5 Aylık Bebeğim Hangi Oyuncaklarla Oynar?

Oyuncaklar ve oyunlar bebek ve çocuklar için oldukça eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken aynı zamanda onlara bir takım beceriler kazandırması açısından da çok ciddiye alınması gereken iki kavramdır. Bu noktada her yaş grubundaki bebek ve çocuklara uygun oyuncaklar ve oyunlar oynatılmalıdır. 5 aylık bebek için oyuncak ve oyun seçimi nasıl olmalı gelin birlikte bakalım.

Artık yavaş yavaş ek gıda dönemine geçme zamanı gelmiş, her geçen gün biraz daha hareketlenen, başını kontrol etmeyi öğrenip, dönmeye pek hevesli olan 5 aylık bir bebeği sade ve basit bir kaç oyuncakla mutlu edebilirsiniz. Bebekler 5 aylıkken çok basit oyuncaklara ve nesnelere ilgi duyarlar. Dolayısıyla çok fazla oyuncağa ya da henüz karmaşık oyuncaklara hiç ihtiyaçları yoktur.

Bebeğinize meşgul olması için her seferinde ayına uygun olacak şekilde bir ya da en fazla iki oyuncak verin. Bebek bu oyuncak ya da oyuncakları inceleyerek ne işe yaradıklarını anlamaya çalışacaktır. Eğer çok veya karışık oyuncaklar verirseniz bebeğiniz büyük ihtimalle içinden çıkamadığı bu (ona göre zor durum) nedeniyle ağlayarak tepki verecektir. Aynı zamanda çok fazla oyuncak çocukta büyüdükçe duygusal doyumsuzluğa neden olacaktır.

5 Aylık Bebek İçin Oyuncak ve Oyun Tavsiyeleri

 • Ses Çıkaran Oyuncaklar
  Beş aylık bebekler çıngıraklara ve ses çıkaran oyuncaklara bayılırlar. Onlarla bilinçli bir şekilde oynarlar. Bu tür oyuncakları alırken, sebep sonuç ilişkisine dayalı olarak çalışanları tercih etmeye özen gösterin. Yani bir yerine basınca ya da sallandığında yahut düştüğünde ses çıkardığını ayırt edebilsin. Aynı zamanda bu ay ve sonraki aylar için iri düğmeli bebek telefonları ya da ses çıkaran yaylı oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

  5 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

  5 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

 • Ayna
  5 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi arayanlara kesinlikle aynayı denemelerini tavsiye ederiz. Bebeği kendisi için tehlike oluşturmayan büyük bir ayna ya da kırılmaz bir aynanın karşısına bıraktığınızda karşısında gördüğü kişinin kendisi olduğunu ayırt edemez ve yaptığı hareketlerle gayet mutlu olarak zaman geçirir. Piyasadaki aynalı oyuncaklar da tercih edilebilir.
 • Eğlendiren Müzikler
  Bebekler bu dönemde hareketli, eğlendiren, hoplatıp zıplatan müziklere bayılırlar. Onu kucağınıza alıp bu müzikler eşliğinde onu sallayabilir, hoplatabilirsiniz. Onun gözlerine gülümseyen bir çehreyle bakarak şarkı söylemek inanın onu çok mutlu edecektir.
 • Hışırdayan Bezler
  Bisküvilerin ya da bayramlık şekerlerin ambalaj kağıtlarını düşünün. Çıkardıkları ses itibariyle 5 aylık bebek için oyuncak olabilecek potansiyele sahiptirler. Ancak onları direkt olarak bebeğin eline vermek bu ayda tehlikeli olabilir. Oyuncak mağazalarında da görmüş olabileceğiniz üzere, ambalaj kağıtları içeride kalacak şekilde temiz, ince, pamuklu bezlere dikip, onları da bebeğinizin çokça vakit geçirdiği puseti ya da beşiğine sağlam bir şekilde sabitlerseniz bebeğiniz için değişik bir oyuncak elde etmiş olursunuz. Not: Bebeğiniz için hazırladığınız oyuncağı bebeğinizin eline verirseniz onunla kesinlikle yalnız bırakmayın!
 • Oyun Halıları ve Uzanabileceği Nesneler
  Oyun halıları bu ayda bebeğinizin keyifli vakit geçirmesini sağlayan oyuncaklardandır. Özellikle sırt sütü yatarken yukarıdan sallanan oyuncaklara uzanması, yüzü koyun yatarken de köşelerdeki diğer oyuncaklara erişmeye çabalaması el-göz koordinasyonu açısından önemlidir. Eğer oyun halısı almazsanız da bebeğinizi yatırdığınız yerde elinin erişebileceği yerlere uygun oyuncaklar koyarak onlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Diş Kaşıyıcıları
  5 aylık bebek için oyuncak tavsiye yorumu arayanlara diş kaşıyıcıları da önerebiliriz. Çok farklı şekillerdeki diş kaşıyıcılar bebeğinizin kaşınan diş etlerine iyi gelirken onu da epeyce oyalayacak, elden ele değişim yaparken, düşürdüğünde tekrar almaya çalışırken gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir