6. Hastalık (Roseola Infantum) Nedir?

İsmi biraz ürkütücü değil mi? Doktor, bana doğru ellerini avuç içlerini gösterecek şekilde yukarı kaldırarak  “Sakin ol, panik yapma! 6. hastalık sandığın kadar korkunç bir hastalık değil, tıpta 5. hastalık, 6. hastalık diye isimlendirmeler var.” dediğinde kısmen rahatlamış olsam da içimde bir kurt dolaşmaya başlamıştı. Sonra doktorumuz eline telefonunu aldı ve “Seni rahatlatayım biraz” dedi, ardından “normalde böyle şeyler yapmam ama Google amca böyle zamanlarda işe yarıyor” diyerek, Google görsellerden 6. hastalık fotoğrafları göstermeye başladı. 🙂

6. Hastalık Nedir?

6. hastalık

6. hastalık – Son evrede görülen döküntüler

6. hastalık çoğunlukla kış aylarında, 6 ay ve 3 yaş arası bebek ve küçük çocuklara görülen ateşli ve döküntülü olarak geçirilen bir tür herpes virüsünün neden olduğu bulaşıcı hastalıktır. Virüs bulaştığı andan itibaren ortalama 9 gün kadar sonra belirtilerini göstermeye başlasa da, 5 – 15 gün arasında da görülebilir. Hastalığı hayatında bir kere geçirmiş birisi, hastalığa bağışıklık kazanır ve bir daha bu hastalığı geçirmez.

6. Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık, virüsü alan birinin hapşırması ve öksürmesi ile yakınlarındaki kişilere solunum yolu ile bulaşabilir. Bu ve benzeri hastalıklarda hasta olan kişi kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı ve gereken hijyen sağlanmalıdır. Bebekle temas halinde olan kişinin ellerini sürekli temiz tutması önemlidir.

6. Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateştir. Bebeğin aniden ateşi 39 ve üzerine çıkabilir. Ateşin bu şekilde yükselmesi 3-4 gün sürebilir. Ayrıca bebeğinizde soğuk algınlığı belirtileri meydana gelebilir. Hastalık kendini göstermeye başladığında asabi olabilir. Kendini yorgun hissedebilir. Gözleri kızarabilir, göz kapakları şişebilir. İştahsızlık ve burun akıntısı da görülebilir.

6. hastalık

6. hastalık yüksek ateş ile kendini göstermeye başlar.

Çocukların %10 – %15’i (*) bu hastalık esnasında yüksek ateşe bağlı nöbetler de geçirebiliyor. Böyle bir nöbet esnasında çocuğunuz bilincini kaybedebilir ve kolları, bacakları ve yüz kasları iki üç dakika gevşeyebilir. Ayrıca idrarda kaçırabilir. Bu nöbetlerin süresi çok önemlidir. Nöbetler uzun sürerse bebeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilir. 

Ateş inip normal seviyeye düşünce vücutta pembe ufak ufak sivilceler meydana gelir. Döküntüler kaşıntı yapmadığı gibi hastalığı geçiren bebek ya da çocuğu rahatsız etmez ve döküntüye temas hastalığı bir başkasına bulaştırmaz. Genelde ense, boyun ve sırtta görülse de kollarda, bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında da görülebilir.

 

6. Hastalığın Belirtileri Ortaya Çıkınca Ne Yapmalı?

  1. Ateşi 39 ve üzeri olacak şekilde yükselen bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasını sağlayın.
  2. Yatırırsanız üzerini çok kalın örtmeyin, odanın çok sıcak olamamasına dikkat edin.
  3. Üzerinde kalın giysiler varsa çıkarın. Hava sıcaksa bir şey giydirmeseniz de olur ancak kış mevsimi ise özellikle uyku halinde iken çıplak kalması üşütmesine neden olabilir. İnce kıyafetler ile yatırabilirsiniz.
  4. Soğuk su ile ıslatılmış pamuklu bez ya da süngerle vücudunu silin ve kurulamayın. Kendi kendine kurumasını bekleyin.
  5. Ateşi sürekli kontrol etmeniz önemlidir.
  6. Tüm bunları yaptığınız halde ateşi düşüremiyorsanız acilen doktora başvurmalısınız.
  7. Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçının!

 

Oğlum 6 aylıkken bu hastalığı geçirdiğinde biz, ateşin kaynağının dişleri olduğunu düşünmüş ve nasıl olsa geçer diye önemsememiştik. Ancak bir pazartesi sabahı uyandığımızda geceki mutluluğundan eser kalmamış oğlum dermansız haliyle sürekli uyumak istiyordu. Sonra ateş git gide yükseldi ve bir ara 40 dereceyi gördük.

O gün sağlık ocağına götürdüm, doktor “Kızamıkçık belirtileri var, biraz bekleyin artarsa hastaneye götürürsünüz” dedi. Yüksek ateşi düşürmeye çalıştık, gece nöbetler tuttuk, ateşi düşünce rahat rahat uyuyor birden yükselince aniden uyanıyordu. Ertesi gün hastaneye götürdüğümde ise ateşi düşmüş ve döküntüler başlamıştı.

Doktorumuz beni dinledikten sonra 6. hastalık teşhisi koydu ve son evrede olduğumuzu söyledi.”Döküntüler artar yeniden ateş çıkarsa kan tahlili yapalım sebebi başka bir şey olabilir” dedi ama gerek kalmadı. Doktora götürdüğüm günün akşamı oğlum eski sağlığına kavuşmuştu çok şükür…

Tüm bebek ve çocukları melekler korusun…

 

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni Annealp Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
alp
Ziyaretçi
alp

Ateş ölçer tavsiye edebilir misiniz?