Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez, gebeliğin 15-20. haftaları arasında (genellikle 16. haftada) bebekteki bir takım anormal durumların tespit edilmesi için; anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısından cerrahi müdahale ile bir miktar alınması ile yapılan uygulamadır.

Amniyosentez her gebe kadına uygulanmaz. Genelde ikinci ya da üçüncü tarama testi sonucunda değerlerin olması gerekenden yüksek olması halinde, mongol bebek (down sendromu) ya da spina bifida gibi kromozomal bozuklukların tespitinde uygulama kararı alınır.

Nasıl Yapılır?

Genetik incelemeler için yapılan amniyosentez, cerrahi müdahale ile, bebeğin ve plasentanın yeri ultrason cihazı ile tespit edildikten sonra, anne adayının karnından rahmine kadar ulaşabilecek ölçülerde bir iğne batırılarak, yaklaşık 15-20 ml amniyon sıvısının çektirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu esnada bebek (fetus) ultrason cihazı ile takip edilir. Sıvı enjektöre çekilip iğnenin karından çıkarılması ile işlem sonlanır. Amniyosentez sonrası alınan sıvı incelemeler için laboratuvara gönderilir.

amniyosentez

 

Amniyosentez yaptıranlar için kadın doğum uzmanları herhangi beklenmedik bir olay yaşanmadıkça yatak istirahati önerirler.

Kimlere Uygulanır?

Yukarıda da ifade edildiği gibi bu uygulama sağlıklı devam eden gebeliklerde yapılmaz.

  • Mongol bebek riskinin yüksek olduğu 35 yaş ve üzerinde olan gebelere,
  • Ailesinde down sendromu ya da spina bifida gibi kalıtsal hastalığı olan gebelere,
  • Daha önce genetik problemleri olan bebek doğuran gebelere,
  • Alfa Fetoprotein ölçümü (AFP) yüksek çıkan gebelere,
  • İkili, üçlü ve dörtlü tarama testlerinde sonuçları yüksek çıkan gebelere,
  • Ultrason ölçümlerinde değerleri anormal çıkan gebelere,
  • Rahim içinde bulanan suyu fazla olan gebelere gerekli görüldüğünde uygulanır.

Riskleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre en belirgin risk; işlem sonrası düşüklerin meydana gelmesidir. Her 100 kadından birinde düşüğe yol açma riski vardır. Ancak işlem sonrası yaşanan düşüklerin nedeni başka bir şeyde olabilir. Düşük haricinde gebelerde işlem sonrası su sızıntıları ve vajinal kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca karında hafif şiddette ağrılara neden olabilir. Ancak bu rahatsızlıklar genelde kısa süreli ve geçicidir. Eğer kanama ve su gelmesi uzun sürerse mutlaka doktora gidilmelidir.

Son olarak, kan uyuşmazlığı olan çiftlerde (anne: Rh(-), baba: Rh(+)) amniyosentez sonrası koruyucu iğne yapılması gerekmektedir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir