3 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Annesine hala deliksik bir gece uykusu çektirmeyen ve uzunca bir süre çektirmeyecek gibi görünen 3 aylık bebek, motor ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişim anlamında da ciddi gelişimler gösterir.

Buna örnek olarak 3 aylık bebek; refleks olarak gerçekleştirdiği uykularında ki gülümsemeleri hariç, annesi başta olmak üzere, insan sesi işittiği zaman bilinçli bir şekilde gülümsemeye başlar. Bu sebeple, Vygotsky 3 aylık bir bebeğin insan sesi işittiğinde ki gülümsemesini ilk gerçek toplumsal tepki olarak değerlendirir.

Bu ay içinde bebeğin sinir sisteminin olgunlaşması, beyninin süratle gelişmesi ve bunlara bağlı olarak duygularının çeşitlenmesi onun dünyaya biraz daha alışmasını sağlıyor.

3 Aylık Bebek ve Gelişim Süreci

Fiziksel Gelişim

Yeni doğan bir bebeğin en dikkat çekici özelliklerinin başında kilosu gelir. Toplumumuzda kilolu bebek ya da biz ona tombiş diyelim, daha çok sevilir. Bebeğin kilosu düşükse, anne üzerindeki baskılar artar da artar. Bu baskılar anne-kayınvalideden başlayıp, kırmızı ışıkta karşıya geçmek için bekleyen teyzeye kadar uzanabilir 🙂

Bebeğin rutin doktor kontrollerinde yapılan kilo ve boy ölçümleri normalse, kimseyi kafanıza takmayın! Ancak bebeğin kilosunda düşüklük ya da fazlalık varsa doktorunuzun önerilerini uygulamaya çalışın…

Sağlıklı gelişim gösteren 3 aylık bebek, bulunduğu ay içinde hızla kilo alır, boyu uzar ve baş çevresi de genişler. Bebekler ilk 6 ay içinde ortalama 450-750 gram kadar kilo alırken, baş çevreleri de 1,25 cm kadar büyür. Yaşamlarının özellikle ilk 2 yılı boyunca baş çevrelerinin takip edilmesi bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.  Baş çevresi ölçümü mikrosefali, makrosefali ve hidrosefali gibi hastalıkların teşhisinde önemli rol oynar.

Bebeğinizi sık sık emzirerek ya da mama ile besleyerek karnının doyduğundan eminseniz ve kilosu da düzenli olarak artış gösteriyorsa fiziksel gelişimi hakkında pek de kaygı duymanıza gerek yoktur.

3 aylık bebek, sadece anne sütü, sadece mama ya da her ikisi ile beslenebilir. Henüz diğer gıdalar ile beslenmesi için çok erken.

Bebeğinizi mümkünse özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin. Bu mümkün değilse, mama kullanın. Meyve suyu gibi anne sütü ve mamanın yerini alabilecek alternatifler bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. 6 aya kadar meyve suyu ve türevlerini bebeğinize vermeyin. 6. aydan sonra ise günlük miktarı 120 ml’ yi geçmeyecek kadar verebilirsiniz. Tabi meyve suyunun doğal ve ev yapımı olması şartıyla.

3 aylık bebek günde ortalama 15 saat kadar uyur. Geceleri yaklaşık 6-8 saat deliksiz uyuyabilme potansiyeli olan 3 aylık bebekler, büyüme atağı döneminde oldukları için acıktıklarında uyanabilir ve beslenmek isteyebilirler. Gündüz ise genelde iki kez uyurlar.

3 Aylık Bebeğin Hareket Yeteneği ve Motor Becerileri

3 aylık bebek, zihinsel ve duygusal gelişimine paralel olarak hareketlenmeye de başlar. Amacı, dünyayı keşfetmektir. Bu ay içinde kaslarının güçlenmesi ile birlikte yeni doğan reflekslerinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Bu ay bebek sırt üstü konumda kalmayı tercih eder, karnının üzerinde yatırıldığında ise başını ve omuzlarını kaldırabilir. Bu konumda iken yukarıyı ve yanlarını görmek için yaptığı hareketler boynunu güçlendirirken, başını daha iyi kontrol etmesini sağlar. Ayrıca bazı bebekler bu ay içinde kollarını uzatıp dirseklerinin üzerinde durabilir ve etrafını izleyebilir. Önceki iki aya göre başını daha iyi kontrol edebilir ve siz kucağınıza alıp göğsünüze bastırmadan tutunca başını 1-2 saniye desteksiz dik tutabilir. Sırtında biraz kamburluk vardır, omuz ve bel arasındaki bu kısım sırt kasları güçlendikçe kamburluk ortadan kalkacaktır.

3 aylık bebek elleri ile çok fazla ilgilenir. Onları uzun uzun seyrederken parmaklarını oynatır ve ağzına götürmeyi sever. Bacakları ise her geçen gün güçlenmektedir. Henüz tam olarak dönmeyi beceremese de bilinçli olarak öne ve arkaya doğru sallama hareketleri yaparak dönme hazırlıklarını sürdürür. Özellikle altını değiştirmek için açtığınızda kıyafetsiz bacakları ile güçlü tekmeler atabilir.

Son olarak bez değiştirme işlemi sırasında bebeğinizi hiç bir zaman; bez değiştirme masası, koltuk, yatak ve araba koltuğu gibi yüksek yerlerde tek başına bırakmayın! Hele ki, tam dönme arefesinde olduğu bu dönemlerde.

Duyusal Gelişim

Dünyaya geleli henüz çok az bir zaman olmuş olmasına rağmen bebeğin fiziksel, zihinsel ve duyusal gelişimi çok hızlı ilerler. Zihinsel ve duyusal gelişimi fiziksel gelişimi gibi somut olmasa da, verdiği tepkiler size gelişimi hakkında önemli ip uçları verecektir.

Görme:

3 aylık bebeğin görme yetisi hızla gelişir. Henüz yetişkin bir insan gibi etrafındakileri tam olarak göremese de bu sadece 2-3 ay sürecek. Daha sonra her şeyi normal bir şekilde görebilecektir.  3 aylık bebek, bir nesnenin ne olduğunu anlamaya çalışır. Çok dikkatlidir ve özellikle çok yakınındaki insanın yüzüne şaşırtıcı bir şekilde ilgi gösterebilir. Görüş alanı içindeki insanların hareketlerini izler.Biberonunu tanır ve biberonu yüzüne yaklaştırıldığında hareketler yapmaya başlar.

Bu ay içinde bebeğinizin gözlerinde şaşılık olduğunu ya da bir gözünün diğerine göre daha geri olduğunu fark ederseniz doktora götürmeyi ihmal etmeyin.

Duyma:

3 aylık bebek annesinin sesini çok rahat bir şekilde tanır. Belli bir süre görmediği zaman annesinin ya da etrafındaki başka bir kişinin sesini işitince heyecanlanır. Beklenmedik ve yüksek sesler onu korkutabilir. Kendisiyle konuşulduğunda sanki cevap veriyormuş gibi sesler çıkarır.

Görüş alanında olmayacak şekilde, kulağına 20-30 cm uzağından belli aralıklarla ses çıkaracak şekilde bir eylem yapıldığında onu dinlemek için sessizleşir ve sesin kaynağını aramaya başlar.

Tat ve Koku:

3 aylık bebek, artık tat ayrımı yapabilir. Anne sütü ve mamanın birbirinden farklı olduğunu ya da markası değişen mamayı ayırt edebilir. Kokulara karşı da tepki vermeye başlar. Annesinin kokusunu tanır. Bazı kokuları ise sevmez.

Zihinsel Gelişim

Aylar ilerledikçe bebeğin beynindeki sinir hücreleri olgunlaşarak, diğer  hücrelerle bağlantı kurmaya başlar. Bu sayede bebeğin vücudu beyni ile koordineli bir şekilde çalışmaya başlar. Daha anlamlı ve bilinçli motor becerileri sergilemeye başlar. Elini incelemek, beşindeki dönenceye erişmeye çalışmak gibi..

 

Devamı gelecek…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir