Ay Ay Gebelik – Hamileliğin 9. Ayı (36-40. Haftalar)

9 aylık gebelik dönemi, anne karnındaki bebeğin gelişimini tamamlayıp, doğuma hazır hale geldiği heyecanlı bir zaman dilimidir. 36-40. haftaları kapsayan 9 aylık gebelik döneminde bebeklerin özellikle 38-40. haftalarda doğması beklenir. Bu haftalarda çoğu bebek (fetüs), doğum pozisyonu olan baş aşağı pozisyona geçmiş olup, doğumdan sonra anne karnından daha az korunaklı olan dış dünyanın olumsuz etkilerinden korunmak için vücudunda yağ biriktirmeye devam eder.

Anne adayı, 9. ayın gelmesiyle birlikte bir yandan bebeğine kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, diğer yandan da doğum ve sonrası için korku ve endişe hissediyor olabilir. Bunlar geçici hisler olmakla birlikte, çoğu zaman oldukça normal karşılanır.

9 aylık gebelik döneminde, bebeğin 23. haftadan itibaren vücudunu saran lanugo tüyleri dökülmeye başlar ve dökülen tüylerin yerine ince ve yumuşak vellüs tüyleri çıkar. Bunun yanında cildini bir yağ tabakası gibi kaplayan verniks tabakası, bebeğin amniyon sıvısı içine bıraktığı idrarının olumsuz etkilerinden korunmasını sağlar. Bebeğin el ve ayak tırnakları doğduktan sonra hemen kesilecek kadar uzamış olabilir.

Bu ay bebek, dakikada ortalama 40 kez  düzenli olarak nefes alıp verme egzersizleri yapar.  Özellikle annesi başta olmak üzere gün içinde sesini çok işittiği kişilerin de seslerini ayırt edebilir halde olup, yüksek sesli ve gergin ortamlarda korkup, strese girebilir.

9 aylık gebelik döneminde, bebeğin göbek bağı halen annesinden (yani plasentadan) oksijen ve besin iletimini sağlamaktadır. Bu durum 42. haftadan itibaren etkisini kaybeder.

Bebeğin kafatası kemikleri henüz birbirine kaynamamış haldedir, bunun nedeni ise doğum esnasında bebeğin doğum kanalından rahatça çıkabilmesi içindir. Bebek 9 aylık gebelik döneminde yaklaşık 2,7 – 4 kg ağırlığında iken boyu ise 48-56 cm aralığındadır. Bebeğin kalbi bu ay dakikada yaklaşık 150 kez atmaktadır.

Annenin kalbi ise dakikada yaklaşık 75 kez atarken, tansiyonu ortalama 108/68‘dir. Vücudundaki toplam kan miktarı ise yaklaşık 1.25 litredir. Bu ay, halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen ve anne rahmini bebek ile paylaşan plasenta 700 gram ağırlığındadır.

9 Aylık Gebelik ve Haftaların Detayları

36. Hafta

Gebeliğin 36. haftasında bebeğin tüm sistemleri neredeyse tamamen olgunlaşmış ve dışarıda yaşamaya hazır hale gelmiş durumdadır. Ancak sindirim ve solunum sistemlerinin tamamen gelişmesi için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. Anne karnındaki bebeğin bu haftasına kadar olan tüm beslenmesi göbek kordonu ve plasenta aracılığıyla olduğu için sindirim sistemi dışarıdan ham olarak gelecek besine alışık değildir. Bu nedenle bebek doğduktan sonra sindirim sisteminin rayına oturması biraz zaman alabilir.

9 aylık gebelik serüveni, doğum için öngörülen tarihten iki hafta (38. hafta) önce ya da iki hafta sonrasına (42. hafta) kadar normal kabul edilir. 36. haftada doğan bebekler prematüre (erken doğan) olarak isimlendirilir. Bebek ne kadar erken doğarsa dış dünyada o kadar çok sorun yaşar. Bu nedenle anne karnında geçen bir gün bile altın değerindedir.

36 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

37. Hafta

37. haftada bebeğin tüm vücudu kalın bir yağ tabakası ile kaplıdır. Ve bu tabaka doğuma kadar daha da kalınlaşacaktır. Bunun nedeni bebek doğduktan sonra dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunmaktır. Bu hafta bebeğin cildini kaplayan lanugo tüylerinin büyük bir bölümü dökülerek anmiyon sıvısına karışmıştır.

Bebeğin hareketleri daha anlamlıdır, fakat alanı git gide daraldığı için kollarını ve bacaklarını kendine doğru çeker. Tanıdık seslere ve rahimden sızan yüksek ve parlak ışıklara karşı tepki vermesini sağlayan refleksleri gelişmiş durumdadır.

37 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

38. Hafta

38. gebelik haftasında doğan bir bebek vaktinde doğmuş kabul edilir. Çünkü bu hafta da bebeğin tüm sistemleri dış dünya için hazır haldedir ve desteksiz bir şekilde hayatta kalabilir. Bu hafta kafatası kemikleri birbirine kaynamamıştır. Bunun nedeni bebeğin normal doğum esnasında annesinin doğum kanalından rahatlıkla çıkmasını sağlamaktır. Kanaldan geçerken adeta birbiri içine geçen kemikler doğumdan kısa bir süre sonra eski haline döner.

Bu hafta bebeğin saçları yaklaşık 4 cm kadar uzamış olabilir. Ancak bebeklerin saçlarının miktarı ve uzunlukları birbirinden farklı olabilir. Verniks tabakası ise kıvrımlı yerler haricinde atılmış durumdadır.

Bu hafta doğumla birlikte nefes alıp vermeye başlayacak olan bebeğin akciğerlerindeki hava kesecikleri birbirine yapışmasın diye sürfaktan üretimi başlar.

38 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

39. Hafta

9 aylık gebelik döneminin son haftalarından olan 39. haftada bebeğin gelişimi artık tam olarak tamamlanmıştır. Bebeğin büyümesi de (kilo alımı ve boyu) artık yavaşlamaktadır. Bu hafta sürekli olarak baş parmağını emmesi, bebeğin doğum sonrasında rahatça beslenmesini sağlayacaktır. Annenin memeleri ise bebeğin ilk sütü olan kolostrumu üretmeye çoktan başlamıştır.

39 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

40. Hafta

9 aylık gebelik dönemi yaklaşık 280 gün eder. Bu sürenin sonunda bebeğin hamilelik belirtileri eşliğinde doğması beklenir. 40 haftasını tamamlamış olan bebeğin anne karnında hareket edebileceği çok az alan kalmıştır. Bu ve önceki haftalarda annenin bebeğinin hareketlerini belli aralıklarla takip etmesi oldukça önemlidir. Eğer bebek belli bir süre hareket etmemişse annenin vakit kaybetmeden hastaneye gitmesi gerekir.

40 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

Sağlıcakla kalın.

Hafta hafta gebelik takibi için Gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

4 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

5 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

6 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

7 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

8 aylık gebelik dönemi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

9 Aylık Gebelik Makalesi İçin Yararlandığım Kaynak:

Annelik akademisi – Hamileyim Kitabı

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir