Anne Sütü Nasıl Oluşur Ve Özellikleri Nelerdir?

İlk 6 Ay Yalnızca Anne Sütü

Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, pek çok sağlık kuruluşu özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

6. aydan sonra başlanan ek gıdalarla birlikte (tahıllar, sebzeler, meyveler, proteinler) mümkünse bebeğin en az bir yıl boyunca anne sütü alması sağlanmalıdır. Çünkü anne sütü ilginç bir şekilde bebeğin ihtiyacı olan vitamin, protein ve yağlar gibi tüm ideal besinleri, bebeğin büyümesi için gereken miktarda sağlamaktadır.

Anne sütü bebekleri virüslere ve bakterilere karşı korur. Bunun yanında anne sütü alan bebeklerin astım ve alerjik hastalıklara yakalanma riski, bebek mamaları ile beslenenlere göre daha düşüktür. İlk altı ay boyunca sadece anne sütü alan bebeklerin kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalıkları ve ishal gibi hastalıkları daha nadir geçirdikleri gözlemlendiği gibi, hastaneye yatış oranları da düşüktür.

Daha da fazlası olan bütün bu fiziksel yararlarının yanı sıra ruhsal anlamda da bebeğe ve geleceğine katkısı büyük olan anne sütü, neden normal zamanlarda değilde kadın doğum yaptıktan sonra göğüslerinden gelmeye başlar?

Şöyle bir düşündüğümüzde; 40 hafta boyunca senin hiçbir katkın olmadan içinde bir insan prototipinin var olması başlı başına bir mucizeyken, hamile kaldıktan sonraki haftalarda sen akşam yemeğini yerken, dişlerini fırçalarken, facebook’ta arkadaşının bebeği ile çektirdiği fotoğrafları like’larken göğüslerinde kimyasal ve buna bağlı olarak fiziksel  değişiklikler meydana gelmeye başlar. Çoğunlukla hiç haberin olmaz. Belki biraz ağrı hissedersin ama anne sütü ile ilgili olduğunu muhtemelen düşünmezsin.

Git gide büyüyen göğüslerin ve rengi koyulaşan göğüs uçların (areola) bebeğin için gerekli sütün hazırlandığının birer işaretidir aslında.

Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Beynin alt kısmında bulunan ön hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde süt üretimi gerçekleşir. Hamilelik esnasında sütün göğüslerden gelmeme sebebi plasenta yani bebeğin eşi tarafından salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının prolaktin hormonunun oluşumunu engellemesidir. Ne zaman ki bebeğin doğup, plasenta dışarı atıldığında kandaki östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi düşer ve prolaktin hormonu devreye girerek göğüslerinden sütün gelmesini sağlar.

Sence de zamanlama inanılmaz derecede şaşırtıcı değil mi?

Bazı anne adaylarında hamilelik esnasında sütün geldiği olur, onlara yapılan tavsiyeler göğüs uçlarını kesinlikle sıkmamaları yönünde. Çünkü bebek için doğduktan sonra gelen ilk süt çok kıymetli.

Kolostrum ya da halk arasında ağız sütü olarak tanımlanan bu mucizevi sıvı, 9 ay boyunca barındığı anne karnından çok farklı bir yer olan dünyaya geldiği ilk günlerde onu birçok olumsuzluktan korumak için senin göğüslerinde biriktirilir. Yağ miktarı düşük olup, yüksek oranda proteinin yanında sodyum, potasyum, magnezyum gibi birçok mineral içeren sarı renkli, koyu kıvamda olan bu süt, bebeğinin bağışık sistemini güçlendirecek, enfeksiyonlara karşı koruyacak ilk aşısı olacaktır.

Hamileliğinin 8. ayında oluşumu gerçekleşen ve bebeğin doğduktan sonra yalnızca 5 gün kadar üretilen bu sütünü ziyan etmemek için dikkatli olmalısın!

Anne sütü rengi süt olgunlaştıkça değişir…

kolostrum, ağız sütü

İlk anne sütü olan Kolostrum, halk arasında ağız sütü olarak da bilinir.

Bebeğin yaklaşık bir haftalık olduğunda sütünde de değişiklikler olur ve bu süt geçiş sütü (transitional) olarak adlandırılır,  doğumdan sonraki yaklaşık 6 ila 15. günler arasında salgılanır. Bu sütün protein ve mineral içeriği kolostrumdan (ağız sütü) düşük, olgun sütten (mature) ise yüksektir.

anne sütü

Anne sütü, sırasıyla ilk süt, geçiş sütü ve olgun süt

 

Bebeğin yaklaşık 2 haftalık olduğunda senden salgılanan sütte artık olgunluğa erişecek ve tam/olgun süt (Mature) adını alacaktır. Olgun sütteki besin değerleri hiçbir annede aynı değildir. Bunun nedeni emzirme dönemi (laktasyon) süresince anneler arasındaki biyokimyasal farklılıklara, beslenmene, bebeğinin emme süresinin uzunluğuna, yaşına, mevsime, ilaç kullanımına vb. durumlara göre değişiklikler gösterir. Ancak genel özellik bakımından incelendiğinde senin sütün yağda ve suda çözülen 200’den fazla bileşik madde içerir.

Sütünün büyük çoğunluğunu yani yaklaşık %87 ve daha fazlasını su oluşturur. Sen bebeğini emzirmeye başladığında gelen ön süt, su bakımından zengin olup bebeğinin su ihtiyacını karşılar. Bu nedenle ki, çok sıcak havalarda bile su vermene gerek kalmaz.

Sütündeki protein miktarı da oldukça yüksektir ve ilk 6 ay boyunca tek başına bebeğinin protein ihtiyacını karşılar. anne sütü satılık

Günümüzde anne sütünün İnternet üzerinden satışı da yapılıyor. Hem de normal sütten 262 kat daha pahalı olarak. Ölçü birimi ons ile ifade edilirken bir ons anne sütünün fiyatı ortalama $4 civarında. Ons ise altın ve değerli madenlerin ölçü birimi olarak kullanılıyor. Amerika ve İngiltere’de 1 ons 28,3 grama tekabül etmekte.

Doğumdan Hemen Sonra Anne Sütü

Özellikle ilk günler bebeğinin ağlamasının belli başlı birkaç sebebi vardır. Bunlar arasında açlık hali başı çeker ve bebeğin acıkınca tabiri caizse kuru kuru bağırarak ağlar.

İlk günlerde bebeğine her ağladığında memeyi teklif etmelisin. Anne sütü üretimini arz-talep meselesi gibi düşünebilirsin. Bebeğin memeni emdikçe sütünün çoğaldığını fark edeceksin!

Etrafında bulunan kimseler seni sütünün yetmediğine dair eleştirseler de aldırma çünkü ilk doğduğu gün bebeğinin midesi sadece minicik bir kiraz tanesi kadar. Ve daha da ilginci anne sütü her annede o küçücük mideyi doyurabilecek kadar salgılanmakta.

yenidoğan midesi ne kadar

Yeni Doğan Bebeğin Midesi

Emzirmek anne ile bebeği arasındaki bağı inanılmaz bir şekilde kuvvetlendirir. Bebeğin ile tensel temas halinde olman bebeğinin güvende hissetmesine ve sana bağlanmasına vesile olur.

Olumlu düşündüğünde, beslenmene dikkat ettiğinde, özellikle su olmak şartıyla bol sıvı tükettiğinde ve yorgun olmadığın zamanlarda sütün daha da artacak ve böylelikle bebeğini besleyebilmiş olmanın mutluluğunu yaşayacaksın.

Bunların yanında öyle besinler var ki, onları tükettiğinde de anne sütü miktarı önemli ölçüde artar. Onlara da buradan bakabilirsin.

 

Kaynaklar:

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir