Adım Adım Bebek Banyosu

Biz doğuma giderken, hem telaş hemde heyecan vardı tabi, pek çok anne- baba adayında olduğu gibi ama ben tam evden çıkmak üzereyken bir an durup evimize bir baktım ve içimden “Bir kaç gün kadar kısa bir süre sonra, beklenmedik bir durum yaşanmazsa, o evlenip gelin geldiğim, hayatımdaki pek çok ilki yaşadığım evimize minik meleğimizle geleceğiz” diye geçirdim içimden mutluluk, heyecan ve birazda korkuyla… Çok şükür, doğum bir şekilde atlatılıp iki gün sonra evimize geldiğimizde tüm evi gezdirmiştim yavruma 🙂

Misafirler, gelenler gidenler derken çekirdek aile olarak 3 kişi kaldığımızda sudan çıkmış balık gibiydik 🙂

Minicik bir bebek ve olanca sorumluluğu ile karşı karşıyaydık, rüya değil gerçekti artık…

Bu öyle başkasının bebeğini tüm ihtiyaçları giderilmiş bir haldeyken sevmeye hiç benzemiyormuş. Bir bebeği sevilmeye ve oynamaya hazır hale getirmek meğer çok emek istiyormuş, ben ancak oğlumdan sonra anladım. 

O doğduktan sonra geceniz gündüzünüz hep “O” oluyor. Karnını doyurmak, altını temizlemek, gazını çıkarmak, banyosunu yaptırmak şeklinde giden bir döngü ile günlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile…

Bu makalemde yeni doğan/bebek banyosu nasıl yaptırılır konusunu işledim, umarım faydasını görürsünüz…

Adım  Adım Bebek Banyosu

bebek banyosu

Makalelerimin görsellerini genelde İngilizce olarak aratır ve bulurum. Bu makalemde yabancı sitelerde bulunan tüm bebek banyosu görsellerinde bebeklerin özel bölgeleri kapalıydı. Aklıma direkt sosyal medyada bebeklerini anadan doğma paylaşan analar-babalar geldi. Bu çok hassas bir konu. Bir bebeğin özel bölgeleri başta olmak üzere tüm vücudunu sergileme hakkı diye bir hak yoktur. Konuşamayan ve kendini savunamayan bir masuma ileri ki yaşantısını düşünerek saygı duyulmalıdır!

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce gerekli olan tüm malzemeleri yanınızda hazır etmeniz işinizi inanılmaz kolaylaştırır. Özellikle tek başınıza yıkayacaksanız, gerekli olduğunda yardım edecek kimse de olmayacağından sizi rahat ettirir, gerekli olanları önceden hazır etme olayı.  Siz annesiniz, her daim onu koruma iç güdüsüyle hareket edersiniz zaten ama ben yine de hatırlatmak istiyorum, kışın bebeğinizi yıkarken ortam sıcaklığını mutlaka güzel ayarlayın. Annem, rahmetli anneannemden kalan bir sözü söyler soğuk günlerde: “o daha bebek, kuşun kanadından esen rüzgar hasta eder onu…”

Bebek banyosu ve sonrasında gerekli malzemeler:

 • Havlu (2 tane olması işinizi kolaylaştırır)
 • Bebeğinize giydireceğiniz kıyafetler (Zıbın, tulum, alt üst pijama vb..)
 • Çorap (Kışın ben bebeğime pamuklu ya da bambu külotlu çorap giydiriyorum)
 • Bebek bezi
 • Pişik kremi
 • Su emen pamuklu bir mendil

Banyo Malzemeleri:

 • Bebek küveti
 • İlk 6-8 ay arası kullanmak üzere küvet filesi
 • Bir adet sadece bebeğe ait bir kova ve maşrapa
 • Bir adet yer örtüsü ya da paspas
 • Kıyafetlerim ıslanmasın diyorsanız bir adet su geçirmez önlük kullanabilirsiniz.
 • Doğal sünger
 • Sabun
 • Bebek vücut şampuanı
 • Bebek saç şampuanı
 • Zeytinyağı/bebek yağı
 • Pamuklu Çubuk (ama bebeğin kulakları ve burnu için değil! Küçük bebeklerin kulakları ve burunları için pamuklu çubukları kesinlikle kullanmayın. Bebeğinizin el ve ayak parmak aralarını pişik olmaması için kurulama maksadıyla pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Bunun yerini ince pamuklu bir bezde tutar… )
 • Küçük bir kapta kaynatılmış – ılıştırılmış su ve biraz pamuk (İlk 6 ay boyunca bebeğin gözlerinin, kulaklarının, yüzünün temizliği için kaynatılmış su kullanmak olası enfeksiyonların önüne geçmenizi sağlar.)
bebek banyosu

Bebek banyosu esnasında bebeğin göz ve kulaklarına su kaçmaması için uygun bir ürün. Tabi bebek bunu kafasına takmanıza müsaade ederse 🙂

Bebeğin küvetini ve suyunu hazır ettikten sonra gelelim “Adım Adım Bebek Banyosu Nasıl Yapılır“a…

 1. Öncelikle oda/banyo sıcaklığını üşümeyeceği şekilde ayarlayın.
 2. Bebeğinizin altını kontrol edin ve bezi kirli ise altını temizleyin. Ellerinizi yıkayın.
 3. Üzerindeki kıyafetleri narin ve ona zarar vermeyecek kadar yavaş bir şekilde çıkarın.
 4. Bebeğinizi yavaşça filenin üzerine yatırın.
 5. Korkarsa, yumuşak sesiniz ve sevgi dolu gözlerle ona bakıp şarkılar söyleyin. Ben oğlumu yıkarken hep böyle yaptım ve yapıyorum. Şimdi banyo yapııyoruuz, tertemiz oluyoruuuzz. Misleeer gibi kokuyoruuz 🙂 gibilerinden aklıma ne gelirse söylüyorum, bazen komik de oluyor hani 🙂
 6. Suyu avucunuzla yavaş yavaş vücudunun ön yüzeyine döküp, ıslatın.
 7. Daha sonra doğal sünger, lif ne ile yıkayacaksanız onu ıslatın ve sabun ya da vücut şampuanını döküp köpürterek, ilk önce ön yüzeyini, boynunu, kol altlarını sonra arkasını, poposunu, bacaklarını ve ayaklarını yavaş yavaş yıkayın. Arada su dökün ki üşümesin.
 8. Suyun sıcaklığı fazla olursa bebek yanar, soğuk olursa bebek üşür. Bu durum onun ağlamasına neden olur.
 9. Ayrıca yıkarken hiç panik yapmayın. İlk bebekleri olan arkadaşlar eminin tedirgin ola ola, korka korka yıkıyorlardır bebeklerini ama korkacak bir şey yok. Her şeyin başı sakinlik ve sükunet. Siz sakin olursanız bebeğinizde uslu olacaktır! (Bizimkini yıkamak tam bir işkence diyorsanız, kendinizi bir dinleyin bakalım, siz gergin, mutsuz, sinirli misiniz? )
 10. Bebeğin başını yıkmayı en sona bırakın. Gözlerine sabun ya da şampuan kaçmamasına dikkat edin. Başından aşağı su dökerken kulaklarını kapamaya özen gösterin.
 11. Bebeği yıkarken bence sakin 2 kişi yeterlidir. Biri anne, diğeri de mümkünse baba ya da annenin rahat iletişim kurduğu, yanında rahat olduğu biri olmalıdır. Anne bu işi tek başına yapabiliyorsa, helal olsun! Bu yıkadığı, emek verdiği kızı ya da oğlu onun ömrünün sonuna kadar kıymetini bilsin, el üstünde tutsun inşallah.
 12. Başını da yıkadıktan sonra fazla bekletmeden bebek banyosunu tamamlayın.
 13. Bebeği büyükçe bir havlunun içine alıp, yavaşça yatırıp kurulayın.
 14. Islanan havludan, kuru havluya geçirip, koltuk altlarını, el ve ayak parmak aralarını nazikçe kurulayın.
 15. Bebeğinizi üşütmeden  sırtına, ayaklarına, karnına, kollarına zeytinyağı/bebek yağı ile masaj yapmanız onu rahatlatacaktır.
 16. Bebeğinizin bezini bağlayın.
 17. Kıyafetlerini dikkatlice giydirin.

Bebek banyosu bebeğin beslenmesinden bir saat sonra ya da beslenmeden önce yapılmalıdır. Beslenmeden hemen yapılan bebek banyosu, bebeğinizin kusmasına neden olabilir. Uzmanlar bebeğin aç olarak yıkanmasını, banyo ve akabinde yapılan masajlardan sonra karnını doyurup uyutulmasını tavsiye ediyorlar.

Bebek banyosu süresi yeni doğanlar için 3-5 dakika arasında, 6 aydan büyük bebekler için ise 10 dakika civarında olmalıdır. Özellikle kış aylarında bebek banyosu fazla uzatılmamalıdır.

Bizim bebeğimizin ilk banyosu biraz olaylı geçmişti 🙂 Lohusalık ve etrafın bebek banyosuna müdahil olma arzusu sonucunda bebeğimiz çığlık çığlığa ağlamıştı. Hiç unutmuyorum. O günden sonra uzunca bir müddet eşimle olmak üzere şarkılar söyleyerek, oyunlar yaparak yıkadık.

Bebeği korkutmamak gerek. Bebeği özellikle annenin yıkaması anne-bebek bağlanması ve güven ortamının oluşmasında çok etkilidir.

Bebeklerinizin suyu sevmesi, her bebek banyosunun bir eğlenceye dönüşmesi ümidiyle…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir