6 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamileliği saymazsak bebeğiniz neredeyse yarım yıldır sizinle birlikte. İyice alıştınız değil mi ona? Zaman zaman eski günlerin rahatlığını arasanız da çoğu kez onsuz geçen hayatın ne kadar da sıkıcı olduğunu düşünmeden edemeyenlerdensiniz muhtemelen 🙂 Özetle, 6 aylık bebek fiziksel, zihinsel ve duygusal yönden her geçen gün geliştikçe baldan daha tatlı bir hal alıyor.

Bu ayın en önemli kilometre taşlarının başında; bebeğinizin ay sonuna kadar desteksiz oturabilmesi gelir. Bunun yanında artık ellerini daha iyi kullanabiliyor. Çoğu zaman mutlu olan bebeğinizin muhtemel mutsuzluk ve huzursuzluk nedeni ise; dişleri!

6 Aylık Bebek Gelişimi Boy – Kilo

Doğumdan itibaren sür’atle büyüyen 6 aylık bebek şu an neredeyse doğum kilosunun iki katı kadar. 3. aydan itibaren kısmen yavaşlayan büyüme hızı bu ay geçen ayın hızı ile hemen hemen aynı sayılır. Bebeğiniz bu ay ortalama 450-700 gram arasında kilo alırken, boyu ve baş çapı da yine 1,25 cm kadar büyür.

6. aydan sonra bebeklerin büyüme hızları yavaşlar. 7-12. aylar arasında bebekler ilk 6 aya nazaran daha yavaş büyürler.

6 aylık bebek gelişimi (Kız ve erkek ortalama kilo ve boy değerleri)

6 aylık bebek gelişimi (Kız ve erkek ortalama kilo ve boy değerleri)

6 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uyku

Beslenme

Bebeğinizin iştahı yerinde ve buna paralel olarak kilo alımı ve gelişimi de iyiyse gerek duymayabilirsiniz, fakat pek çok ebeveyn 5-6. aylarda bebeğine ek gıda vermeye başlar. Bu ay içinde ek gıdaya geçiş yapsanız da anne sütü hala önemlidir.

Bebeğinize katı gıda vermeye başladığınızda yedirirken ki oturma pozisyonlarına çok dikkat etmeniz gerekir. Özellikle çiğneme gerektiren, sert ve leblebi, üzüm gibi yuvarlak şekilli besinleri vermek için ise henüz çok erken.

Uyku

 • 6 aylık bebek günde kaç saat uyur?

Bebekler bu ayda geçen ay olduğu gibi günde toplam 14-15 saat uyuyabilir. Bu ay içinde altı temiz, gazsız ve karnı tok olarak uyuyan bebekler aralıksız 6-8 saat uyanmadan uyuyabilir.

 • 6 aylık bebek günde kaç kere uyur?

Çoğu 6 aylık bebek; biri sabah, diğeri öğleden sonra olmak üzere toplamda 2 kez uyur. Bazı bebekler akşam üzeri de uyumak isteyebilir.

Halimden Anlayın! Dişlerim Çıkıyoor…

Bebekten bebeğe değişse de çoğu 6 aylık bebek diş çıkarmaya başlar. Bu dönemin geldiğini onun akan salyalarından, sürekli huzursuz oluşundan, ağlamalarından anlayabilirsiniz. Ayrıca:

 • Bebekler diş çıkarmaya başlamadan 2 ay kadar önce salyaları akmaya başlar.
 • Dişi çıkacak bebeklerin diş etleri şişer.
 • Diş etleri kaşınır, onları kaşıma içgüdüsüyle sert cisimleri ağzına götürür.
 • Asabi ve huzursuz olurlar.
 • Diş çıkaran bebeğin ishal olduğu ya da ateşinin çıktığı konusunda dolaşan bilgiler olsa da yapılan bazı araştırmalar bunun tam olarak doğru olmadığını belirtiyor*.

Diş Çıkarma Döneminde Bebeğinize Yardımcı Olun!

Bebeğinizin diş çıkardığından eminseniz onu biraz rahatlatabilmek için şunları deneyebilirsiniz:

 1. Eline havuç, salatalık gibi sert ve rahatlıkla tutabileceği sebze/meyve ya da diş kaşıyıcı verebilirsiniz.
 2. Kabaran diş etlerini temiz nemli bir bezle ovabilirsiniz. Ovarken yapacağınız baskı onu rahatlatacaktır.
 3. Salyasını silin.
 4. Rahatlatması için soğuk nemli bir bez ya da biraz dolapta bekletilmiş diş kaşıyıcı onu rahatlatabilir. Vereceğiniz nesnenin aşırı soğuk olmamasına özen gösterin, çünkü aşırı soğuğun bebeğinize faydadan çok zararı olur.
 5. Bebeğiniz aşırı rahatsız ve huzursuzsa doktorunuza ya da eczacınıza danışarak rahatlatıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak aspirin gibi ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayın.

Çocukken kazandırılan diş bakımı disiplini bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmanın temelini oluşturur.

6 Aylık Bebek Hareketleri

 • 6 aylık bebek neler yapar?

6 aylık bebek başını oldukça iyi kontrol edebilir. Sağa, sola, öne ve geriye döndürebilir. Bunun yanında bu ayın sonunda desteksiz bir şekilde oturabilir. Eğer bebeğiniz 6 aylık olmasına rağmen oturamıyorsa endişelenmeyin. 9. aya kadar bu beceriyi kazanacaktır.

Onu yatar pozisyona getirdiğinizde ağırlığını beline vererek bacaklarını konusunda uzmanlaşmıştır. Hele ki bu esnada ayaklarında çorap yoksa ayak parmaklarını keşfetmenin zamanı gelmiştir. 6 aylık bebek fark ettiği ayak parmaklarını ilk önce dokunarak ve hissederek daha sonra ise ağzına götürerek keşfedecektir 🙂

6 aylık bebek bir elindeki nesneyi öbür eline geçirebilir. Bu esnada elindeki nesneyi bırakmayı öğrenmek de en az almayı öğrenmek kadar eğlencelidir onun için. Bırakmayı öğrenmesi aynı zamanda ileri ki aylarda ve yaşlarda atmayı, fırtlatmayı öğrenmesinin de temelini oluşturur.

6 Aylık Bebek ve Duyusal Gelişim Süreci

Bebeğinizin fiziksel, zihinsel gelişimi ile birlikte duyusal gelişimi ve becerileri de her geçen gün daha da güçlenmektedir. Duyu organlarının gelişimi ilk çocukluk çağına kadar gelişmeye devam etse de dünyada bulunduğu süre baz alınacak olursa oldukça ilerleme kaydetmiştir.

Görme

6 aylık bebek oldukça net bir şekilde görür. Elleriyle kavradığı bir oyuncağı ya da nesneyi dikkatle incelediğine şahit olacaksınız. Onu yere düşürdüğünde takip edebilir. Siz ona bir şeyler uzattığınızda gözleriyle onu izler ve çeşitli karşılıklar verir.

Bu ay içinde bebeğinizin görme becerisinin yanında algı ve dikkatini de geliştirmek için ayına uygun kitaplardan renkli ve büyük nesneleri göstererek ona anlatabilirsiniz. Eğer gösterdiğiniz şekil bir kedi ise: “Bak bu kedi, kediler miyav miyav der” benzeri cümleleri gülümseyerek ona söylediğinizde hoşuna gidecektir.

İşitme

6 aylık bebek çok iyi işitir ve çoğu sese anında tepki verebilecek haldedir. Herhangi bir ses duyduğunda başını oraya çevirir ve sesin kaynağını arar. Giderek kadın ve erkek seslerini ayırt edebilir hale geliyor.

Dokunma

6 aylık bebek etrafındaki pek çok şeyi dokunarak ve ağzına götürerek öğrenir. Dokunma duyusu sayesinde annesinin sıcaklığını yahut bir oyuncağın sertliğini hissetmenin yanı sıra kendi yanaklarına, ayaklarına, ellerine ve genital bölgesine dokunarak kendini de keşfeder.

6 Aylık Bebek ve Zihinsel Gelişim Süreci

6 aylık bebek yavaş yavaş toplumda yeri olan ve bireysel faaliyetleri sonucunda fark edilen, ilgi gösterilen bir kişi olduğunun farkına varmaya başlar. Bu bağlamda kendisi ve çevresiyle olan etkileşimleri ile her defasında olaylar ve kişiler karşısında verdiği tepkiler zihinsel gelişimini destekleyecektir.

Aynı zamanda zihinsel, motor ve duyusal yeteneklerini birleştirebilir ve sebep sonuç ilişkilerini kavramaya başlar. Ağladığında başta annesi olmak üzere etrafındakileri yanına toplamak gibi 🙂

Bu ve sonraki aylarda oyun; bebek için hem çok ciddi hem de çok eğlenceli bir faaliyettir. Kendinden büyük çocukların onunla ilgilenmesinden çok hoşlanır. Onunla oynayacağınız herkesin bildiği cee-ee oyununu muhtemelen çok sevecektir. Bakınız: 6 aylık bebek oyuncakları

Sosyal Gelişimi

6 aylık bebek başta annesi olmak üzere çevresindeki insanlarla ilişki kurmayı ve onunla oyunlar oynanmasını çok sever. Kendinden büyük kız ve erkek çocuklarının bulunduğu ortamlarda ya da kendi günlük işlerinizi yaparken onu pusetine oturtup etrafı, olan biteni izlemesine imkan sağlamak da onun sosyal gelişimini olumlu bir şekilde destekler.

Özetle 6 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Yaşamının 6. ayında bir bebek;

 • Başını çok iyi bir şekilde kontrol edebilir.
 • Sağa ve sola dönebilir.
 • Ayın sonuna doğru desteksiz bir şekilde oturmaya başlayabilir.
 • Oyuncakları iki eliyle kavrar.
 • Onları ağzına götürür ve keşfetmeye çalışır.
 • Ani gelen seslere karşı tepki verebilir.
 • Nesneleri atmayı öğrenir.
 • Elinden düşürdüğü nesneyi gözleriyle takip eder ve arar.
 • Kullanımı kolay ve hafif oyuncaklarla oynamaktan zevk alır.
 • İletişim yeteneği here geçen gün artar.
 • Sizin çıkardığınız seslere benzer sesler çıkarmaya çalışır.
 • Yüz ifadelerinizden duygularınızı ayırt etmeye çabalar.

Bu ay ve bundan sonraki aylarda bebeğiniz dönemeye başlar. Hiç beklemediğiniz bir anda dönebilir ve eğer yüksekteyse yere düşebilir. Bu nedenle, arka arakaya birden fazla dönebileceğini de düşünerek onu alt değiştirme masası, koltuk, kanepe, yatak gibi yerlerde kesinlikle yalnız bırakmayın.

Sağlıklı günler.

 

*Mayo Clinic Bebeğiniz İlk Yılı Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir