7 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Biraz uzağına konan bir oyuncağa emekleyerek erişebilen bir bebeğin heyecanına şahit oldunuz mu hiç? Bağımsız ve özgürce hareket edebilme diye bir şeyin varlığını yeni yeni keşfeden 7 aylık bebek için dünya artık çok ilgi çekici bir yer!

7 Aylık Bebek Gelişimi Boy – Kilo

Doktorların ve yeni annelerin doğumdan bu yana en önem verdikleri şeylerin başında bebeğin boyu ve kilosu gelir. Özellikle ilk yıl bebeğin kilosu ve boyu gelişimi açısından da ip ucu verdiği için oldukça önem taşır. Bu nedenle çoğu kez: “7 aylık bebek kaç kilo olmalı?” ya da “7 aylık bebeğin boyu ne kadar olmalı?” sorularına yanıt aranır.

7 aylık bebek bu ay içinde ortalama 400-450 gram kadar kilo alır, boyu ise yaklaşık 1 cm ya da biraz daha az olacak şekilde uzar.

7 aylık bebek, 7 aylık bebek gelişimi, 7 aylık bebek kaç kilo olmalı, 7 aylık bebek beslenmesi, 7 aylık bebek ne kadar su içmeli

7 aylık bebek

Kız ve erkek bebeklerdeki ortalama boy-kilo değerleri ise şu şekildedir:

7 Aylık Bebek Ortalama Boy-Kilo Tablosu
ERKEK KIZ
 • Kilo
8.4 kg 7.5 kg
 • Boy
68 cm 66.5 cm
 • Baş Çevresi
44 cm 42,8 cm

Annelerdeki merakı sosyal medya platformlarındaki anne-bebek gruplarında rahatlıkla görebiliyoruz. Öyle ki pek çok annenin, bebeğinin içinde bulunduğu ayı yazıp, diğer annelerden bebeklerin boy ve kilo bilgilerini istediklerine çok defa şahit olabiliyoruz.

Sizce yeni annenin çevresinde bulunan insanların: “Bebeğin ayına göre çok zayıf? ya da tam tersi “Bebeğin çok kilolu!” tarzı cümleleri annelere gereksiz merak ya da kuşkuya neden oluyor mu? Sizin bu konuda görüşünüz nedir?

7 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uyku

Beslenme

Çoğu yeni anne bebeği henüz 7 aylık olmamışken katı gıdaya geçiş yapar. Ancak bebek 7 aylık olsa bile hala temel besin kaynakları anne sütü ya da bebek mamalarıdır.

 • 7 aylık bebek neler yiyebilir?

Bu ayda da katı gıda olarak meyve ve sebze püreleri verilebilir. Mevsimine uygun meyve ve sebzeleri (haşlayarak) bebeğinizin zorlanmayacağı bir şekilde ezerek küçük porsiyonlar şeklinde verebilirsiniz.

Ayrıca vermeye başladığınız bir meyve ya da sebzeyi 3-4 gün vermeye devam edin. Arada yeni bir besin tattırmayın. Böylelikle bu süreçte hem bebeğiniz verdiğiniz besine alışır hem de vücudu allerjik bir reaksiyon verirse neden kaynaklandığını anlamanız kolay olur.

Bebeğiniz büyüdükçe verdiğiniz püreleri tam ezmeden (bebeğin boğazına takılmayacak şekilde pütürlü olarak) vermeniz bebeğinizin çiğneme yetisi kazanmasını ve ilerleyen yaşlarda daha katı gıdaları reddetmeden daha rahat yemesini sağlar.

6. aydan sonra muz bebeğiniz için muhteşem bir besin kaynağıdır.

 • 7 aylık bebek neler yiyemez?

Ancak 7 aylık bir bebek hala inek sütü içemez, bal, çilek, portakal, bütün bir halde üzüm, patlıcan, bakla ya da leblebi, fıstık gibi kuru yemişleri yiyemez, unutmayın!

 • Bebek mama sandalyesine ne zaman oturabilir?

7 aylık bebek artık rahatlıkla mama sandalyesine oturabilir.

Uyku

 • 7 aylık bebek gece kaç saat uyumalıdır?

7 aylık bebeklerin gece en az 11-12 saat uyuması gereklidir.

 • 7 aylık bebek günde kaç kere uyur?

7 aylık bebeklerin çoğunluğu günde iki gündüz uykusu bir gece uykusu olmak üzere toplam 3 kez uyurlar. Ancak bazı bebeklerin gündüz uykuları bire düşebilir. Bazı bebeklerde daha kısa periyotlar halinde gündüz 3 kere uyumak isteyebilirler.

7 Aylık Bebek Hareketleri

 • 7 aylık bebek neler yapar?

Geçtiğimiz aydan itibaren başını çok iyi bir şekilde kontrol edebilen 7 aylık bebek artık özgürce hareket edebilmenin tadını almaya başladı. Desteksiz bir şekilde oturabilmenin yanı sıra rahatlıkla her iki yana dönebiliyor.

7 aylık bebek çoğu kez yere sırt üstü yatırıldığında kendi ellerinden ve kollarından destek alarak oturur konuma geçebilir.

7 aylık bebek, 7 aylık bebek gelişimi, 7 aylık bebek kaç kilo olmalı, 7 aylık bebek beslenmesi, 7 aylık bebek ne kadar su içmeli

7 aylık bebek neler yapar?

Ayrıca artık sürünerek bir noktadan diğerine gidebiliyor. Emekleme belirtisi olan bu hareketi dikkatini çeken bir oyuncak ya da nesneyi biraz uzağına koyup onu almasını sağlayarak destekleyebilirsiniz. Aldığında onu coşkulu bir şekilde alkışayarak motive edebilirsiniz.

7 Aylık Bebek ve Duyusal Gelişim Süreci

Görme

7 aylık bebeğin görme yetisi artık tam anlamıyla olgunlaşmış haldedir. Elindeki bir nesneyi dikkatle inceleyerek anlamlandırmaya çalışır. Uzaktan gelen bir kişi ya da bir nesneyi yakınına gelinceye kadar takip edebilir.

İşitme

7 aylık bebeğin işitme duyusu da tıpkı görme duyusu gibi oldukça gelişmiştir. Bebek artık sesleri duyar duymaz algılar. Sürekli etrafında bulunan kişilerin seslerini çok rahat ayırt edebilir.

Faklı sesleri işittiğinde ise bir süre sesin kimden ya da nereden geldiğini anlamaya çalışarak ses sahinine yönelerek gülümsemek, ağlamak gibi duruma göre anlamlı tepkiler verir.

Dokunma

7 aylık bebek tıpkı geçen ayda olduğu gibi nesneleri dokunarak da tanımaya çalışır. Yumuşak, sert, sıcak, soğuk ayrımı yapabilir. Dokunmaya doyamadığı yegane şey ise annesinin sıcak ve yumuşacık tenidir 🙂

7 Aylık Bebek ve Zihinsel Gelişim Süreci

7 aylık bebek artık etrafında konuşulan dili anlamaya başlar.Örneğin; yapmasını istemediğiniz bir şeyi yaparken “hayır” dediğinizde bunu anlar. Ancak bu isteğinize tam olarak karşılık veremeyebilir. Sizin tepkinize göre başını çevirir, size bakar yahut mimikleriyle karşılık verir. Bunun yanında kendi kendine “de de”, “bbb” gibi sesler çıkarabilir.

7 aylık bebek, 7 aylık bebek gelişimi, 7 aylık bebek kaç kilo olmalı, 7 aylık bebek beslenmesi, 7 aylık bebek ne kadar su içmeli

7 aylık bebek bu ay içinde özgürleşme adına keşifler yapmaya başlıyor…

Şimdiye kadar bebeğinizin belleği oldukça gelişiti ve hala gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün gördüğü, duyduğu ve kendi kendine keşfettiği şeyleri hafızasında daha iyi saklayabilir hale geliyor.

Sosyal Gelişimi

7 aylık bir bebek en çok annesiyle oynamayı sever. Annesi minik ellerini avucunun içine alıp sağa sola sallayarak şarkılar söylediğinde, çeşitli hayvan seslerini mimikleriyle destekleyerek çıkardığında ya da elleri ile yüzünü kapatıp biraz bekledikten sonra “ce eee” şeklinde açtığında inanılmaz mutlu olur.

Tanımadığı bir kişiden korkabilir ve huzursuz olur. Böyle anlarda güven duyduğu yerde olmak istediği için ağlayarak tepki verir.

Anneden ayrılma korkuları 7. aydan itibaren başlayabilir.

Bu dönemde onunla konuşmak, onu dinleyerek isteklerine çok kısa bir süre içinde karşılık vermek, ona büyük resimli ve dikkat çekici renkleri olan kitapları okumak, onunda dışarıya çıkmak sosyal gelişimi açısından çok önemli aktivitelerdir.

Özetle 7 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

 • Hareket eden insanları ya da cisimleri takip eder.
 • İki eliyle kendi biberonunu ya da suluğunu tutmaya çalışır.
 • Tuttuğu bir nesneyi düşürmeden bir elinden diğerine geçirebilir.
 • Dişleri kaşındığı için eline vereceğiniz diş kaşıyıcısını ya da bulduğu sert cisimleri diş etlerini kaşıma maksatlı ağzına götürür.
 • İstemediği bir şey yapıldığında itiraz edebilir.
 • Emekleme çalışmaları yaparak uzağına konmuş bir cisme ulaşbilmek için kendini sürükler.
 • Sırt üstü ya da yüz üstü yatırıldığında kendi ellerinden ve kollarından destek alarak oturur pozisyona geçebilir.
 • Kendisine verilen tepkileri anlamlandırmaya çalışır.
 • Harfleri ya da tek heceli kelimeleri söylemeye başlayabilir.

7 aylık bebek ile her gün düzenli olarak oyun oynamak ya da sadece onunla ilgilenecek şekilde ona vakit ayırtmak onun gelişimi açısından altın değerindendir.

Aklınızda olsun!

Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi çeşit çeşittir. Yani her birinin gelişimi farklıdır. Kimi bebek 6 aylıkken emeklemeye başlarken kimisi 9. ayda emekleyebilir…

Ancak genel olarak 7. aya gelene kadar bebeğinizde aşağıdakilere benzer bir takım farklılıklar görmüş ya da sezmişseniz onu bir çocuk doktoruna götürmeniz de fayda olabilir:

 • 7 aylık bebeğiniz sizin yardımınız olmadan her iki yana dönemiyor ya da oturamıyorsa,
 • Bacakları üzerine duramıyorsa,
 • Dikkat çekici bir durumda tepkisiz kalıyorsa,
 • Konuşmaya çalışmıyor ve çeşitli sesler çıkarmıyorsa,
 • Cee-ee gibi ilgi çeken oyunlarla ilgilenmiyor ve tepkisiz kalıyorsa.

Annelik iç güdülerinize güvenin! Bebeğinizde sezdiğiniz yukarıdaki ya da benzer durumlar erken teşhis ve tedavide size yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler.

 

Kaynaklar:

www.mayoclinic.org

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir