Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

“Ne seninle ne sensiz!” cümlesi adet döngüsü (regl dönemi) için çok uygun değil mi sizce de? Kadınların ve kızların her ay başına gelen ve hatta gelmesi gereken adet kanaması hepimiz için ortak bir paydadır ve erken olması da, geç kalması da nedenli, niçinli soruların beynimizde sürekli çoğalmasına neden olur. Bu konuda tüm kadınların ve kızların istediği şey adet gecikmesi yaşamadan her ay aynı gün adet olmaktır herhalde. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmaz.

Kişiden kişiye göre değişse de adet dönemi ortalama olarak 28 günde bir tekrar eder. Ancak 24-38 günde bir adet görmek de normal olarak kabul edilir. Adet kanamaları ise ortalama 2-8 gün devam eden şiddeti gün geçtikçe azalan kanamalardır.

Adet dönemi bazı kadınlarda düzensizdir. Bazen gününden önce olurken, bazen de günü geçmesine rağmen bir türlü yaşanmaz. Adet düzensizliğinin temelde bazı nedenleri vardır. Bazen ise adet dönemi düzenli olan kadınlarda adet gecikmeleri yaşanabilir. Bu ise adet gecikmesi yaşayan kadını meraklandıran bir durumdur. Bu makalemizde olası adet gecikmesi nedenlerini sizler için araştırdık.

Kadınlarda Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda adet gecikmesi dendiğinden ilk akla gelen olasılık hamileliktir. Ancak hamilelik haricince adet gecikmesi temel hormonsal değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi ciddi sağlık problemlerinden de kaynaklanabilir.

1. Stres

Herhangi bir nedenden dolayı aşırı stres altında kalmak hormon dengelerini değiştirebilir. Bu değişimden adet döngünüzü düzenleyen; beynin hipotolamus bölgesi de nasibini alır. Bu da size adet gecikmesi olarak yansır. Stres, zaman zaman adet kanamanızın erken gelmesine de neden olabilir.

Uzun süreli olarak stres altında kalmak kilo kaybına ve daha farklı bedensel ve ruhsal hastalıkların da meydana gelmesine neden olabilir.

Soru: Adet gecikmesinin normali kaç gün? / Adet gecikmesi kaç gün sürer?

Cevap: Kişiden kişiye değişse de düzenli adet gören kadınlarda 4-5 günlük bir gecikme yaşanırsa gebelik testi yapılması önerilir. Gebelik ihtimali yoksa yazıda yer alan diğer maddelere yoğunlaşın.

2. Obezite

Aşırı kilolu olmak adet gecikmesi nedenleri arasında yer alır. Aşırı kilo hormonlar üzerinde olumsuz etki yapar ve bu da adet gecikmesi yaşatabilir. Eğer aşırı kilolu iseniz hem adet döngünüz hemde vücudunuzun genel sağlığı için bir diyetisyene başvurup, size özel bir diyet programı ile kilo vermeyi amaçlayın!

3. Düşük Kilolu Olmak

Aşırı kilolu olmak gibi aşırı zayıf olmak da vücudun hormansal dengesinin bozulmasına neden olabilir. Anoreksiya nervoza ve bulimia gibi hastalıklar vücudun çalışma düzenini bozarak yumurta oluşumunu durdurabilir. Bunun yanında zayıflamak amacıyla yapılan ağır egzersizler de adet gecikmesi nedenleri arasında yer alır.

4. Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü hapları ve iğneleri, yumurtalıklardan yumurta salınımını engelleyici olarak progesteron ve östrojen hormonları içerir. Eğer plansız bir gebelik yaşamamak için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapları ya da iğnesi kullanıyorsanız kullanımı durdurduğunuzda adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Dışarıdan hap yoluyla aldığınız hormonlar doğal horman düzeninizi etkilediği için adet döngünüzün eski haline gelmesi yaklaşık 6 ay kadar sürebilir.

5. Polikistik Over Sendromu

Kadın erkek her iki cinste de bulunan androjen hormonu gereğinden fazla salgılandığında meydana gelen hormon dengesizliğinden dolayı yumurtalıklar üzerinde kistler meydana gelir. Bu duruma polikistik over sendromu denir. Bu kistler zamanla yumurtlama düzenini bozabilir ya da tamamen durdurabilir.

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda iki adet dönemi arasında 35 günden daha fazla zaman olabilir. Bu da yılda 10 ve daha az sayıda adet görmek anlamına gelir.

Eğer uzun süreli adet gecikmeleriniz varsa poliskitik over sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Bu ise uzun vadede şeker hastalığı, rahim kanseri, kısırlık gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına gitmenizi öneririz.

6. Erken Menopoz

Kadınların büyük bir çoğunluğu 45-55 yaşları arasında menopoza girerler. Ancak bazı kadınlar henüz 30’lu yaşlarda iken adet düzensizlikleriyle başlayan ve sonunda tamamen kesilen adet döngüsü ile birlikte erken menopoza girerler. Menopozun ana nedeni yumurtaların tükenmesidir.

7. Kronik Hastalıklar

Diyabet (şeker hastalığı), troid ve çölyak hastalıkları gibi kronik hastalıklar adet gecikmesine neden olabilir. Kan şekerindeki değişiklikler hormonsal düzensizliklere neden olabilir. Aynı zamanda troidlerinde aşırı ya da az çalışması da vücut metabolizmasını, dolayısıyla hormonları etkiler.

Adet düzensizliği ya da gecikmesi yaşayan kadınların kronik hastalıklarının olup olmadığına dikkat edilmelidir.

8. Hipofiz Bezi Tümörü

Her ne kadar çok nadir de rastlansa hipofiz bezi tümörü kadınlarda adet gecikmesine neden olur. Ciddi ve sürekli yaşanan baş ağrıları, görme sorunları, aşırı ya da çok az anne sütü üretimi, sabırsızlık, ruhsal dalgalanmalar, adet gecikmeleri ve düzensizliği gibi durumlarda hipofiz bezi tümöründen şüphelenilebilir.

Adet Gecikmesi Yaşadığımda Doktora Gitmeli miyim?

Evet, çünkü birden fazla kez yaşadığınız adet gecikmelerinin belli bir nedeni olmalıdır. Bu nedenlerin teşhisi ise gelecek yaşantınız için hayati önem taşır.

Adet gecikmesi yaşadığınız dönemlerde özellikle:

  • çok ciddi kanamalarınız oluyorsa,
  • şiddetli ağrı ve sancı yaşıyorsanız,
  • ateşiniz yükseliyorsa,
  • mide bulantısı ve kusma varsa,
  • kanamanız 7 günden daha fazla sürüyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

 

Kaynaklar:

www.healthline.com

www.parents.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir