5 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Yeni doğan bir bebeğin yaşamdaki 5. ayı, onun için bir dönüm noktasıdır. 5 aylık bebek artık dünya ile daha çok ilgilenmeye başlar. Artık başını kontrol edebilme yetisini kazanmıştır, aynı zamanda dönmeye, nesneleri elleri ile kavramaya ve ağzıyla keşfetmeye çalışır. İletişim kurabilmek için pek çok yeteneğinin yanı sıra konuşmanın sihirli gücünü fark etmeye başlar. Ayrıca 5 aylık bebek dünyaya ait tatları tanıyacağı ek gıda dönemine de yavaş yavaş girmektedir.

Bebek doğduktan sonra aslında anne için bebekli hayata uyum süreci olan ilk aylar çoğunlukla zor geçer. Hele ki, size destek olan birileri yoksa!

Eğer yanınızda anneniz, kız kardeşleriniz ya da sizi çok seven arkadaş ve komşularınız varsa kendinizi çok şanslı görebilirsiniz. Çünkü minik bir insanın hayata tutunması sırasında uykusuz gecelerin, süt arttırma çabalarının, bebeğin büyümesi sürecince yaşanan tüm kaygıların yorgunluğu çoğu zaman bir başka insanla giderilebilir.

Ama yoksa öyle birileri bebeğin her uykusunu kendinize nefes alacak bir zaman dilimi, dinlenme molaları olarak görün. Mesela bebek uyuyunca sizde uyuyun ya da dokunmuyorsa sütlü bir fincan kahve hazırlayın, yahut zihninizi farklı yerlere odaklayarak bir çikolata yiyin sadece kendinize demlediğiniz bir bardak taze çayın yanında…

5 Aylık Bebek Gelişimi Boy – Kilo

Yeni doğan bebekler özellikle ilk üç ay çok hızlı büyürler. Dördüncü ve beşinci aylarda büyüme hızı ilk üç aya göre nispeten yavaş olsa da yine de oldukça iyidir. Genel olarak çoğu 5 aylık bebek bu ay içinde ortalama 450 – 650 gram kilo alırken, boyları ve baş çevreleri de yine 1.25 cm kadar büyür.

5 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebek gelişimi (Kız ve erkek ortalama kilo ve boy değerleri)

5 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uyku

Beslenme

5 aylık bebek için anne sütü ve/veya mama hala en temel besin kaynaklarıdır. Ancak bazı bebekler beşinci ay itibariyle katı-ek gıdaya geçiş yapabileceklerinin sinyallerini verir. Bu sinyallerin en temelleri; genzine kaçırmadan yutma, başını kontrol edebilme ve sırtını dayamadan oturabilmektir.

Bir başka ek gıdaya geçiş nedeni de bebeğin anne sütü ya da mamayı yeteri miktarda alamamasıdır. Annenin sütü yetersiz ise yada farklı sebeplerle bebek anne sütünü ya da mamayı reddediyorsa buna bağlı olarak bebeğin kilosu olması gereken değerlerin altındaysa bu kez doktorunuz ek gıdaya başlamanızı önerebilir.

 • 5 aylık bebek neler yiyebilir?

Elma ve armut püresi ile ev yapımı yoğurt ek gıdaya geçiş süreci için iyi birer başlangıçtır.

Dikkat! 5 aylık bebek ek gıdaya geçtikten sonra kakasının kıvamı, rengi ve kokusu da değişecektir. Özellikle şeker ve yağ kakanın kokusunu keskinleştirirken, katı olarak verdiğiniz her gıda bebeğin kakasını da katılaştıracaktır. Yedirdiğiniz katı gıdalar kaka da bir takım değişiklikler olmasına neden olabilir. Özellikle ilk kez muz yedirdiğinizde kakasında küçük küçük kurtçuklara benzer parçalar görmeniz normaldir. Onları görünce telaşa kapılmayın 🙂

Uyku

 • 5 aylık bebek günde kaç saat uyur?

5 aylık bebek gece boyunca 6-8 saat arası deliksiz uyuyabilir. Ancak bu her bebek için geçerli değildir. Bazı bebekler hala ve epeyce bir süre boyunca gece en az 1 ya da iki kez uyanarak beslenmek isteyebilir. 5 aylık bebek 24 saatin gündüz uykusu da dahil 14-15 saatini uyuyarak geçirebilir.

Bu dönemde bazı bebekler gündüz vakti sabah bir kez öğleden sonra ya da akşam da bir kez olmak üzere 2 kez uyuma ihtiyacı duyarlar. Bu bebekler gece uykularıyla birlikte günde toplamda üç kez uyurken, bazıları ise bir kez gündüz bir kez de gece olmak üzere iki kez uyurlar.

5 Aylık Bebek Hareketleri

 • 5 aylık bebek neler yapar?

5 aylık bebek dünyayı keşfetmek adına içinde bulunduğu ay itibariyle oldukça hareketlenmeye başlar. Artık sadece sırt üstü ya da yüz üstü yatmak ona çok sıkıcı gelmeye başlar. Onun bu sıkıntısını gidermenin en temel çözümleri arasında baş kontrolü gelmektedir ki; bu ayda bunu başarabilmeye başlar. Başını tutmayı, sağa ve sola çevirmeyi becerebilen bebek, hareket eden cisimleri seyredebilir haldedir ve farklı yönlerden gelen sesleri saptayarak onlara doğru dönebilir.

Başını kontrol edebilen bir bebek aynı zamanda bağımsız bir şekilde oturabilmenin de zeminini hazırlar. 5 aylık bebek bu ay ve gelecek ay tek başına oturabilmek için azami çaba sarf eder. Örneğin yüz üstü yatırıldığında başını ve göğüsünü kaldırmaya çalışması bunun ilk adımı sayılır. Bebeğin kaslarını güçlendirecek her hareket onun oturmasına bir adım daha yaklaşmasını sağlar.

5 aylık bebekler dönme konusunda da epey bir çaba harcarlar ve bu konuda kısa sürede başarı elde ederler. Bu ayın sonunda hiç bir yardıma gereksinim duymadan hem sağa hem de sola dönebilirler. Bu nedenle dönme eğilimi gösteren bebekler kesinlikle yüksek ve kenara yakın yerlerde (koltuk, kanepe, yatak, alt değiştirme masası vb.) tek başına bırakılmamalıdır!

Bebekler kendi kendine dönmeye başladıklarında ABÖS riski de azalmaktadır.

Dünyaya olan merakının giderek artmasından dolayı 5 aylık bebek uzağında bulunan nesnelere uzanmaya çalışır. Uzandığı nesneyi de yakalayıp kavramak ister. İlk denemelerinde pek başarılı olamasa da kısa sürede parmaklarını kıvırıp nesneyi kavramayı öğrenecektir. Zamanla kavrayabildiği nesneyi sallayabilir hale gelecek ve bu durumdan oldukça mutlu olacaktır. Bu esnada ona ışıklı ya da ışıksız, sallandığında sesler çıkaran çıngırak gibi oyuncaklar verebilirsiniz.

 • Ayrıca 5 aylık bebek oyuncakları ve oyunları için buraya bakabilirsiniz.

5 aylık bebek bu aydan itibaren bütün vücut ağırlığını bacaklarına ve ayaklarına verebilir. Dolayısıyla onu dikkatli bir şekilde ellerinden tutarak ayakta tutma alıştırmalarına başlayabilirsiniz. Ayrıca bu alıştırmalar esnasında bebeğiniz zıplama hareketleri de yapacaktır. Bu ise ona zarar vermez aksine normal gelişiminin bir parçasıdır. Bebeğinizin tek başına ayakta durmasına ve yürümesine daha epey bir vakit var ama bu aylarda yaptığı çalışmaların tümü ileride onun işine yarayacak 🙂

5 Aylık Bebek ve Duyusal Gelişim Süreci

Bu ayın duyusal gelişim açısından en önemli aktivitesi nesneleri ağza almak 🙂 5 aylık bebek bu ay içinde dünyaya ait nesneleri keşfetmek ve tanımlamak için onları kaptığı gibi ağzına götürür. Bu doğal bir süreçtir. Ona engel olmayın. Aksine fırsat verin, uzanabileceği yerlere güvenli, ona zarar vermeyecek nesne ya da oyuncaklar koyarak onları kavramasını ve keşfetmesini sağlayın. Bu sayede gelişimine katkı sağlamış olursunuz.

Bu süreçte bebeğinizin tırnaklarının kısa, ellerinin ise temiz olması çok önemlidir.

Görme

5 aylık bebek parlak renklere bayılır. Bu ay itibariyle renklerin tonlarını da ayırt edebilir hale gelmektedir. Başını kontrol edebilmesiyle birlikte, nesneleri izleme, seyretme becerisi kazandıkça koordinasyon yeteneği de gelişmekte. Bu esnada büyük ve renkli nesnelere rahatlıkla odaklanabilir ve onları kavrayabilir, bunun yanında küçük nesnelerde onu cezbetmeye başlamıştır bile. Ancak küçük nesneleri kavramak onun için şu an oldukça zor ve sağlığı açısından da fazlasıyla tehlikeli.

İşitme

5 aylık bebek oldukça iyi işitir. Duyduğu sesin kaynağını araştırmak için başını çevirir. Aynı zamanda ses tonundan duyguları da ayırt edebilirler. Bu ay içinde bebeğiniz hala etraftaki seslere tepki vermiyorsa mutlaka bir doktora götürmelisiniz.

5 aylık bebek karşısındaki kişilerin duygusal hallerini (mutluluk, korku, üzüntü gibi) ayırt ederek onlara benzer karşılıklar vermeye başlar.

5 Aylık Bebek ve Zihinsel Gelişim Süreci

5 aylık bebek gelişimi

5 aylık bebek gelişimi

Doğduğu günden itibaren bir bebeğin beyni her geçen gün sürekli biçimde gelişir. Beyni gelişip sinir hücreleri arasındaki bağlantılar arttıkça dünyaya ait pek çok şeyi tanımlaması ve hatırlaması kolaylaşacaktır. Bu esnada bebek, sesleri, yerleri, kişileri ayırt edebilir hale gelir ve bu onun hayatını kolaylaştırır.

5 aylık bebek şahit olduğu ya da maruz kaldığı bir olayın sebebini ve sonucunu birbiriyle ilişkilendirebilir. Örneğin elinde tuttuğu bir çıngırağı beton zemin üzerine düşürdüğünde çıkan sesin nedenini ya da ağladığı zaman yanına gittiğinizi artık biliyordur.

Ona bu esnada ayına uygun kitaplardaki nesneleri ve renkleri tanıtmaya başlayabilirsiniz. Karnı tok, uykusunu almış, gazı çıkmış ve altı temizken yapacağınız bu etkinliklere neşeyle ve kıkırdayarak dahil olduğunu görünce sizde çok mutlu olacaksınız 🙂

Bebeğiniz bu ay konuşmanın nasıl etkili bir iletişim yolu olduğunu keşfetmeye başlayacak ve bunun için çalışmalar yapacaktır. Şu an sadece tek harf şeklinde çıkarılan sesler zamanla kısa kısa kelimelere daha sonra cümlelere dönüşecek. Küçük çocukların bıcır bıcır konuşmalarının temelleri henüz 5 aylık bebek iken atılıyor. Bakınız: Bebekler ne zaman konuşur?

Sosyal Gelişimi

5 aylık bebek duygularını çeşitli şekillerde ifade edebilme yeteneği kazanır. Bunlar beden dilini kullanma, ağlama, yüz ifadeleri ya da sesler çıkarma şeklinde olabilir. Mesela anne sütü almak istemiyorsa sizin yaptığınız teklifleri başını farklı bir yöne çevirerek reddedebilir ya da onunla konuştuğunuzda gülücükler saçabilir.

Ayrıca bu dönemde bebekler bulundukları ailelerini iyice benimsemişlerdir. Annesi, babası ya da her gün aynı ev içinde gördüğü diğer kişilere de iyice aşina olmuştur. Ayrıca bulunduğu yerdeki düzenine de alışmıştır. Olası bir değişiklik onu huzursuz ve tedirgin edebilir. En sevdiği aktivite ise hala annesi ile birlikte olmaktır 🙂

Özetle 5 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Yaşamının 5. ayında bir bebek;

 • Başını kontrol etmeye başlar
 • Nesneleri iki eliyle kavramaya başlar.
 • Ağzıyla keşif yapar.
 • Yüz üstü yatırıldığında ayaklanmak için kollarından destek almaya çalışır.
 • Ağırlığını ayaklarına ve bacaklarına verebilir.
 • Bir oyuncağa ya da ilgisini çeken herhangi bir şeyi alabilme arzusu duyar.
 • Öne doğru eğilir.
 • Küçük cisimleri inceleme isteği duyar.
 • İşittiği sesin kaynağını araştırır.
 • Konuşmak ister.
 • Harf ya da tek heceli sesler çıkarır.
 • Gülmeye ve kıkırdamaya bayılır.
 • Hoşlanmadığı şeyleri beden dili ya da farklı bir şekilde ifade edebilir.
 • Annesiyle birlikte olayı çok sever.
 • Başkalarının onunla oynaması hoşuna gider. Oyun bittiğinde memnuniyetsizliğini ifade edebilir.

Size ve dünyaya giderek alışan bebeğinizin her fırsatta kokusunu içinize çekin, onunla konuşun, ona dokunun. Hazır hayatınızın merkezindeyken zorlukları güzelliğe dönüştürün. Unutmayın, bu günleriniz bir gün geri gelmesini arzuladığınız anılara dönüşecek…

Sevgiyle kalın.

Kaynak: Mayo Clinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir