3-5 Yaş Arası Çocuklar için 6 Eğlenceli Zeka Oyunu

Uğurlu sayınız 5 mi? Kim bilir, belki değildir…

5 sayısı sizin için büyük bir anlam ifade etmiyor olsa bile, çocuğunuzun gelişimi için sandığınızdan daha önemlidir.

Neden mi?

Uzmanların ortak görüşüne göre; insanlar beyin gelişimlerinin yüzde 90’ını 5 yaşına varıncaya dek tamamlar. Sonra duruyor mu? Elbette hayır; gelişimimiz yaşadığımız süre boyunca devam ediyor!

Çocuklar için akademik eğitim ne zaman başlarsa başlasın, eğlenceli gelişime daha erken yaşlarda start vermenin faydalı olacağına inanılıyor. Eğitim kavramını sadece okul, kitaplar veya sıkıcı aktivitelerle sınırlandırmayın. Çocuklar için eğitimin başladığı ilk durak daima oyunlardır.

Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için erken ve eğlenceli bir başlangıç yapmayı istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri mutlaka göz atmalısınız:

01. Renkli Bloklar

Renkli bloklar, yıllara meydan okumayı başaran ve asla demode olmayan zeka oyuncaklarından biri. Bu oyun için tek ihtiyacınız olan birkaç parça blok (LEGO) setine sahip olmak…

Farklı şekiller ve renklerde blokları bir araya getirin ve gerisini çocuğunuzun yaratıcılığına bırakın. Ee, tabi bunu yaparken onların ufkunu açacak birkaç örneği nasıl yaptığınızı göstermeyi de unutmayın 🙂

02. Rubik Zeka Küpü

Zamanın ruhuna yenik düşmeyen bir diğer oyun ise zeka küpü oyunlarıdır. 6 farklı renkten oluşan küpleri aynı yüzeyde toplamamızı gerektiren bu oyun, çocuğunuz (ve meraklısıysanız sizin için) gerçek bir beyin jimnastiğine dönüşebilir.

Yapısının karmaşıklığı ve gerektirdiği basit matematiği düşünecek olursak Rubik küpler, 4-5 yaşında çocuklar için idealdir. Daha küçük yaştaki çocuklar için zor bir oyuna dönüşebilecek Rubik küp, çocuğunuzun kısa sürede sıkılmasına neden olabilir.

03. MentalUP: Eğitici Zeka Oyunu

Daha modern bir şey mi arıyorsunuz? MentalUP ile hemen tanışmalısınız!

Alanında uzman akademisyenler, çocuk gelişim uzmanları ve oyun tasarımcılarının geliştirdiği MentalUP, çocuğunuzun; dikkat, mantık, hafıza, görsel ve sözel alandaki zihinsel becerilerini oyunlaştırılmış egzersizlerle geliştirmeyi hedefliyor.

MentalUP’da 600’den fazla egzersiz var. Üstelik yapay zeka teknolojisini kullanan MentalUP, çocuğunuzun seviyesini otomatik algılayarak en uygun zorluk seviyesine karar veriyor. Günlük egzersizlerin yalnızca 20-25 dakikada tamamlanabiliyor olması da, çocuğunuzu teknolojinin olumsuz yönlerinden koruyor.

TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi destekli MentalUP, pedagojik ürün olarak değerlendiriliyor ve ülkemizin önde gelen sayılı kolejlerinde kullanılıyor.

Öğretmen ve ailelerin en sevdiği çocuk uygulaması: MentalUP’ı hemen denemek için tıklayın!

04. Puzzle

Puzzle’lar çocuklar için tıpkı vitamin yüklü sebzeler gibidir; tüm tatlar bir arada! Çocukların sebzelere ön yargısını nasıl erken yaşlarda kırmak gerekiyorsa puzzle’lara karşı ön yargıyı da erken yaşlarda kırmanız gerekiyor. Zira, yaşları ilerledikçe çocuklar Puzzle’ları sıkıcı veya durağan karşılayabiliyor.

3 ila 5 yaş arasındaki çocuklar için farklı zorluk seviyelerine sahip Puzzle’lara hemen her yerden ulaşabilirsiniz. Bu zeka oyuncakları sayesinde çocuklar el-göz koordinasyonunu sağlayabilir, mantık yürütme yeteneklerini geliştirebilirler.

En güzel yanı ne mi? Elbette çocuğunuzun bir Puzzle’ı tamamladıktan sonraki kendine duyduğu özgüven duygusu ve bunun dışa vurumu!

05- Rol Yapma Oyunları

Öğretmen, doktor, hemşire veya belki bir astronot… Rol yapma oyunlarında asla sınır yoktur. Zaten onları bu kadar eğlenceli ve faydalı kılan da bu değil mi?

Rol yapma oyunları, çocukların birer yetişkin gibi davranmasına yardımcı olur, yaratıcı düşünce gücü ve hayal gücünü geliştirir. Birden fazla çocuğun bir araya geldiğinde oynayacağı bu oyunlar, sosyal yeteneklerin geliştirilmesi adına da oldukça önemlidir.

06. Hafıza Oyunları

Unutmayın; filler ve çocuklar asla unutmazlar. Hafıza oyunları çocukların belleklerini aktif şekilde kullanmalarına ve hafıza gücü yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olur. Hafıza oyunları için aracı oyuncaklar ve ürünler (MentalUP gibi) kullanabilirsiniz.

Basit bir hafıza oyununu hemen şu cümleyle de başlatabilirsiniz: “Denize gittiğimizde yanımıza … almıştık.” Bırakın, çocuğunuz hafıza gücünü kullanarak boşlukları sizin için doldursun.

Zorlanıyor mu? O halde biraz ipucu vermeyi deneyebilirsiniz.

Çocuklar en önemli yeteneklerini oyunlar aracılığıyla kazanır. Oyunlara daima değer verin. Onların eğlenceli olabildikleri kadar bir çocuğun en iyi öğretmeni olabileceğini de unutmayın.

Sizin de tavsiyeleriniz mi var? O zaman bizimle hemen aşağıdaki yorum kutusu aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir