Anne Sütü Neden Azalır?

Bir bebeğiniz varsa dünyanız değişir. Özellikle ilk aylar hayatınızın neredeyse tamamını ona adarsınız. Beslenmesi, uykusu, gaz sancısı derken bir döngü içinde geçer günleriniz. Beslenme demişken, ah ne mühim bir mevzu bu bebek beslenmesi! Anne sütü mü, mama mı? Bebeğim emmiyor. Sütüm gelmiyor, sütüm az mı geliyor acaba, sütümün gelmesi için ne yapmalıyım? Süt arttıran yiyecekler nelerdir, bebeğime biberon verirsem memeyi bırakır mı? Beynimi allak bullak eden bu sorular sizi de rahatsız etti mi hiç bebeğinizin beslenmesi söz konusu olduğunda?

Oğlum doğum sonrası 3 ay kadar gece-gündüz hep anne sütü aldı. Sonra birden bire memeyi reddetti. Gündüzleri ben emzirmeye çalıştıkça o kafasını geriye attı. 4. aydan 7. aya kadar sadece gece uykusu esnasında emerek anne sütü aldı. Gündüzleri ise sabah kalkar kalkmaz süt sağma makinesini önüme alır, ona kahvaltı da vermek için süt sağardım. Zor ve zahmetli günlerdi velhasıl, kimi zaman sütüm hiç gelmez, kimi zaman sadece  20-30cc gelir, kimi zaman ise bulanık su gibi gelirdi, ve ben üzülürdüm. Yağlı ve çok geldiğinde ise tüm günüm mutlu geçerdir adeta.

Benim yaşadıklarımı yaşayan annelerde farkındalık oluşturmak ve bilgilendirme amacıyla bu makalemde “Anne sütü neden azalır?” konusunu işledim.

Anne Sütü Neden Azalır?

anne sütü neden azalır

Anne sütü neden azalır?

Bu konunun pek çok nedeni var aslında. Annenin günlük hayatındaki tüm ruhsal değişimleri sütün oluşumunda etkili ve sütle birlikte bebeğe geçiyor, öncelikle bunu bilmek gerekli. Bu sebepten emziren anneler özellikle olumsuz haberlerden (televizyon, sosyal medya) ve kendisi ile bebeğine bir faydası dokunmak yerine daha da zarar veren kişi ve ortamlardan bir müddet uzak durmalı! Yaşadığı olumsuz olaylar zinciri anne sütü neden azalır sorusunun cevaplarından biridir. Ek olarak;

 • Stres anne sütünü azaltır.
 • Anne çok yorulmuş ve dinlenememişse sütü az gelir.
 • Anne hastaysa sütü azalır.
 • Anne yüz üstü yani memeler altta kalacak şekilde uyuyorsa süt azalır.
 • Anne ve bebek arasında güvenli bağlanamama sonucu bebek anneyi emmede isteksizse annede süt üretimi azalır.
 • Annenin bilinç altında yatan bebeğini emzirmek istememesi de sütü azaltır.
 • Anne az su ve sıvı tüketiyorsa sütü az olur. Emziren annelerin günde en az 2 litre su içmeleri gerekir.
 • Anne uzun süre bebeğini emzirmemişse dolan meme boşalmadığı için süt üretimi az olur.
 • Annenin yediği gıdalar sütün tadını değiştirir. Muz yiyen bir annenin sütüne kısa bir süre sonra muz tadı gelir örneğin. Bu durumda anne sütünün tadını olumsuz olarak değiştiren gıdalar bebeğin emmesini azaltabilir.
 • Anne bebeğe memesini doğru bir şekilde veremiyorsa süt üretimi az olabilir.
 • Anne ve bebek ayrılmışsa süt üretimi azalır.
 • Emzirme aralıklarının az olması da sütün az gelmesine neden olur.
 • Bebeğin emzik ve biberon alışkanlıkları da anne memesini reddetmesine neden olursa anne sütü azalır.

Anne sütü mucize bir olay. Bir insanın böyle bir potansiyele sahip olması inanılmaz bir şey. Daha önceki yazılarımda anne sütünün oluşumu ve anne sütünü arttıran gıdalardan bahsetmiştim. Anne sütü neden azalır konusunda ise yukarıdaki maddeler gerçekten önemli. Emziren annelerin bu maddelere dikkat etmesi gerekli.En önemlisi de kendilerini rahatlatmaya çalışmalı, sinir ve stres ortamlarından uzak durmalarıdır…

Geçenlerde yazdığım bir makaleme bir anne adayı “oradan yazması kolay, ben ne çekiyorum biliyor musun?” şeklinde bir yorum yazmış, okuyunca üzüldüm ve kendime kızdım. Bu yazımda da diyorum ki: “stres sütü azaltır”. Şöyle bir yorum gelebilir bu maddenin üzerine, “Nasıl stresli bir hayat yaşıyorum, senin haberin var mı? Nasıl sakin olayım?”

Ben derim ki: “Stresli ortamlardan sakin ortamlara geçeceğiniz güzel günleriniz gelsin, sizi bulsun. Hem iç huzurunun hem de bebekle olan bağın kuvvetlenmesine neden olan sakinlik halinin tadına varasınız inşallah…”

Unutmayın, her şey bizim olayları değerlendirmemizle yani beynimizle alakalı, güzel düşünürsek hayatımızdan lezzet almamız çok daha kolay olur…

Sevgiler…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir