Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 4. Ayı (13-16. Haftalar)

4 aylık gebelik dönemi, 9 aya bölünen hamilelik yolculuğunda ikinci perdenin başladığı zaman dilimidir. Kitaplar bu dönemi 2. trimester yani 2. üç aylık dönem olarak tanımlar. Fetüsun yani bebeğin kalbi bu ay ortalama dakikada 158 kez atarken, boyu yaklaşık 12 cm, kilosu ise ortalama 100 gram kadar olmuştur. 4 aylık gebelik sonunda yani 16. haftada, bebeğiniz yaklaşık olarak bir portakal büyüklüğündedir.

4 aylık gebelik anne adayının hamileliğinin başından itibaren yaşadığı hamilelik belirtileri ve şikayetlerinin en az düzeye indiği dönemdir. Özellikle mide bulantısı ve yorgunluk, bitkinlik hissi giderek azalırken, anne adayı kendini daha mutlu ve enerjik hissetmeye başlar.

Bebek geçtiğimiz üç aydaki gibi, hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Yüz hatları belirginleşirken, baş-gövde oranı giderek normal bir bebek görünümü alır. Derisi lanugo adı verilen ince tüycüklerle kaplanırken, vücudu da idrar üretmeye başlar. Üretilen bu idrar ilk önce idrar torbasına, oradan da amniyon sıvısına geçer. Bebek yaklaşık 30 dakika da bir idrarını yapmak suretiyle idrar torbasını boşaltır.

4 aylik gebelik

4 aylık gebelik döneminde anne karnındaki bebeğe ait amniyon sıvısı ve amniyon tabakası – Görsel, Hamileyim kitabından alınmıştır.

4 aylık gebelik süreci boyunca bebeğin beyninde dakikada 100-250 bin beyin hücresi oluşur. Beyincik önemli bir gelişim süreci geçirir. 15. hafta itibariyle yer değiştiren nöronlardan derin beyincik çekirdekleri oluşur. Bu ay deri katmanları 3’e bölünür. Bunlar: üst deri, alt deri ve deri altı yağıdır. Karaciğer, dalakta ve boyun altı bezinde henüz hastalıklara karşı savaşta etkili olamayan ilk akyuvar hücrelerini üretir.

Gebelikte 4. ayın ortalarında bebeğin cinsiyeti belli olsa da doktorunuz 20. haftaya kadar cinsiyet hakkında bilgi vermek istemeyebilir.

Gebelikte 4. ay (özellikle 15-20. haftalar), bebeğin gelişiminde herhangi bir anomalinin olup olmadığını tespit amaçlı bir takım testlerin yapıldığı dönemdir. Bu testlerde anne karnındaki bir bebeğin özellikle gelişim bozukluğu ve down sendromu riskinin olup olmadığına bakılır.

4 aylık gebelik döneminde bebeğin her hareketi ile kaslar yoluyla gelişmekte olan beyne elektrik mesajları iletilir. Bu da vücudun duruşundan ve hareketlerinden sorumlu olan beyinciğin ve daha sonra istemli olarak yapılan kas hareketlerinin uyarılmasında görevli olacak olan kısmı uyarır.

Bebeğin derisi çok incedir ve hala altındaki kırmızı kan damarları net bir şekilde görülebilir. Ayrıca alnı hala geniş olsa da gözleri son konumuna yerleşmiştir. Burnu bir düğme şeklindedir. Dış kulakları ise şekillenmiş ve yerlerine yerleşmiştir. Bunların haricinde elleri, ayakları, kolları, bacakları ve el -ayak parmakları hala gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir.

4 aylık gebelik döneminde annede yaşanan en önemli olaylar tansiyondaki düşüş ve yükselen hormonlardır. Annenin vücudundaki kan miktarı bu ay boyunca ciddi miktarda artarken ortalama 4,5 litre kadardır. Tansiyon ise, arada düşüşler olsa da genel olarak yüksektir ve 104/66 bandında seyreder.

Anne adayındaki kan miktarının artması cilde parlaklık kazandırır, anne kendini ayna da daha güzel görebilir. Karın, rahimde her geçen gün biraz daha büyüyen bebeğin rahmi germesi ve karın boşluğuna doğru yayılmaya başlamasına neden olur. Bu nedenle karın gitgide büyümeye başlar ve buna bağlı olarak erken dönemde çatlaklar oluşabilir.

4 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

13. Hafta

13 haftalık gebelik döneminde bebekte ter bezleri oluşmaya başlar. Kafasında tüyler görülebilir. Kafası, tüm vücut uzunluğunun (baş-popo mesafesi) yarısı kadardır ve vücuda göre şimdilik oldukça büyük görünür. Boynu uzar ve göğsüne yaslanan çenesi giderek ayrılır ve yukarı çıkar.

Omurilik, sırtta bulunan kanal boyunca uzanır. Beyin hücreleri ve çevresel sinir sistemindeki sinir hücreleri giderek artar. Annede ise mide bulantısı ve halsizlik şikayetleri giderek azalırken, kabızlık, hazımsızlık ve mide yanması gibi şikayetler görülebilir.

14. Hafta

4 aylık gebelik döneminin içinde bulunan 14. gebelik haftasında bebeğin boyu kafasından uzundur. Aradaki fark giderek dengelenmektedir. Plasenta hala bir böbrek gibi çalışıp bebeğin vücut sıvı dengesi için uğraşsa da böbrekler bu hafta faaliyete geçerek idrar üretimine başlar. Bu hafta bebek bir çay kaşığından daha az miktarda idrar üretir. Ayak parmaklarındaki tırnaklar oluşmaya ve büyümeye başlamıştır.

Kan miktarındaki artış anne adayının cildini parlatır. Hamileliği, yüzünden okunan anne adayı 14. haftada kendini iyice hamile hisseder ve önceki haftalara göre daha mutludur.

15. Hafta

Annenin kanı bu hafta, bebeğin kas ve organlarının oluşumu ve gelişimi için kullanılır. Annenin yediği besinlerin tadını ihtiva eden amniyotik sıvı, bir nevi bebeğin içeçeğidir ve sıklıkla amniyon sıvısından içer. 4 aylık gebelik döneminin içinde bulunan 15. haftada bebeğin cinsiyet organı dışarıdan bakıldığında da çok net bir şekilde görülebilir. Eğer bebek kızsa, bu hafta yumurtalıklarında yüz binlerce yumurta meydana gelir. Bu yumurtaların bulunduğu yumurtalıklar ise bu hafta yavaş yavaş aşağı inerek pelvise taşınır.

4 aylik gebelik

4 aylık gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin yumurtaları – Görsel Hamileyim kitabından alınmıştır.

Ayrıca bu hafta bebeğin göbek kordonu giderek kalınlaşır. Bu sayede bebeğe besin bakımından oldukça zengin oksijenli kan iletilir ve daha sonra oksijeni bebeğe aktarmış ve atıkları toplamış vaziyetteki kan, anne kanına geri döner. Bu hafta bebeğin akciğerleri mukus üretir.

16. hafta

4 aylık gebelik döneminin son haftası olan 16. haftada bebeğin yüzü yerlerine yerleşmiş kulak ve gözler sayesinde iyice insan şeklini almış durumdadır. Troid bezi bu hafta bebeğin boynuna iner. Plasenta ile bebeğin boyları birbirine çok yakındır ve bu hafta plasenta rahme daha sıkı tutunur. Bebeğe kan akışı giderek artar.

Anne adayı bu haftadan itibaren bebeğin sağlık durumu ile ilgili bir takım bilgiler veren testleri ilgili birimlerde yaptırabilir.

5. ayda görüşmek üzere, sevgiyle ve sağlıcakla kalın…

 

13 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

14 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

15 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

16 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

4 Aylık Gebelik Konusu İçin Yaralandığım Kaynak:

Annelik Akademisi-Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir