Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 5. Ayı (17-21. Haftalar)

5 aylık gebelik dönemi, bebeğin (fetüs) anne tarafından hareketlerinin ilk hissedildiği dönem olarak bilinir ve bu dönem canlanma dönemi olarak isimlendirilir. Bebek aslında önceki haftalarda çoktan hareketlenmiştir fakat bu hareketler 5 . aya kadar anne tarafından hissedilemez. Ancak daha önce gebelik geçiren kadınlar tekrar eden gebeliklerinde bebeklerinin hareketlerini ilk kez gebe olanlara göre daha erken hissedeler.

Daha önce gebelik yaşamayan anne adayları, bebeklerinin ilk hareketlerini gaz sıkışması sanabilirler.

Bebeğin kalbi bu ay ortalama dakikada 150 kez atar. Boyu yaklaşık 26 cm iken, kilosu ise 350 gram kadardır. 5 aylık gebelik dönemi sonunda yani 21. haftada bebeğin boyutu bir muz kadar olmuştur.

Bu ay annenin özellikle cildinde değişiklikler görülür. Örneğin; yüzünde (üst dudak, yanaklar, burun ve alında) kloazma olarak isimlendirilen koyu lekeler görülürken, hamilelerin %75’inde meydana gelen ve göbek deliğinden başlayıp aşağı doğru pelvise kadar uzanan ince koyu kahverengi linea nigra çizgisi belirir. Ciltteki bu lekelenmelerin temel nedeni hormon değişiklikleridir ve çoğunlukla doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur.

Kloazma, hamilelik maskesi olarak da tanımlanır.

5 aylık gebelik döneminde anne adayının göğüsleri de ciddi değişim gösterirler. Bu ayda fark edilebilir derecede büyürlerken giderek hassaslaşırlar. Meme başları ve çevrelerindeki kahverengi bölgeler (areo) koyulaşır ve genişler. Deri altındaki damarlar gözle görülecek derecede belirginleşir. 5 aylık gebelik yaşayan bir anne adayının göğüsleri süt üretimine başlar. Memelerle ilgili son olarak Montgomery tüberkülleri olarak isimlendirilen küçük yağ bezecikleri hakkında bilgi vermek gerekirse; bunlar memeyi bebek için cazip hale getirirken, hastalıkların, enfeksiyonların önlenmesinde büyük katkısı olan yağları salgılarlar.

5 aylık gebelik döneminde bebek hıçkırmaya başlar, hareketleri daha anlamlı ve hızlıdır.

Annenin kalbi bu ay dakikada ortalama 72 kez atarken, tansiyonu 105/69′dur. Vücudundaki kan miktarı ise hamilelik öncesine göre %20 artarak yaklaşık 4,6 litre kadardır.

Anne karnında 5 aylık olan bir bebeğin diş tomurcukları oluşmuş ve süt dişleri gelişmiştir. Parmak izleri şekillenmeye başlarken, ayak izleri de yavaş yavaş ortaya çıkar. Kulakları ve gözleri esas konumlarına yerleşmiş haldedir ve derinin altında yağ birikmeye başlar, bu sayede deri şeffaflığını kaybederek normal bir cilt görünümü kazanır. Bebeğin cinsiyeti 5 aylık gebelik döneminde belirgin hale gelir. Akciğer gelişimi ise devam etmektedir.

5 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

17. Hafta

17 haftalık gebelik döneminde bebek, bu zamana kadar kendisinden büyük olan eşinden yani plasentadan daha büyük hale gelmiştir. Vücudundaki tüm organlar giderek nihai boyutlarını kazanmaya başlar. Her geçen gün daha fazla nefes, emme ve yutma egzersizleri yapmaya devam eder. Sinir sistemi çok hızlı bir şekilde gelişir ve bazı sinir çevrelerinde miyelin adında yağlı kılıflar oluşmaya başlar. 5 aylık gebelik döneminde yavaş yavaş oluşmaya başlayan ve miyelinleşme olarak adlandırılan bu süreç bebeğin ilk çocukluk dönemine kadar devam edecektir. Miyelinleşme sayesinde vücut ve beyin arasındaki iletişim hızlanır. Bebeğin kalp atışları 17 haftalık gebelik döneminde artık beyin tarafından düzenlenmeye başlar.

18. Hafta

Bebek bu hafta anne karnında gülme, yüzünü buruşturma ve kaşlarını çatma gibi hareketler yapmaya başlar. Bu hareketler ultrason görüntülemelerine de rastlayabilir. Amniyotik sıvıyı sık sık yutarak yutma ve nefes egzersizlerine devam eder. Annesinin de fark edeceği şekilde hıçkırmaya başlar. Bu hafta deri altında yağ birikimi çok olmadığı için cildi hala şeffaf ve bir kağıt inceliğindedir. Parmak izleri oluşur.

Anne adayında ise yukarıda ifade edilen cilt lekeleri, çoğunlukla 18 haftalık gebelik döneminden itibaren başlar.

5 aylık gebelik

5 aylık gebelik ve anne karnındaki fetüs

19. Hafta

5 aylık gebelik döneminin içinde yer alan 19 haftalık gebelik süresi boyunca 10 tane altta, 10 tane ise üstte olmak şartıyla bebeğin süt dişleri meydana gelir. Ancak bunların doğumdan sonraki yaklaşık 7-8 ay kadar herhangi bir işlevi yoktur ve gömülü haldedirler. Bebeğin kafasında ve kaşlarında tüyler meydana gelmiştir. Gözleri gelişmeye devam ederken göz kapakları ise hala sıkıca kapalıdır. Bebeğin kıkırdak dokuda olan uzuvlarından bazıları kemikleşmeye başlar ve bu kemikleşme süreci bebeğin çocukluk çağına kadar devam eder.

Anne adayının karnı her geçen gün biraz daha büyür.

20. Hafta

Bu haftanın en güzel haberi; bebeğin cinsiyetinin artık ultrason cihazında dahi görülebilecek kadar belirgin hale gelmesidir. Eğer bebek kız ise yumurtalıkları karın bölgesinden pelvise doğru iner. Bebek erkekse testisleri aşağı doğru iner fakat tam konumlanmazlar. Gelişen sinir sistemi sayesinde duyguları anlamlandırma çabası içine girmeye başlar. Acı, sıcaklık ve dokunma gibi duyuları gelişmeye başlamıştır.

Ayrıca 5 aylık gebelik döneminde yapılan hamilelik ortası tarama testi de 18-20. haftalar arasında, bebeğin organlarının ve uzuvlarının gelişiminin kontrolü amacıyla yapılabilir.

21. Hafta

Yağlar giderek derinin altında depolanır ve bebek bu sayede git gide kilo almaya başlar. Ancak bebeğin derisi hala pembe ve buruşuktur. Parmak izleri çok net bir şekil almıştır. Uzuvlarının kemikleri giderek sertleşir ve bağırsakları çalışmaya başlamıştır. Bebek bu haftalarda annesinin yediği gıdaların amniyon sıvısına geçmesi nedeniyle tatlarını almaya başlar. Doğduktan sonra bu tatlar ona tanıdık gelecektir. Kol ve bacaklarının boyutları oranlanmıştır.

Annenin vajinal akıntısında artış meydana gelebilir. Kabızlık, mide yanması, gaz ve şişkinlik gibi şikayetler baş gösterebilir.

5 aylık gebelik döneminde annenin dişleri fırçalarken kanayacak kadar hassaslaşır. İştahı açılabilir. Bel ve sırt ağrısının yanı sıra ara sıra çok şiddetli olmayan baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilir.

5 aylık gebelik esnasında pek çok kadında gebeliğin başlarından 3. ayın sonuna kadar devam eden şikayetler giderek azalırken, gelecek ay olan 6. ay hamileliğin en parlak ve güzel dönemi olarak bilinir 🙂

6. ayda buluşmak üzere, sevgiler…

17 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

18 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

19 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

20 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

21 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

5 aylık gebelik makalesi için yararlandığım kaynaklar:

Annelik akademisi- Hamileyim

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir