8 Aylık Bebek | Ay Ay Bebek Gelişimi

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk günleri hatırlayın, içinizden “Nasıl geçecek bu 9 ay!” dediğiniz oldu mu hiç? Şimdi geçmişe dönüp baktığınızda hamileliğinizin, doğumunuzun ve ilk 7 ayın ne kadar da hızlı geçip gittiğini düşünüyorsunuz öyle değil mi? O gazlı günler, memeyi reddetmeler vs. hepsi tatlı birer anı olarak kaldı 🙂 Şimdi gitgide çevresi hakkında bilinçlenen, kendisini daha iyi tanımaya başlayan minik kahramanızımızın 8. ayında neler olup bittiğine birlikte bakalım.

8 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo

Özellikle ilk bebeklerini büyüten yeni annelerin uzuunca bir süre (genelde 2 yaşa kadar) en çok merak ettiği iki soru:

  • “8 aylık bebek kilosu ne kadardır?”
  • “8 aylık bebeğin bebeğin boyu ne kadar olmalı?”

Soruların cevapları aşağıdaki tabloda.

8 aylık bebek gelişimi

8 aylık bebek gelişimi boy kilo

Bu değerlerin ortalama değerler olduğunu ve 8 aylık bebek kilo ve boy değerlerinin bu ortalama değerler etrafında olmak şartıyla değişken olabileceğini tekrar hatırlatalım. Her bebek özeldir. Dolayısıyla rutin kontrollerinde bebeğinizin sağlık durumu normalse, lütfen bebeğinizi başka bebeklerle kıyaslamayın!

Yeterince beslenemediğini düşünüyorsanız bunu doktorunuzla paylaşıp sorunun neden kaynaklanıyor olabileceğini konuşabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Beslenmesi Ve Uyku

Beslenme

8 aylık bebekler anne sütü ya da bebek maması ile beslenmeye devam ederler. Ancak geçtiğimiz aylarda başlayan ek gıda serüveni bu ay daha çok meyve-sebze püreleri ve varlığı belli olmayacak şekilde küçültülen etlerle çeşitlenerek daha da zenginleştirilmelidir.

8 aylık bebek, yemek yedikleri zaman ebeveynlerini gözlemler. Onların yedikleri yiyeceklerden tatmak ister. Dolayısıyla bu aylardan itibaren katı gıdaları daha fazla tüketmeye başlar. Bu da onun anne sütüne ve mamaya olan istek ve ilgisini azaltabilir. Ancak emen bir bebeğiniz varsa siz onu en az bir yaşına, en fazla da iki yaşına kadar emzirmeye devam edin.

8 aylık bebek

Pek çok 8 aylık bebek hem anne sütü hem de ek gıda ile beslenir.

 

  • 8 aylık bebek neler yiyebilir?

Bu aylarda kendiniz için yaptığınız yemeklerin tuzunu ve yağını biraz azaltarak bebeğinize de azar azar yedirebilirsiniz. Bunun yanında onun bazı öğünlerini kendi ana öğünlerinize denk getirerek beraberinizdeki bir bebek mama sandalyesine oturtarak birlikte yiyebilirsiniz.

Elle tutulabilecek muz, tost, makarna, iyi pişmiş et gibi besinleri onun önüne koyarak kendi kendine yemesine imkan sağlayabilirsiniz.

  • 8 aylık bebek neler yiyemez?

Bunun yanında bebeğinize sosis, çiğ havuç, taneli ya da patlamış mısır, taze ya da kuru üzüm gibi boğulma riski doğuracak besinleri kesinlikler vermeyin ve ne kadar tedbirli ve özenli bir hazırlık yapmış olsanız da bebeğinizi yemek yerken asla yalnız bırakmayın!

8 aylık bebek bal yemek için henüz küçüktür. Bebeğiniz 1 yaşını doldurmadan ona kesinlikle bal yedirmeyin!

Uyku

  • 8 aylık bebek kaç saat uyur?

Çoğu 8 aylık bebek günde ortalama 13-14 saat uyur. Bunun yanından bir sabah diğeri öğleden sonra olmak üzere iki kez gündüz uykusu vardır. Bu gündüz uykuları genelde birer saat sürer, ancak bazı bebekler 20-25’er dakika uyurlar.

8 aylık bebeklerde yaklaşık 2 yaşına kadar devam edebilen ayrılma korkusu baş göstermeye başlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için bebeğinizin yanından ayrıldığınızda başlayan ve eğer yanına gitmezseniz birkaç dakika içinde kesilecek ağlamalarına karşı kendinizi tutmalısınız. Eğer bunu başarabilirseniz hem bebeğiniz hemde siz rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Hareketleri

8 aylık bebek her geçen gün gelişen algısı ve merak duygusu, güçlenen kas ve kemikleri ile dünyayı tanımak için can atıyor.

Bebeğiniz bu ay bir sandalye, televizyon ünitesi ya da kanepeye tutunarak ayakta durabilecek kadar güçlendi. Bu da artık evinizdeki açıktaki kablolara bir çare bulmanın, duvar, masa köşeleri gibi yerleri bantlamanın ve açıktaki bibloları, çerçeveleri, mumları yavaş yavaş yüksekteki dolapların içine kaldırmanın vakti geldiğinin işaretidir, hadi hayırlı olsun 🙂

Bunun yanında pek çok 8 aylık bebek artık emeklemeye başlar. Ama bazıları emeklemeden direk yürümeye başlar. Dolayısıyla eğer 8 aylık bebeğiniz henüz emeklemiyorsa sakin panik olmayın!

Bu ayında bebeğiniz dikkatini çeken bir nesne ya da oyuncağa erişmek için ona uzanır gerekise sürüklenir ve onu alabilir. Bunun yanında iki eli arasına bir topu alarak onu önüne atmayı başarabilir.

Bu aylarda bebeğinizin elleri merakını gidermek için kullandığı birinci organı, ikincisi ise ağzı. Eline aldığı her nesneyi tanımlamak için ağzına götüreceği için küçük parçaları ortada bırakmamaya özen göstermelisiniz.

8 Aylık Bebek ve İletişim8 aylık bebek

8 aylık bebek artık daha güçlü bir benlik duygusuna sahiptir. Aynı zamanda çevresine meraklı, bir o kadar da takiptedir. Pek çok 8 aylık bebek günlük rutinleri artık tahmin edebilir haldedir. “Annem beni yatağıma götürdü, o zaman şimdi uyku zamanı!” ya da “Mutfaktaki sandalyeye oturdum, şimdi mama zamanı!” gibi 🙂

Bu ayındaki bebekler neyi sevip neyi sevmediğine yavaş yavaş karar vermeye başlar. Yani; ona bir kaşık dolusu yemyeşil bir mama uzattığınızda başını “istemiyorum!” anlamında yana çevirebilir.

8 aylık bebekler ba-ba, de-de gibi sesleri çıkarmaya başlar. Bay bay, güle güle gibi basit komutların neden söylendiğini sebep sonuç ilişkisine dayandırarak anlamlandırabilir. Bu ayında bebeğinizle şarkı söylemek, oyun oynamak ve iri resimli renkli kitapları okumak onun gelişimi açısından son derece önemlidir.

Bebeğime Televizyon İzletebilir miyim?

Özellikle bebeğe yalnız bakmak durumunda olan kişiler bebeği bir süreliğine televizyon karşısına bırakmak isteyebilir. Kısa süreli, bebeği geliştirecek türden programların bebeğe çok zararı olmadığı düşünülse de uzmanlar 2 yaşından küçük bebeklerin televizyon ya da video izlemesini çok doğru bulmazlar. Çünkü televizyon ve videolara 8 aylık bebek gelişimini olumsuz etkiler.

 

Kaynak:

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir