Hafta Hafta Gebelik – 36. Hafta

Her yirmi bebekten yalnızca birinin belirtilen doğum tarihinde dünyaya geldiğini biliyor muydun? Hamilelik ve doğum her ne kadar kontrollü bir süreç gibi görünse de (burada düzenli olarak gidilen doktor muayenelerini ifade etmek istedim) pek çok zaman beklenmedik sürprizler çıkarabilir karşımıza. Mesela, sen 36 haftalık gebelik dönemini yaşarken doğum için verilen tarihe göre bebeğinin geleceği zaman tam bir muammadır. Ancak bu cümle seni korkutmasın; uzmanlar bebeğin tahmini doğum tarihinin iki hafta öncesini ve iki hafta sonrasını normal olarak kabul ederler.

36 Haftalık Gebelik ve Bebek

36 haftalık gebelik

36 haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek

36 haftalık gebelik döneminde bebeğinin boyu yaklaşık 47 cm iken kilosu ise ortalama 2600 gram kadardır. Bu ve bundan sonraki haftalarda hızla kilo almaya devam edecektir. Bunun yanında 14. haftadan itibaren bebeğinin vücudunda oluşmaya başlayan lanugo tüyleri, onun cildini kaplayan ve onu amniyon sıvısı içindeki zararlı etkenlerden koruyan verniks adında ki mumumsu madde sayesinde dökülmeye başlıyor. Bu olayların hepsi gerçekten çok ilginç olsalar da, beni en çok şaşırtan; amniyon sıvısı içine karışan ve bebeğinin verniks maddesi ile birlikte dökülen lanugo tüyleri ile diğer bazı salgıları yutması sonucunda mekonyum adı verilen koyu kıvamlı, siyah ya da koyu yeşilimsi ilk kakasının oluşması oldu…

Bu dönemde bebeğinin kafatası tam olarak kemikleşmez. Bunun en temel nedeni, doğum esnasında kıkırdak yapıda olan kafatasının doğum kanalından rahat bir şekilde geçmesi ve doğumun kolay olması içindir. Bebeğin kafatası ilk iki yıl içinde giderek sertleşecektir.

36 haftalık gebelik döneminde bebeğinin kan dolaşımı mükemmel bir şekilde çalışır. Bağışıklık sistemi, doğum esnası ve doğumdan sonra karşı karşıya kalınabilecek enfeksiyonlara karşı oldukça güçlü halde gelmiştir. Sindirim sistemi ise, oldukça gelişmiş olmasına rağmen henüz tam anlamıyla rayına oturmamıştır, hatta üzücü olacak, ama doğduktan sonra da bir süre oturmayacaktır. Bunun en temel göstergesi doğumdan sonraki özellikle ilk üç ay hem bebeği hemde anne-babayı perişan eden gaz sancılarıdır. Bebeğin sindirim sisteminin tam olarak gelişmesi de ortalama 1-2 yıl sürer.

Bu haftanın sonunda bebeğin, doğum için erken dönem denilen (preterm) döneme girmiş oluyor. Eğer bebekler 37. haftadan önce doğarlarsa erken dönem anlamındaki prematüre kelimesi ile ifade edilirler. 39-40. haftalarda gerçekleşen doğumlar zamanında doğum olarak tanımlanırken, 41 ve 42. haftalar geç dönem olarak isimlendirilir.

36 haftalık gebelik döneminde bebeğin muhtemelen baş aşağı yani doğum pozisyonuna geçmiştir, ancak henüz geçmediyse doktor muayenelerinde doktorun sana tavsiyelerde bulunabilir.

36 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

Bebeğin, doğum pozisyonuna geçtikten sonra alt kısmına baskı yapmaya başlar. Bu nedenle, 36 haftalık gebelik ve sonraki haftalarda yaşayacağın en yaygın şikayet; pelvik (leğen kemiğinin ön kısmı ile kuyruk sokumu denilen omurganın alt kısmının bulunduğu bölge) ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrıların tamamen önüne geçemesen de her gün en az yarım saat sürecek yürüyüşler yaparak, pelvik egzersizleri yaparak, çok sıcak olmamak kaydıyla duş alarak ve masajlar yaparak hafifletebilirsin. Eğer ağrıların çok şiddetli ve bebeği sanki dışarı çıkacakmış gibi hissediyorsan vakit kaybetmeden doktoruna gitmelisin!

Bebek aşağı indikçe daha çok idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.

Bebeğin giderek aşağı inmesi sonucunda mide yanması, nefes darlığı gibi şikayetler giderek azalmaya başlar 36 haftalık gebelik döneminde. Ayrıca Braxton hicks kasılmaları bu hafta daha sık yaşanır. Bu hafta ve sonraki haftalarda kasılmalar ve bebeğin hareketleri oldukça önemlidir ve takip edilmelidir.

Eğer vajinal bir sızıntı, (beklenmedik şekilde sürekli gelen şeffaf ya da hafif yeşilimsi su), vajinal kanama, şiddetli ve geçmeyen baş ağrıları, karın ağrıları yaşarsan yine vakit kaybetmeden doktorunla görüşmelisin.

Bunların haricinde kabızlık, hazımsızlık, gaz şikayetleri ile karında kaşıntı, özellikle ayak ve ellerde şişme (ödem) ve uykusuzluk gibi şikayetler 36 haftalık gebelikte sıklıkla görülür.

36 haftalık gebelik ve sonraki dönemde seyahat etmek ciddi riskler taşır. Seyahatler için en uygun zaman dilimi 2. trimesterdir (4, 5 ve 6. aylar). Sağlıklı gebelik geçiren anne adayları, 7 ve 8. aylarda da seyahat edilebilse de, süreci doktorları ile paylaşmalarında ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeleri daha sağlıklıdır.

Umarım 36 haftalık gebelik dönemin çok güzel geçiyordur.

35 haftalık gebelik hakkında bilgi edinmek istersen buraya tıklayabilirsin.

Sevgiyle kal.

 

36 Haftalık Gebelik için yararlandığım kaynaklar: 

https://www.babycenter.com/6_your-pregnancy-36-weeks_1125.bc

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-36.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir