Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 7. Ayı (27-30. Haftalar)

7 aylık gebelik, hamileliğin üçte ikisinin geride bırakıldığını ve son üç aylık döneme girildiğini gösterir. Özellikle Braxton Hick kasılmalarının yoğun bir şekilde hissedildiği 7 aylık gebelik dönemi sonunda annenin, başlangıçtan bu yana 7-8 kilo almış olması beklenir. Anne adayının her geçen gün biraz daha büyüyen karnı, ağırlık merkezinin değişmesine, buna bağlı olarak denge problemlerinin yaşanmasına ve  sırt-bel ağrılarının artmasına neden olabilir.

Bu aydaki gelişimlerin çoğu, beyin, akciğer ve sindirim sisteminde gerçekleşir. Anne karnındaki gelişimi henüz tamamlanmamış olan bebek bu ay içinde doğarsa, özel bakımlar sayesinde hayata tutunma ihtimali çok yüksektir.

7 aylık gebelik döneminde bebeğin kalbi dakikada yaklaşık 150 kez atarken, boyu ortalama 40 cm, kilosu ise 1,3 kilo kadardır. Bebeğin, 7. aya kadar kapalı olan göz kapakları genellikle 7 aylık gebelik döneminin içinde bulunan 27. haftada açılır ve bebek göz kırpmaya başlar. Anneden alınan besinler, kas ve yağ üretiminde görevlendirilerek bebeğin olağan üstü bir şekilde büyümesini sağlar. Bu ay bebeğin idrarında da ciddi bir artış görülür ve bu idrar amniyon sıvısına karışır.  Saçları, kaşları ve kirpikleri bu ayın sonunda fark edilebilir şekilde büyür. Vücudu, verniks adı verilen ve görevlerinden biri; zamanı gelince bebeğin doğum kanalına inmesini sağlayan yağlı, koruyucu bir madde ile kaplanır.

7 aylık gebelik döneminde süt dişlerinin yanı sıra akciğerlerindeki ilk hava kesecikleri de oluşmaya başlamıştır. Sinir sistemininde son derece hızlı gelişmesi sayesinde bebek bedeninin daha çok farkına varacak hale gelir.

Bu ayın son haftası olan 30. haftada, bebeklerin %33’ü makat pozisyon olarak bilinen baş yukarıda pozisyonundadırlar. Ancak ilerleyen haftalarda bebeklerin çoğu normal doğum pozisyonunu alırken, sadece %3’ü makat pozisyon ile doğarlar. Anne karnındaki 7. ayda bebeklerin çoğu zamanlarını uyuyarak geçirirler.

7 aylık gebelik dönemi sonunda anneden bebeğe yeteri miktarda antikor transferi gerçekleşmiş olur. Bu sayede bebek doğum sonrasında hastalıklara karşı direnç gösterir.

Bu ay anne adayının kalp atışı dakikada ortalama 72 civarında seyrederken, tansiyonu 106/70, vücudundaki kan miktarı ise yaklaşık 5,1 litre kadardır. Bu ay annede gebelik şekeri (Gestasyonel Diyabet) var mı diye, glikoz tolerans testi ile kan uyuşmazlığı testi uygulanabilir.

7 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

27. Hafta

Gebeliğin 27. haftasında erkek ve kız bebeklerde meydana gelen değişiklikler, doğum sonrasında da gözle görülebilir şekildedir. Örneğin, erkek bebekler bu haftadan itibaren kızlardan daha iri ve ağır olabilir. Bu durum doğduktan sonra da devam edebilir. Bebek bu hafta anne karnında profesyonelce ve düzenli bir şekilde yutkunur, esner ve nefes alıp verme egzersizleri yapar. Derisini örten koruyucu yağ tabakası olan verniks giderek kalınlaşır. Böbrekleri olgunlaşır ve idrar üretmeye başlar. Ayrıca saçları, kaşları ve kirpikleri uzar.

28. Hafta

Her geçen gün hızla büyümesine rağmen, bebeğin henüz anne karnında oldukça geniş bir alanı vardır. Uyanık olduğu vakitleri çoğu zaman, bu geniş alanda takla atarak, baş aşağı ya da baş yukarı olacak şekilde pozisyonlar değiştirerek geçirir 🙂 Bu hafta tırnaklarının yatakları meydana gelirken elleri kırış kırıştır. Üst ve alt süt dişleri için diş etleri altında mine ve dentin tabakaları oluşur. Ayrıca annenin gebelik şekeri var mı, yok mu bulabilmek için bu haftalarda test yapılması gerekir.

29. Hafta

İlk oluştuğunda düz olan beyin tabakası, milyonlarca sinir hücresine yer sağlamak amacıyla kıvrılmaya ve kat kat olmaya başlamıştır bu hafta. Sinir hücreleri çoğunlukla miyelin adında bir kılıf ile kaplıdır.

Bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı ve amniyon kesesi bu hafta tam olgunluğuna erişmiştir. Amniyon kesesinin iki tabakası vardır. Bunlardan biri içteki amniyon, diğeri ise dıştaki koryondur. Bu iki tabaka, bebek amniyon sıvı içinde çok hareketlendiğinde sürtünmeyi azaltmak için birbiri üzerinde kayarlar.

30. Hafta

Hamileliğin son 10 haftasında kilosu şimdikinin 2 katına çıkacak olan bebek, bu hafta daha yuvarlak, daha tombul ve daha beslenmiş şekilde görülür. Bu hafta bebeğin uyku ve uyanıklık periyotları düzenli hale gelir ve annesinin karnındaki zamanın büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirir. Ayrıca bu haftalarda kan uyuşmazlığı testi ile, buna bağlı olarak ilaç kullanımı söz konusudur. Beynin duyusal sinyallerini işlemek beyindeki talamus adındaki bölgenin görevlerinden biridir. Ve bu bölge 7 aylık gebelik döneminde ciddi anlamda gelişir. Bu bölgenin gelişmesiyle birlikte bebeğin korku, dokunma ve işitme duyularına verdiği tepkiler sonrasında bedensel farkındalığı gelişir.

Sağlıcakla kalın.

7 aylık gebelik döneminin içindeki haftaların detaylarını aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

27 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

28 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

29 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

30 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

5 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

6 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

7 Aylık Gebelik Makalesi İçin Yaralandığım Kaynak

Annelik akademisi – Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir