini sağlayacak akciğerleri ciddi anlamda gelişecektir.

Nefes alıp vermenin görünen organı olan burun da bu hafta itibariyle çalışmaya başlıyor. Bebeğin rahminde hava olmamasına rağmen amniyotik sıvı içinde nefes alıp verme alıştırmaları yapıyor. “O daha doğmadı bile, nereden bilecek deme!” Yapılan araştırmalar bebeklerin anne karnındaki amniyotik sıvı içinde kokuları da algılayabildiklerini belirtiyor.

Bebeğinin beyni bu haftadan itibaren inanılmaz şekilde karmaşık bir hal alıyor. Nöron olarak adlandırılan sinir hücreleri yeni yeni bağlantılar üreterek vücuttan alınan duyusal bilgiler üzerine istemli ve istemsiz hareketlere cevaplar vermeye başlıyor.

25 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

İlk olarak yukarıda ifade ettiğim gibi, git gide kilo alan bebeğin rahminin hem yukarıya hemde dışa doğru genişlemesine neden oluyor. Bu nedenle, rahmin bedeninin ağırlık merkezini değiştirdiği için denge problemleri yaşayabilirsin 25 haftalık gebelik döneminde. Aynı zamanda bu durum bel ve sırt ağrıları da yaşamana neden olabilir. Rahim büyüdükçe mide ve diyaframına da baskı uygulayacağı için nefes alıp vermede sıkıntılar yaşayabilir, reflü ve hazımsızlık gibi şikayetlerden yakınabilirsin.

Gebelikte en can sıkıcı durumlardan biri olan basur yani hemoroid bu haftalarda seni zorlayabilir. En az 2.5-3 litre su içmen, lifli meyve ve sebzeler tüketmen basura karşı alabileceğin önlemlerden sadece bir kaçı. Ayrıca dişlerinde de çürük, iltihap gibi problemler varsa kısa zamanda bir diş doktoruna gidip tedavi olman gerekir. Çünkü diş eti enfeksiyonları; bazen erken doğuma bazen de preeklampsi yani gebelik zehirlenmesine neden olabilir.

Lütfen doktor muayenelerine düzenli olarak gitmeye özen göster. Spor hamilelikte de çok önemli. Hareketsiz kalmamaya, mümkün olduğunca yürüyüş yapmaya gayret et! Doktorunla görüşüp spor yapıp yapamayacağını öğren.  Spor yapmana engel bir durumun yoksa kendini çok zorlamayacak ve tehlikeli olmayacak şekilde hafif hafif egzersizler yapmaya çalış. Etrafında sana tabak bile kaldırtmayacak, dolaba uzanmana mani olacak eşin dostun varsa da onlara nazikçe kendi işini kendinin yapabileceğini söyle 🙂 Merak etme sağlıklı bir gebelik geçiriyorsan aşırı zorlamadığın sürece bebeğine bir şey olmaz. Ancak eğer doktorun izin vermez, spor ve egzersiz yapmana mani olacak bir sağlık engelin varsa yukarıda yazdıklarımı hiç okumamış gibi unutmanı öneririm. Çünkü bazı gebelerin gerçekten tabak bile kaldırmaması gereken durumları olabilir!

Yorgun ve uykusuz olduğunda da spor yapamaman gerekir.

25 haftalık gebelik döneminde anemi için kan testi yapılabilir. Yapılan kan testinde yaygın olarak görülen demir eksikliği çıkarsa doktorun takviye ilaçlar yazabilir, kullanmayı ihmal etme!

24+0 ile 24+6 arasında yaşadığın 25 haftalık gebelik dönemi genel olarak bu şekilde, bebeğinin ve senin sağlıklı bir şekilde sonraki haftaya ulaşmanı diliyorum…

Önceki haftayı okumak istersen buraya tıklayabilirsin.

 

Yararlandığım Kaynaklar:
https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-25-weeks_1114.bc
http://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-25.aspx

Boyut yayınlarından çıkan Hamileyim kitabı – sayfa 145

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir