Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilmeye Başlar?

Hamileliğin her dönemi çeşitli heyecanlar yaşatır yeni anne adayına. İlk dönemlerde: “Acaba hamile miyim?” sorusuyla başlayan bu heyecan zinciri; “Bebeğimin cinsiyeti ne olacak, anne karnında bebek hareketleri ne zaman başlar?” gibi soru halkalarıyla uzar gider.

Gerçekten de hayatta sınırlı sayıda yaşanacak bu heyecanların her biri çok güzel ve özeldir.

Yavrunuzun içinizde günden güne büyüyüp gelişmesi neticesinde giderek büyüyen  karnınız, içeride bir hayatın olduğuna şahitlik ettiğiniz en büyük delildir, öyle değil mi? Bir de o büyümeye kıpırtı gibi başlayan hareketleri ekleyin 🙂 içinizde canlılığın an be an mevcut olduğunu hissedip tatmak öyle tatlı bir histir ki, anlaşılabilmesi için tadılması gerekir!

Peki Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Hissedilir?

Esasında anne karnında bebek harekeketleri annenin hissetmeye başladığı dönemlerden çok daha önce başlar. Bu ortalama olarak 7-8. haftalardır. Ancak bu haftalarda bebek çok küçük olduğu için anne adayı hareketleri hissedemez.

Haftalar ilerledikçe büyüyüp gelişen bebeğin hareketleri daha belirgin hale gelir ve nihayet 16-22. haftalar arasında anne adayı tarafından hissedilmeye başlar.

İki ve daha fazla gebelik yaşayan tecrübeli anneler bebek hereketlerini yeni annelere göre daha erken hissetmeye başlar.

Anne karnındaki bebek hareketleri; anne otururken ya da yatarken daha iyi hissedilir. Ayrıca zayıf anneler, kilolu annelere göre bebek hareketlerini daha erken ve daha sık hissederler.

Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir, Neye Benzer?

Anneden anneye değişen bu his oldukça çeşitlidir. Kimi anne hiç beklemediği bir anda hissettiği bebeğinin ilk hareketlerini bağırsaklarındaki gaz sanır. Kimisi her bir hareketi bir mısır patlaması gibi hissederken, kimisi de sanki küçük bir kelebek kanat çırpıyormuş gibi hisseder.

Ancak zaman ilerledikçe anne karnındaki bebek hareketleri giderek belirginleşir. Gelişen ve büyüyen bebek ellerini-kollarını, ayaklarını-bacaklarını hareket ettirdikçe ve döndükçe annesinin karın duvarına çarpar. Özellikle ikinci trimesterde anneyi fazlasıyla mutlu eden bu küçük kıpırtılar ve hareketler, doğumun yaklaştığı son aylarda daha kuvvetlendiği için anneyi rahatsız dahi edebilir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Hangi Sıklıkla Hissedilir?

Hamilelik esnasında ilk hissedilen hareketler hafif ve seyrektir. Yani hareketleri günde bir ya da iki kez hissedersiniz ki, bunlarında aralarında uzun zaman olur. Bu bebeğin hareket etmediği anlamına gelmez. Bebek düzenli hareket ediyordur, ancak henüz sizin hissedebileceğiniz kadar kuvvetli değildir. Ancak hareketler özellikle ikinci trimesterin sonlarına doğru daha düzenli ve güçlü olarak hissedilir.

WebMD‘de yer alan bilgiye göre üçüncü trimesterda hissedilen anne karnında bebek hareket sayısı saatte ortalama 30 adettir.

Ayrıca anne karnındaki bebeklerin en aktif ve hareketli oldukları zaman aralığı akşam 21.00 ile gece 01.00 arasıdır. Yani sizin uykunuzun en tatlı olduğu anlarda o kıpır kıpırdır.

Bunun yanında bebekler sese, dokunmaya ve annenin kan şekeri seviyesine göre hareketlenebilirler.

Soru: Bebeğin hareketlerini anne haricindeki diğer kişiler ne zaman hissetmeye başlar?

Cevap: Baba, kardeşler ve arkadaşlar bebeğin hareketlerini genelde 24-28. haftalar arasında hissetmeye başlar.

Bebeğimin Hareketlerini Hissetmezsem?

Her bebek birbirinden farklıdır. Kimi bebek çok hareketli olurken, kimisi de sakin ve yavaş olabilir. Dolayısıyla özellikle ikinci üç aylık dönemde doktor muayenelerinize düzenli gidiyorsanız, bebeğinizin büyümesi ve gelişimi normalse hareketlerinin az olması sizi endişelendirmesin.

Ancak özellikle son trimesterda bebeğinizin hareket edip etmemesi önem arz eder. Bu nedenle hareketleri saymanız gerekir. Son trimesterda bebeğinizin 2 saatte en az 10 kez hareket ediyor olması beklenir.

Eğer hareketler düzensizleşmiş ve çok az ya da hiç hissedilmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Hafta Hafta Anne Karnında Bebek Hareketleri

12. Hafta: Muhtemelen bebeğiniz çoktan hareket etmeye başladı. Fakat henüz çok küçük olduğu için bu hareketler sizin hissedebileceğiniz kadar kuvvetli değil.

16. Hafta: Bazı annelerin yavaş yavaş hareketleri fark ettiği haftadır 16. hafta. Henüz ilk gebeliklerini yaşayan anneler bu hareketleri bağırsaklardaki gaz sanabilir.

20. Hafta: Hareketlerin gerçek manada hissedilmeye başlandığı haftadır.

24. Hafta: Bazı annelerin bebeklerinin hıçkırıklarını dahi hissetmeye başladığı haftadır.

28. Hafta: Bebeğin hareket etmeye doyamadığı hafta. İçeride bir sağa bir sola döner, annesini tekemeler 🙂

36. Hafta: İyice büyüyüp geliştiği için annesinin rahmi ona dar gelmeye başlar. Dolayısıyla hareketlerde biraz azalma olması normaldir. Ancak bu haftalarda anne adayının bebeğinin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir.

Kaynaklar:

babycenter.com

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir