Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 6. Ayı (22-26. Haftalar)

6 aylık gebelik döneminde pek çok anne adayı kendini ilk zamanlarına göre daha iyi hisseder. Çoğu gebe bu dönemde bedenen ve ruhen hamileliğe alışmış olmakla birlikte daha enerjik ve mutludur. Bebeğin hareketleri çok net bir şekilde anne tarafından hissedilirken, bazı hareketler ve hıçkırıklar dışarıdan da görülebilecek kadar belirgin olur. 6 aylık gebelik döneminde genelde karın çatlakları ortaya çıkar. Anne adayında cinsel istek azalır. Büyüyen rahim, annenin akciğerlerini sıkıştırdığı için nefes alıp vermek zorlaşabilir. Yine rahmin büyümesine bağlı olarak annenin bağırsakları üzerinde baskı meydana gelir ve bu da kabızlığa ve hazımsızlığa neden olabilir.

6 aylık gebelik döneminde bebeğin kalbi, dakikada yaklaşık 150 kez atarken, boyu  36 cm, kilosu ise ortalama 750 gram kadardır. Bu ay bebeğin kemiklerindeki kalsiyum oranı, yetişkin bir insanınkine göre %12 civarındadır. Vücudundaki artan keratin sayesinde tırnakları belirginleşmeye başlar. Kulakları ciddi anlamda gelişir. Bu sayede sesleri işitmeye başlarken, kulak kemiklerinin sertleşmesiyle birlikte denge kavramı anlam kazanmaya başlar.

Böbrek üstü bezleri, adrenalin hormonunu salgılamaya başlar. Bunun amacı; bebeği doğum sonrasında karşılaşacağı durumlara hazırlamaktır. Doğum sonrasında, ısı ve enerji ihtiyacını giderecek yağlar, omuzlarına ve sırtının üst kısmına birikmeye başlamıştır bile. 6 aylık gebelik döneminde akciğerdeki hava keseleri gelişmektedir. Daha önce sadece karaciğer ile dalakta üretilen ve görevi; bebeğin vücuduna oksijen taşımak olan alyuvarlar artık kemik iliklerinde de üretilmeye başlar.

Bu ay annenin kalbi dakikada ortalama 75 kez atarken, tansiyonu 105/70 civarındadır. Vücudundaki kan miktarı ise ortalama 4.8 litredir. Annenin ve bebeğin kalp atışları sabahın çok erken vakitlerinde (04.00 gibi) en düşük seviyededir. Yapılan araştırmalar sonucunda yeni doğan bebeklerin kalp atış hızlarının annelerinin sesini duyduklarında yavaşladığı ortaya çıkmıştır.

Gebeliğin 6. ayında, bebeğin el ve ayak parmakları tamamen gelişir ve gebeliğin 22. haftasında bebeğin parmakları arasındaki perdelerde kaybolur.

Bebeğin parmak uçlarındaki parmak izleri eşsizdir. Her bireyin kendine has olan bu izlerin, anne karnındayken başlayan gelişimin ilk aşamalarındaki beslenme ve plasental kan dolaşımından etkilendiği düşünülmektedir.

6 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

22. Hafta

Gebeliğin 22. haftasında gelişen olayların başında, bebeğin artık sesleri işitebiliyor olması gelir. İşitme duyusu, anne karnında büyüyen bebeğin ilk gelişen duyularından biridir. İç, orta ve dış kulak birbirinden bağımsız bir şekilde gelişse de işitme konusunda ortak çalışırlar. Bebeğin iç kulağındaki kemiklerin sertleşmesiyle birlikte bebek düşük frekanslı sesleri işitebilir hale gelir. Bunun yanında 6 aylık gebelik döneminin 22. haftasında bebeğin sinir sistemi de annenin kalp atışlarını, nefes alıp verişini, mide ve bağırsak guruldamalarını ve benzer rahim içi sesleri fark edecek kadar gelişir. Bebek yüksek seslere maruz kalırsa, anne karnında bunlara ciddi derecede tepkiler verebilir.

Bir bebek her şeyden önce ilk olarak annesinin sesini ayırt eder. 

23. Hafta

23 haftalık gebelik döneminde bebeğin deri hücreleri, avuç içi ve ayak tabanlarında keratin adında koruyucu bir protein biriktirmeye başlar. Bu hafta bebeğin derisi çok kırışık ve verniks adında yağlı bir tabaka ile lanugo isimli koruyucu tüycüklerle kaplıdır. Akciğerleri gelişmeye devam eder. Bu hafta akciğerlerinde küçük kan damarları meydana gelir. Bebeğin göz kapakları hala kapalıdır.

24. Hafta

Bu hafta hafıza ciddi anlamda gelişirken, beynin görme ve duyma işlevlerinde görevli olan bölüm daha aktif hale gelir. Ağız ve dudaklarda duyarlılık artar. Önceki haftalara göre bebek bu hafta daha çok esner, döner ve hıçkırır. Burun delikleri açılır ve diş etlerinin altında diş tomurcukları meydana gelir. Beyin ve sinir sistemi gelişimi ile birlikte refleks gelişimi de söz konusudur. Emme ve kavrama refleksleri bebeklerin henüz anne karnındaki iken sıkça kullandıkları reflekslerden sadece iki tanesidir.

Bir bebek kendini korumaya yönelik 70’in üzerinde refleks ile doğar.

25. Hafta

25 haftalık gebelik döneminde bebekte ciddi şekilde yağ ve kas birikmeye başlar. Bu durum, bebeğin kilo alımı anlamına gelirken, annenin karnının ise gitgide büyümesi demektir. Büyüyen rahim, annenin ağırlık merkezini değiştirdiği için, annenin daha dikkatli olması gerekir. Ağırlaşan fetüs (bebek) ve değişen ağırlık merkezi nedeniyle sırt ve bel ağrıları gözlenebilir. Bunun yanında mideye ve bağırsaklara olan baskılar annede hazımsızlık, kabızlık ve nefes alıp vermede yaşanan güçlük şeklinde baş gösterebilir. 6 aylık gebelik döneminin içinde yer alan 25 haftalık gebelikte bebeğin beyni çok daha karmaşık hale gelir ve sinir hücreleri yeni bağlantılar üreterek, yeni yolaklar oluşmasını sağlar. Oluşan bu yolakların kimisi vücuttan duyusal bilgi alır, kimisi ise istemsiz hareketlerden sorumludur.

26. Hafta

Bu hafta bebeğin beynindeki korteksin (boz madde) iskeleti oluşmuştur. Korteks düşünme, bilinç ve kişilikle ilgili sinir faaliyetlerinin yeridir. 6 aylık gebelik döneminin son haftası olan 26. haftada bebek artık ellerini bilinçli bir şekilde açıp kapayabilir, uzun süre parmaklarını emebilir. Beyin yüzeyi bu haftada düz olmasına rağmen korteks gelişmeye devam ettikçe kıvrılmaya başlayacaktır. Ayrıca bebeğin çok uzun süredir (yaklaşık 9. haftadan beri) kapalı olan göz kapakları bu haftadan itibaren açılır ve bebek, anne karnından süzülen ışığa doğru dönerek tepki verir haldedir.

Bütün bu gelişmeler haricinde 6 aylık gebelik döneminde, bebek eğer erkekse testisleri, içinde hidrosel isminde sıvı olan skrotuma iner. Kilosu, bu ay sonunda ikiye katlanır. Eğer bebek 6 aylık gebelik süresi içinde doğarsa (özellikle 26. hafta gibi) prematüre olarak isimlendirilir ve yaşama şansı gerekli ekipman ve personelin bulunduğu bir hastanede %50’nin üzerindedir. Eğer bebek 24. haftada doğarsa yaşama şansı ortalama %24 iken, 28 haftalık doğan bebeklerde bu %86’a kadar çıkar. Bu nedenle gebelik takibi için gidilen hastanelerde yeni doğan yoğun bakım ünitesi olanları tercih etmek, olası riskli bir durumda vakit kaybını önleyebilir.

6 aylık gebelik

6 aylık gebelik dönemi içinde doğan ve hayata tutunan ilk bebek (21+5). Görsel alıntıdır.

Dünyanın en küçük doğan ve yaşama tutunan bebeği; 21 hafta 5 günlükken Kanada’da dünyaya gelmiştir. Bu adresten diğer erken doğan ve hala hayatta olan bebeklere bakabilirsiniz.

Son olarak,

6 aylık gebelik döneminde anne adayının cinsel isteği sürekli değişkenlik gösterebilir.  Ancak özellikle son 3 ayda vücut ağırlaştıkça artan yorgunluk nedeni ile çoğu gebede cinsel istek azalır. Bunun yanında sürekli değişim gösteren hormonlar da çok etkilidir. Özellikle süt üretimi için gerekli olan prolaktin hormonunun etkilerini diğer hamilelik hormonları olan östrojen ve progesteron düşürdüğü için anne adayında istek azalır.

Bu ay eğer annede erken doğum riski söz konusu ise serviks yüksekliği taraması yapılır.

Sağlıcakla kalın.

22 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

23 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

24 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

25 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

26 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

5 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

6 aylık gebelik makalesi için yararlandığım kaynaklar:

Annelik akademisi- Hamileyim

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir