Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 8. Ayı (31-35. Haftalar)

8 aylık gebelik döneminde, aslında sık sık dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı olan anne adayını, bir taraftan yaklaşan doğum heyecanı sararken, diğer taraftan da evini temizleme, düzenleme ve doğum sonrası için hazır hale getirme çabası sarar. Bu ay anne adayını en çok rahatsız eden şikayetlerden biri, bebeğin büyümesiyle birlikte büyüyen rahmin, mesane yani idrar torbası üzerine baskı yapması sonucu sürekli idrara çıkma isteğidir.

Anne, bu ay içinde doğuma hazırlayıcı Braxton Hicks kasılmalarını çok daha sık ve belirgin yaşamaya başlar. Hatta bu kasılmalar bazen gerçek doğum kasılmaları ile karıştırılabilecek kadar şiddetli hissedilebilir. Ayrıca bebeğin doğum kanalına girmesini kolaylaştıracak şekilde eklemleri gevşeten hormon olan relaksin hormonu üretiminde de artış görülür. 8 aylık gebelik döneminde, anne rahmi içindeki amniyotik sıvı miktarı yaklaşık 800 ml kadardır ve bu, tüm gebelik süreci boyunca görülen en yüksek seviyedir. Ay sonundan başlayarak 9. ayda giderek azalacaktır.

Bebek ise, 8 aylık gebelik dönemi boyunca çok ciddi bir şekilde kilo alır. Alacağı bu kilolar özellikle doğduktan sonraki bir kaç gün için hayati önem taşır. Gününün çok büyük bir kısmını uyuyarak geçiren bebek, sürekli nefes alıp verme, emme ve yutma egzersizleri yapar. Özellikle yaptığı bu nefes egzersizleri doğduktan sonraki ilk nefesi alıp vermesi için beyindeki solunum kontrol merkezi ile akciğerlerinin hazırlanmasını sağlar. Emme egzersizleri ise, doğum sonrası rahat beslenmesi ve anne memesini hemen kavrayabilmesi için çok gereklidir.

Anne karnındaki 8. ayında bebeğin kalbi, dakikada yaklaşık 144 kez atarken, boyu ortalama 46 cm, kilosu ise ortalama 2,4 kilogram kadardır. Bir gün içerisinde yaklaşık olarak 500 ml amniyotik sıvı yutan bebek, bu sıvının büyük bir bölümünü idrar olarak tekrar amniyotik sıvı içerisine bırakır. Bu arada 8 aylık gebelik döneminde, mesanesinin hacmi yaklaşık 10 ml’ye ulaşmıştır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkekse, bu ay sonunda testisleri inguinal kanaldan skrotuma doğru iner.

Bebeğin kafatası kemikleri 8 aylık gebelik dönemi içinde tamamlanır, ancak sertleşmezler. Doğum esnasında bebeğin beynine zarar gelmesin diye esnek bir yapıdadırlar. Sindirim sistemi ve bağırsakları doğum sonrası alacağı besinleri sindirebilecek olgunluğa erişmiştir. Ancak pek çok bebek dünyaya geldikten sonra, yaklaşık ilk 3 ay sindirim ve gaz problemi yaşar.

Cildinin yarı saydam özelliğini giderek kaybeden bebek, aldığı kiloların da etkisiyle pembemsi bir cilt rengine kavuşur. Tırnakları uzamaya başlamıştır. Akciğerlerinin içinde yer alan hava kesecikleri (alveoller), 8 aylık gebelik dönemin içinde bulunan 35. haftada sürfaktan adında bir madde salgılamaya başlar. Bu madde, hava keseciklerinin sönmeden şişmesini ve büzülmesini sağlar. Bu da nefes alıp verme esnasında hayati bir öneme sahiptir.

8 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

31. Hafta

Bu hafta, zayıf ve uzun görünen bebek, ilerleyen haftalarda ciddi derecede kilo almaya başlayacaktır. İskelet yapısı ise doğum için hazır duruma gelmiştir. Önceki haftalarda yarı saydam olan cildi, giderek kalınlaşacak ve aynı zamanda hızla alacağı kilolar sayesinde pembemsi bir görünüm kazanacaktır. Annesinin rahmi içinde hala fazlaca alanı olan bebek, ayak parmaklarını ağzına götürecek kadar esnektir 31. haftada. Bebek bu haftadan itibaren doğum pozisyonu olan baş aşağı konuma gelmiş olabilir. Ancak, henüz bu pozisyona gelmediyse telaş yapmaya gerek yok çünkü, daha dönmesi için oldukça fazla vakti var sayılır.

31 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

32. Hafta

Bu hafta, bebeğin akciğerleri gelişmeye devam eder. Akciğerlerindeki alveoller olarak bilinen hava keseciklerinin sayısı hızla artar. Düzenli olarak yaklaşık 10 saniye kadar süren nefes alıp verme egzersizleri yapar. Anne adayında ise bu hafta ve sonraki haftalarda yorgunluk, halsizlik şikayetleri artabilir. Bunun başlıca nedenleri, giderek büyüyen bebeğin ağırlığının yanı sıra kalbinin daha çok kan pompalamak için fazla çalışmasından ileri gelir. Anne adayının gün içinde düzenli olarak dinlenmek amacıyla uzanması sayesinde, bebeğe giden kan akışı artar.

32 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

33. Hafta

Bebek bu hafta etrafında olup bitenleri daha net bir şekilde algılamaya başlar. Başta annesinin sesi olmak üzere, pek çok sesi işitir ve tanımlamaya çalışır. Özellikle annesinin kalp atışını, bağırsak hareketleri esnasında çıkan sesleri, plasenta ve göbek kordonundan ilerleyen kan seslerini dahi işitebilir haldedir. Etrafında meydana gelen olaylarda işittiği yüksek sesler onun irkilmesine ve hareketlenmesine neden olur. Korkusunu anne karnında tekme atarak dışa vurabilir. Anne adayı, 32. haftada doğuma hazırlık kasılmaları olarak bilinen Braxton Hicks kasılmalarını hissetmeye başlayabilir.

33 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

34. Hafta

Gebeliğin 34. haftasında bebek çok aktiftir. Annesinin karnında habire bir şeyler yapar. Gününün yaklaşık 8 saati boyunca uyanıktır. Bu hafta kendisini fark etmeye başlar. Yüzüne dokunur, parmaklarını emer ve göbek kordonunu elleriyle kavrar. Emme refleksi iyice gelişmiştir. Giderek kilo aldığı için rahim içinde hareket edeceği alan daralmış olsa da hareket etmeye devam eder.

34 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

35. Hafta

Bebeğin akciğerleri sürfaktan adında bir madde üretmeye başlar. Bu madde, akciğerdeki hava keseciklerinin kolay açılmasını sağlar. Eğer bebek bu hafta doğarsa nefes desteği almadan yaşayabilir ancak akciğerlerinin tamamen gelişmesi, vücudunun biraz daha toparlanması için rahim içinde bir kaç hafta daha geçirmesi çok önemlidir. Anne adayında ise bu haftadan itibaren relaksin hormonu artışı görülür. Bu hormon, doğum için bağ dokularının gevşemesine ve rahim ağzının yumuşamasına imkan sağlar.

35 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

Sağlıcakla kalın.

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

5 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

6 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

7 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

8 Aylık Gebelik Makalesi İçin Yararlandığım Kaynak:

Annelik akademisi – Hamileyim Kitabı

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir