6 Aylık Bebeğim Hangi Oyuncaklarla Oynar?

Her geçen gün artan merakı sayesinde 6 aylık bebek için bu dünya, artık keşfedilmesi gereken bir yerdir. Onun yavaş yavaş oturmaya başlaması, başını çok rahat sağa, sola, öne ve geriye doğru hareket ettirebiliyor olması, dünyayı keşfetmesi, incelemesi ve onunla etkileşim haline geçmesi açısından son derece önemli gelişmelerdir. Oyunlar ve oyuncaklar ise bu serüvende onun en önemli yol arkadaşları arasında yer alır.

 • 6 aylık bebek oyuncak oynar mı?

Elbette! Piyasada 0-6 ay bebekler için öyle güzel ve geliştirici oyuncaklar vardır ki, bunlar bebek için oldukça faydalı olabilirler. Fakat pek çoğu maalesef çok yüksek fiyatlara satılıyor 🙁

Doğrusunu söylemek gerekirse bu dönemde bebeğinizin bedensel, zihinsel ve duygusal becerilerini geliştirmek için öyle pahalı oyuncaklara ihtiyacınız yoktur. Evinizde farklı dokuları ve biçimleri olan ve bebeğinize zarar vermeyecek her şey bu dönemde onun oyuncağı olabilir. Yanındayken eline vereceğiniz kağıt kutular, farklı dokulardaki bezler, kaşıklar, kağıt havlu ruloları, içine su veya pirinç, mercimek gibi bakliyatların konduğu ve kapağı sıkıca kapatılmış ufak su şişeleri vb. materyaller bebeğinizin ufkuna açacak ve onun keşif yapmasın olanak sağlayacaktır.

Ayrıca geçmişte çocuk yetiştirmiş, artık küçük yaş grubuna ait oyuncaklara ihtiyaç duymayan yakınlarınızın oyuncak verme tekliflerini de değerlendirebilirsiniz 🙂

6 aylık bebek için oyuncak seçerken bebeğin eliyle kavrayabileceği büyüklükte oyuncak almaya özen göstermek gerekir. Çünkü bebekler 6 aylık olduklarında tüm avuçlarını kullanarak bir avucuna sığacak boyutta olan nesneleri kavrayabilirler. Biraz daha büyüdükçe daha küçük nesneleri başparmak ile işaret parmağı arasına sıkıştırıp kavrabileceklerdir.

6 Aylık Bebek İçin Oyuncak Tavsiyeleri

Büyüdükçe kendi motor, zihinsel ve duygusal becerilerinin de farkına varmaya başlayan 6 aylık bebek için oyuncak ve oyun konusu çok ciddi bir meseledir aslında. Geçtiğimiz aylara bakarak oyuncaklarla oyun oynayabilir hale gelmek de resmen bir üst seviyeye çıkmış olmak demektir. Bu bağlamda onun gelişimine katkı sağlarken aynı zamanda kaliteli zaman geçirebilmeniz için size bir kaç önerimiz var…

 • 6 Aylık Bebek İçin Renkli Kitap ve Dergiler

İlk doğduğu günden bu yana görme duyusu iyice gelişen bebek 6. ayda bir nesnenin ya da şeklin tamamına odaklanabilir ve onun renklerini ayırt edebilir haldedir. Dolayısıyla onu karşınıza yatırıp da içinde büyük ve renkli nesnelerin olduğu kitapları elinize aldığınızı gördüğünde dahi heyecanlandığının farkına varacaksınız.

0-6 ay grubuna göre tasarlanmış bu kitaplardan bebeğinize meyveleri, sebzeleri, hayvanları, eşyaları, şekilleri tanıtabilir ya da basit hikayeler okuyabilirsiniz. Siz ona anlattıkça ya da okudukça o da size karşılık vermeye çalışacaktır. Ayrıca yırtılmasında bir sorun görmediğiniz dergilerle de aynısı yapabilirsiniz. Bu esnada bebeğiniz sayfalara dokunmak ya da çevirmek hatta dişlemek isteyebilir. Gözleminiz altında olduğu sürece bunlara izin verin.

Not: Bebeğinizin ince sayfalı kitaplardan parça koparması ona zarar verebilir!

 • Oyun Halısı
6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi – Görsel alıntıdır.

5 aylık bir bebek için de ideal olan oyun halısı çeşitleri 6 aylık bebeklerinde güzel vakit geçirmesini sağlarken, zihinsel, bedensel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayan oyuncak türlerinden biridir.

 • İç İçe Geçen Kaplar
6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi-iç içe geçen uzun vadeli oyuncak 🙂

6 aylık bebek için oyuncak seçerken iç içe geçen oyuncakları da değerlendirebilirsiniz. Bu tür oyuncaklar ilerleyen aylarda ve hatta yaşlarda bile keyifle oynayacağı oyuncaklar arasındadır.

 • Çıngırak ve Işıklı-Müzikli Davul

Kavrama konusunda günden güne ustalaşan 6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi isteyenlere hepimizin bebekliğinde bir dönem yer alan çıngırağı önermeden geçemeyiz. Ayrıca büyük düğmeleri olan ya da döndürüldüğünde ses çıkaran davullarda bu yaş grubu için ideal oyuncaklar arasında yer alır.

6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

Diş kaşıyıcı, ayna, çıngırak gibi bir kaç özelliği olan buna benzer oyuncaklar 6 aylık ve üzeri bebekler için idealdir.

Bebeğinize alacağınız oyuncakların kaliteli ve sağlıca zarar vermeyen ham maddeden üretilmiş olmasına dikkat edin. Bebeğinizin oyuncakları bu ayda ağzına götürme eğilimi olduğundan küçük ve çıkabilir parçalı oyuncaklar olmaktan uzak durun. Plastik ve peluş oyuncakları sık sık yıkayın. Özellikle peluş oyuncaklarla hasta bir çocuk oynamışsa yıkamadan bebeğinize kesinlikle vermeyin!

6 Aylık Bebek İçin Oyun Tavsiyeleri

 • Dışarı Çıkın-Çıkarın

Günler, haftalar ve hatta aylar boyunca bir odanın içinde olduğunuzu hayal edin. Her gün aynı şeyleri görüyorsunuz, temel ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz ve benzer şeyleri yiyip içiyorsunuz.  İlk günler sakinlik ve dinlenme için bulunmaz bir nimet gibi görünse de bu durum bir süre sonra sizi sıkar hatta sıkmakla kalmaz bir süre sonra psikolojinizi bile bozmaya başlar değil mi? (Stefan Zweig-Satranç) Bebekler için bu tam olarak böyle olmasa da farklı yerler görmek onun gelişimi açısından inanılmaz önemlidir.

Onu arabasına koyup bir parka götürdüğünüzde, daha giderken bile yolda uçan kuşları, oradan oraya hızla giden kedileri seyreder, farklı insan yüzlerine bakar, değişik yerlerden gelen sesleri ayırt etmek için çaba harcar. Hava güneşliyse çimlerin üzerine sereceğiniz temiz bir battaniyenin üzerine onu bırakmanız bebeğinizi çok mutlu edecektir. Hava soğuk ya da yağışlıysa bile üşütmemesi için sıkıca giydirip 10-15 dakika dışarı ya da balkona çıkarmanız ona iyi gelir. Mesela temiz hava aldıklarından bebekler daha hızlı ve uzun uyurlar…

6 aylık bebek ile kültür gezilerine de katılabilirsiniz ancak minik yavrunuzun temel ihtiyaçları belli aralıklarla karşılanması gerektiği için ziyaretlerinizi kısa planlamanızda yarar var. Değilse geziler hem size hem de yavrunuza unutulmaz deneyimler yaşatabilir 🙂

 • Hoplama-Zıplama Oyunları

Başını kontrol edebilen 6 aylık bebek için en güzel oyunlardan biri bir yetişkinin kucağında ellerinden tutularak dizler üzerinde zıplatılmasıdır. Bunu yaparken ona şarkılar söyleyebilir ya da mimiklerinizle oyunlar yapabilirsiniz.

 • Uzanma-Emekleme Alıştırmaları

Bir kolunun üzerine dayanarak doğrulmaya başlayacağı dönemlere geldiğiniz bu günlerde yüz üstü yatırdığınızda uzanarak erişebileceği uzaklığa bir oyuncağa koyarsanız, ona erişmek için tek kolunun üzerine dayanıp diğeriyle oyuncağa uzanacak ve çoğunlukla başarılı olacaktır. Bu aynı zamanda emeklemesi için atacağı önemli bir adımdır. Gerekli gördüğünüz anlara bebeğinizi tabanlarından iterek destekleyebilirsiniz.

Yine yerde yuvarlanan toplar ve benzeri oyuncaklar da onu harekete teşvik eder.

6 aylık bebek için oyuncak tavsiyesi

Bebeğiniz bu tür bir oyuncakla uzun bir süre oynar.

 • Ayna

Siz 6 aylık bebek için oyuncak arayışı içindeyken biz size geçen ay olduğu gibi bu ayda aynayı tekrar önereceğiz. Ayna, bebeğin kişilik duygusunun gelişmesine yardımcıdır. Aynaya bakarken ismini yüksek sesle, bazen melodileştirerek söylediğinizde onun dikkatini çekersiniz. Tekrar tekrar yapacağınız bu aktivite sayesinde aynadaki yansımasına bakarak tekrarladığınız ismi ile kendi görüntüsünü birbiriyle eşleştirecektir.

 • Şarkı Söyleyin

Kendilerine kitap okunan, şarkı ve ninni söylenen çocuklar diğerlerine göre daha çabuk ve kolay konuşurlar. Bebeğinize gözlerinin içine bakarak, gülümseyerek ve ellerinden tutarak şarkı söylediğinizde pek çok duygusuna hitap edecek ve aynı oranda gelişimine katkı sağlayacaksınız.

 • Kendinden Büyük Çocuklarla İle Buluşturun

Bebeğiniz 6. ayında kendisinden yaşça büyük abi ve ablalarla karşılıklı olarak oynamaya bayılır. Bebeğinizin güvenliğini sağladıktan sonra bebek ve çocukların oynamasına izin verin. 6 aylık bebekler elleri yüze kapattıktan bir kaç saniye sonra “ce-ee” şeklinde açıldığı oyunu çok severler. Muhtemelen bebeğinizle oynayacak çocuğun oynayacağı ilk oyunda o olacaktır 🙂

Bebeklerden, çiçeklerden, çocuklardan, ağaçlardan ve hayvanlardan yani dünyanın en masum zümresinden kötülükler ırak olsun…

Sevgi ise hiç eksilmesin yuvanızdan.

 

Kaynak:

Mayo Clinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir