Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 3. Ayı (9-12. Haftalar)

3 aylık gebelik dönemi de tıpkı ilk iki ay gibi bebeğin oluşundaki en kritik zaman dilimidir. Bu aydan itibaren bebek artık embriyo olarak değil de fetus olarak isimlendirilmeye başlar. Bu isimlendirmenin nedeni, 10. hafta itibariyle organların büyümeye başlamasıyla birlikte embriyo döneminin bitmesi ve fetal dönemin başlamasıdır. 3 aylık gebelik döneminde bebeğin kalbi dakikada ortalama 175 kez atarken, boyu yaklaşık 5,4 cm, ağırlığı da 14 gram kadar olmuştur bile. Evet şimdilik sadece 14 gram 🙂

2 aylık gebelikte bebeğin besin ve oksijenini sağlayan vitellus kesesi, 3 aylık gebelik döneminde giderek küçülerek görevini plasentaya devreder. Artık plasenta bebekten çok daha büyüktür ve onun gerekli besin ve oksijen ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde giderebilecek haldedir. Bunun yanında atık ürünleri ve karbondioksidi bebeğin vücudundan anne vücuduna gönderir.

Bu aydaki tüm haftalar boyunca bebeğin yüzü ve üzerindeki organlar çok daha net hale gelir. Oluşan  ve yavaş yavaş yerlerine yerleşen gözleri, kulakları, boynu ve çenesi ile birlikte bir insan görünümüne bürünmektedir.

Gebeliğin 10. haftasında bebeğin kafası vücudunun yarısı kadardır. Bunun nedeni diğer tüm organ ve sistemlerden önce beynin gelişmesi gerektiğidir. Bu hafta bebeğin boynu kısadır ve bu nedenle hala cenin pozisyonunda görünür. Bacakları kollarından daha kısa ve daha az gelişmiş olup, ayak parmakları henüz birbirinden ayrılmış değildir.

3 aylık gebelik döneminin son haftası olan 12. haftanın sonunda bebeğin cinsiyeti fark edilebilir haldedir. Fakat henüz ultrason cihazlarında görülemeyebilir.

Tüm bu olaylar olurken anne adayında yorgunluk, bitkinlik, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler görülmeye devam eder. Bunun en temel nedeni hamilelik hormonu olarak bilinen hCG hormonudur. Ayrıca 3 aylık gebelik dönemi boyunca yükselen progesteron hormonu besinlerin bağırsakta daha uzun süre kalmasına neden olduğu için anne adayında kabızlık görülmesi normaldir. Kabızlık oluşmaması ya da bu şikayetlerin azaltılması için bol su içmek ve lifli gıdalar tüketmek gerekir. Progesteron hormonu ayrıca bazı hamilelerde cilt lekelerine ve sivilcelere neden olabilir.

Hızla büyüyen bebeğin içinde bulunduğu rahim de giderek büyümekte olup, 3 aylık gebelik dönemi sonunda anne adayı tarafından pelvis girişinde hissedilebilir. Bu ayda rahmin büyümesi yanı sıra, bağ ve eklemlerde gevşeyebilir, ancak ağrı olmamalıdır. Aşırı ağrı olması halinde doktora gidilmelidir.

3 aylık gebelik döneminde vajinal akıntı normaldir, fakat kaşıntı, koku ve kanama olmamalıdır. Eğer bu sayılan durumlar mevcutsa yine mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Anne adayında bu dönemde idrara çıkma ihtiyacı artar, ancak idrar giderilirken acı varsa normal değildir.

Anne adayının bu ayda kalbi ortalama dakikada 66 kez atarken, tansiyonu 105/68 civarındadır. Ayrıca vücudundaki kan miktarı da 4,5 litre kadardır.

3 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

9. Hafta

Bebek henüz embriyo olarak tanımlanır ve 1,8 – 2 cm boyunda iri bir zeytin tanesi kadar olup, kuyruğu da kaybolmuştur. Bu hafta genel olarak bebeğin uzuvları şekillenir. Parmakları birbirinden ayrılmaya, bilekleri bükülmeye ve hareket etmeye başlar. Yüzü iyiden iyiye şekillenirken gözleri ve göz kapakları birbirine kaynaşmış durumdadır, fakat henüz açılıp kapanamaz. Burnu, ağzı ve dudakları şekillenir.

3 aylık gebelik dönemi içinde yer alan 9. haftada bebeğin diyaframı oluşmaya başlar. İdrar torbası ve boşaltım sistemi ile ilgili diğer organları da oluşmaya ve biçimlenmeye devam eder. 9. haftada anne adayı göğüslerinde ciddi anlamda büyüme ve hassasiyet hissederken, kilo aldığını fark etmeye başlayacaktır. Bu kilonun asıl nedeni kan miktarının artması ve vücudun sıvı tutmaya başlamasındandır.

Eğer gebelik testi bu hafta yapılmışsa, doktor randevusu alınmalı ve folik asit kullanılmaya başlanmalıdır.

10. Hafta

Bebek, gelişiminin 10.haftasında fetus olarak isimlendirilmeye başlar. Boyu yaklaşık 3 cm kadar olup, ağırlığı ise yaklaşık 4 gramdır. Bu haliyle bir erik kadar görünür. İskeletlerindeki kıkırdak yapı genel olarak sertleşmeye başlayarak kemiğe dönüşmeye başlar. Ayak tırnakları oluşur. Kafası hala vücudunun yarısı kadardır.

Bebeğin cinsiyetine yönelik olarak hormonları gelişmeye başlar, kız ise yumurta üretilir, dış genital bölgeler belirginleşmeye başlasa da henüz cinsiyet tam olarak bilinemez. Böbrekler oluşmaya başlar. Anne adayının da 3 aylık gebelik dönemi içinde yer alan 10. haftada daha fazla solunum ihtiyacı oluşmaya başlar ve bu doğrultuda akciğerler uyarılır.

11. Hafta

3 aylık gebelik

3 aylık gebelik döneminde 11. hafta

Bebek bu hafta 4-5 cm boyunda yaklaşık 6 gram ağırlığında bir Brüksel lahanası kadar olmuştur. Bu kadar minik olmasına rağmen ağzını açıp kapayabilir, esneyebilir ve yutkunma alıştırmaları yapamaya başlamıştır bile. Kan damarlarından akan kanın göründüğü cildi artık yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar.

3 aylık gebelik dönemi içindeki 11. haftada bebeğin diş tomurcukları oluşur, ayakları ve ayak parmakları gelişmeye devam ederken, ayak parmakları arasındaki perdeler giderek ortadan kalkar. Bebeğin kalbi bu hafta ortalama dakikada 120-160 kere atarken, kan vücudunda süper hızlı bir şekilde akmaya devam eder.

Anne adayının karnı biraz belirginleşmeye başlamış olabilir. Artan oksijen ve kan ihtiyacı yüzünden zaman zaman nefes darlığı yaşanabilir. Rahim artık dışarı doğru büyümekte olduğu için boşaltım sistemine yapılan baskı hafifleyerek sık idrar çıkma şikayetleri azalırken, kabızlık ve gaz baş göstermeye başlayabilir. Bunun yanında damarlarda varisler oluşabilir.

12. Hafta

3 aylık gebelik döneminin son haftası olan 12. hafta da, bebek (fetus) yaklaşık 5 cm boyunda ve 14 gram ağırlığında siyah erik kadardır. Bu hafta beyin çok hızlı gelişirken 2 kısma ayrılır ve her bir kısım vücudun kendisine göre karşı tarafından sorumlu olup, kontroller ona göre sağlanır. Bebeğin refleksleri gelişmeye başlar. Emme, yutma gibi alıştırmalar yapar. İdrarı oluşur ve amniyon sıvısı içine idrarını yapmaya başlar.

Hormonlarını üretmeye başlamış olup, cinsiyeti hakkında ipuçları verebilir haldedir. Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde bebeğin tek mi yoksa çoğul mu olduğu çok daha net bir şekilde görülür.

Anne adayında ise 12. hafta itibariyle bulantı ve kusma gibi şikayetler gitgide azalırken. Vücut bebeği kabullenmeye başladığı için iştah düzelir. Bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk hisleri ortadan kalkmaya ve anne adayı kendini daha enerjik hissetmeye başlar.

Yukarıda yazdığım tüm detayları araştırırken, bu haftalarda keyfi yaptırılan kürtajlar geldi durdu aklıma. Düşünsenize 12. haftanın sonunda tam anlamıyla bir insan var içinizde. Bazı doktorların bu haftalarda kemik gelişimi vs. gibi bilgilerden yola çıkarak cinsiyet tahmini yaptığını fakat ailelere söylemediklerini duymuştum. Bunun açıklaması da bebeğin cinsiyeti istenmeyen bir cinsiyetse alınması. Maalesef 🙁

Annenin hayati riski vardır, farklı durumlar söz konusudur ve gebeliğin sonlanması gerekir, o ayrı. Ancak sırf kişisel menfaatler için bir cana kıyılması gibi bir durumu yaşamayı hiç istemem. Allah vermesin!

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın…

 

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

3 Aylık Gebelik Konusu İçin Yararlandığım Kaynak:

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir