41 Haftalık Gebelik

Muhtemelen hiç düşünmemişsindir bebeğinin 41. haftasına kadar doğmayacak olmasını. Sende benim gibi 40 haftayı bile doldurmadan doğurmuş olmayı hayal edenlerden olabilirsin. Emin ol, yalnız değilsin! Pek çoğumuz öyleyiz. 41 Haftalık Gebelik

Ben tam 40 hafta bittiği gün doğum yaptım. O güne kadar doğum yapmadığımı duyanlardan sanki elimde olan bir şeymiş gibi abartılı tepkiler aldığımı hatırlıyorum. Senin etrafında da “Daha doğum yapmadın mı, içeriyi çok sevdi herhalde tosuncuk!” gibi cümleler söyleyen olursa, pek kafana takma. Çünkü aynı kişiler 38. haftada doğum yapmış olsaydın: “Aa, erken doğurmuşsun, daha iki haftası var! ciğerleri gelişti mi acaba?” gibi şeyler de diyecekler, unutma!

41 haftalık gebelik döneminde yapılacak en güzel şey; bebeğinin hareketlerini takip ederek, doktorunla irtibatlı halde kalıp, sükunetle hayatına devam etmek. Hatta ilk bebekse, son günlerin doyasıya keyfini çıkarmak 🙂 Çünkü, çok yakın bir zamanda süt, uyku, gaz, kaka gibi kısa kelimelerle anlatılan eylemler, uzun bir zaman peşini bırakmayacak 😉

41 Haftalık Gebelik ve Bebek

41 haftalık gebelik

41 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebek

41 haftalık gebelik döneminde bebeğin boyu ortalama 51.8 cm iken, kilosu da yaklaşık 3.5-4 kilo kadardır. Bu haliyle bebeğin kocaman bir karpuz kadar olmuş durumda. Bu hafta bebeğin doğuma hazırdır ve muhtemelen aranıza tırnakları ve saçları uzamış bir şekilde katılacaktır. Ayrıca gebeliğinin boyunca onu sarıp sarmalayan lanugo tüyleri de ya tamamen dökülmüştür ya da vücudunun belli bölgelerinde az miktarda kalmıştır.

Bunların yanında 41 haftalık gebelik döneminde doğan bebekler, daha erken doğan bebeklere göre daha uyanık ve dikkatli olurlar. Ayrıca gözleri de açık olur. Doktorun bu hafta hem senin hemde bebeğinin sağlığını göz önünde bulundurarak NST, amniyotik sıvı kontrolü gibi kontroller yapmak için seni daha sık muayene etmek isteyebilir.

41 Haftalık Gebelik ve Anne Adayının Yaşadığı Değişimler

41 haftalık gebelik dönemi yine son üç ay içinde yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimleri içerir. Bunların en sık yaşananı;

Pelvik bölgesindeki baskı ve bundan kaynaklı ağrıdır. Yüksek ihtimalle doğum pozisyonuna gelen bebek (baş aşağı) annesinin alt kısmına baskı yapar. Bu da annede bebeğin her an fırlayabileceği hissi ağır basmakla birlikte, yüksek kaygı ve ağrıya neden olur.

Ayrıca bebeğin aşağı baskı uygulaması sonucunda kabızlık ve hemoroid de görülebilir. Bu durum seni ciddi anlamda rahatsız ederse mutlaka doktorunla görüşmelisin!

Yine bebeğinin pozisyonu nedeniyle çok sık idrara çıkma hissi yaşayabilirsin.

41 haftalık gebelik döneminde bebeğin gecikmesiyle birlikte yaşadığın kaygı ve stres ile zaten yüksek olan hormonların uyumana engel olabilir. Aynı zamanda büyüyen karnında da seni geceleri çok zorlayabilir. Hele ki yaz aylarında… Çok az kaldı, düşünce gücü ile sakinleşmeyi denemelisin!

Zaman azaldıkça kasılmaların ve sancıların artacak. Bu ağrı ve acılarının bebeğin için gerekli olduğunu düşünerek o anları daha rahat geçirmeyi denemelisin!

41 haftalık gebelik dönemi içine girmeme ramak kala hala çok fazla sancım yoktu. Hurmanın doğumun başlamasına yardımcı olduğunu okumuştum bir yerlerde. Gerçekten de hurma yemeye başladıktan kısa bir süre sonra sancılarım gelmeye başlamıştı. İstersen sende deneyebilirsin.

41 Haftalık Gebelikte Doğum Belirtileri

41 haftalık gebelik dönemi anne adayları için çoğu zaman stresli geçer. Takvimlere göre bebeğin günü geldiği halde hala doğmamış olması annede ciddi kaygılara neden olabilir. Saniyelerin ay gibi uzun sürdüğü bu zaman diliminde pozitif bir inanç ve sabır eşliğinde bebeğinin hareketlerine odaklanman ve doktor kontrollerini ihmal etmemen yapabileceğin en önemli iki iştir. Ayrıca;

  • İdrar hissin olmadığı halde çamaşırını ıslatacak kadar, sürekli bir sızıntın varsa, bu suyun gelmesi (bebeğinin içinde bulunduğu amniyon sıvısı) olarak tanımlanır. Su, genelde şeffaf ve su gibi akışkandır.
  • Düzenli ve sık bir şekilde gelen ve durmayan kasılmalar. (Nişan adı verilen, hafif lekelenme/kanama da eşlik edebilir.) Bunlar da büyük ihtimalle doğum sancılarındır.

Yukarıda yer alan bu iki durum 41 haftalık gebelikte doğum belirtileri sayılır ki; hemen hastaneye/doktora gitmeyi gerektirir.

41 haftalık gebelik döneminde yapılması gereken şey, bebeğin hareketlerini takip etmektir. Günü geçtiği halde doğmamış bebeğin içeride kakasını yapma riski olduğu da unutulmamalıdır!

İkinizin de birbirinize sağlıkla kavuşmanızı diliyorum…

 

Gebelik Hesaplama aracına gitmek için buraya tıklayın.

Kaynaklar:

www.thebump.com

www.babycenter.com

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir