Anne Sütü Nasıl Oluşur Ve Özellikleri Nelerdir?

Mucize Sıvı: Anne sütü

Tecrübeli anneysen zaten düşünmüşsündür, yeni anneysen de her fırsatta hayretler içinde kalıyorsundur muhtemelen benim gibi.

Şöyle ki; 40 hafta boyunca senin hiçbir katkın olmadan içinde bir insan prototipinin var olması başlı başına bir mucizeyken, hamile kaldıktan sonraki haftalarda sen akşam yemeğini yerken, dişlerini fırçalarken, facebook’ta arkadaşının bebeği ile çektirdiği fotoğrafları like’larken göğüslerinde kimyasal ve buna bağlı olarak fiziksel  değişiklikler meydana gelmeye başlar bile. Hiç haberin olmaz. Belki biraz ağrı hissedersin ama anne sütü ile ilgili olduğunu muhtemelen düşünmezsin. Git gide büyüyen göğüslerin ve rengi koyulaşan göğüs uçların (areola) bebeğin için gerekli sütün hazırlandığının birer işaretidir aslında.

Anne sütü nasıl oluşur?

Beynin alt kısmında bulunan ön hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde süt üretimi gerçekleşir. Hamilelik esnasında sütün göğüslerden gelmeme sebebi plesanta yani bebeğin eşi tarafından salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının prolaktin oluşumunu engellemesidir. Ne zaman ki bebeğin doğup, plesenta dışarı atıldığında kandaki östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi düşer ve prolaktin hormonu devreye girerek göğüslerinden sütün gelmesini sağlar.

Sence de zamanlama inanılmaz derecede şaşırtıcı değil mi?

Bazı anne adaylarında hamilelik esnasında sütün geldiği oluyormuş, onlara yapılan tavsiyeler göğüs uçlarını kesinlikle sıkmamaları yönünde. Çünkü bebeğin doğduktan sonra gelen ilk süt çok kıymetli. Kolostrum ya da halk arasında ağız sütü olarak tanımlanan bu mucizevi sıvı bulunduğu ortamdan çok farklı bir yer olan dünyaya geldiği ilk günlerde onu birçok olumsuzluktan korumak için senin göğüslerinde biriktirilir. Yağ miktarı düşüp olup, yüksek oranda proteinin yanında sodyum, potasyum, magnezyum gibi birçok mineral içeren sarı renkli, koyu kıvamda olan bu süt, bebeğinin bağışık sistemini güçlendirecek, enfeksiyonlara karşı koruyacak ilk aşısı olacaktır. Hamileliğinin 8. Ayında oluşumu gerçekleşen ve bebeğin doğduktan sonra yalnızca 5 gün kadar üretilen bu sütünü ziyan etmemek için dikkatli olmalısın!

kolostrum, ağız sütü

Kolostrum(Ağız sütü)

Bebeğin yaklaşık bir haftalık olduğunda sütünde de değişiklikler olur ve bu süt geçiş sütü(transitional)olarak adlandırılır ve yaklaşık 6 ila 15. Günlerde salgılanır. Bu sütün protein ve mineral içeriği kolostrumdan (ağız sütü) düşük, olgun sütten(mature) ise yüksektir.

anne sütü

Anne sütü, sırasıyla ilk süt, geçiş sütü ve olgun süt

 

Bebeğin yaklaşık 2 haftalık olduğunda senden salgılanan sütte artık olgunluğa erişecek ve tam/olgun süt(Mature)adını alacaktır. Olgun sütteki besin değerleri hiçbir annede aynı değildir. Bunun nedeni emzirme dönemi(laktasyon) süresince anneler arasındaki biyokimyasal farklılıklara, beslenmene, bebeğinin emme süresinin uzunluğuna, yaşına, mevsime, ilaç kullanımına vb. durumlara göre değişiklikler gösterir. Ancak genel özellik bakımından incelendiğinde senin sütün yağda ve suda çözülen 200’den fazla bileşik madde içerir.

Sütünün büyük çoğunluğunu yani yaklaşık %87 ve daha fazlasını su oluşturur. Sen bebeğini emzirmeye başladığında gelen ön süt, su bakımından zengin olup bebeğinin su ihtiyacını karşılar. Bu nedenle ki, çok sıcak havalarda bile su vermene gerek kalmaz.

Sütündeki protein miktarı da oldukça yüksektir ve ilk 6 ay boyunca tek başına bebeğinin protein ihtiyacını karşılar.

Günümüzde anne sütünün İnternet üzerinden satışı da yapılıyor. Hem de normal yağdan 262 kat daha pahalı olarak. Ölçü birimi ons ile ifade edilirken bir ons anne sütünün fiyatı ortalama $4 civarında. Ons ise altın ve değerli madenlerin ölçü birimi olarak kullanılıyor. Amerika ve İngiltere’de 1 ons 28,3 grama tekabül etmekte.

Özellikle ilk günler bebeğinin ağlamasının belli başlı birkaç sebebi vardır. Bunlar arasında açlık hali başı çeker ve bebeğin acıkınca tabiri caizse kuru kuru bağırarak ağlar.

İlk günlerde bebeğine her ağladığında memeyi teklif etmelisin. Anne sütü üretimini arz-talep meselesi gibi düşünebilirsin. Bebeğin memeni emdikçe sütünün çoğaldığını fark edeceksin!

Etrafında bulunan kimseler seni sütünün yetmediğine dair eleştirseler de aldırma çünkü ilk doğduğu gün bebeğinin midesi sadece minicik bir kiraz tanesi kadar. Ve daha da ilginci anne sütü her annede o küçücük mideyi doyurabilecek kadar salgılanmakta.

yenidoğan midesi ne kadar

Yeni Doğan Bebeğin Midesi

Emzirmek anne ile bebeği arasındaki bağı inanılmaz bir şekilde kuvvetlendiriyor. Bebeğin ile tensel temas halinde olman bebeğinin güvende hissetmesine ve sana bağlanmasına vesile oluyor.

Olumlu düşündüğünde, beslenmene dikkat ettiğinde, özellikle su olmak şartıyla bol sıvı tükettiğinde ve yorgun olmadığın zamanlarda sütün daha da artacak ve böylelikle bebeğini besleyebilmiş olmanın mutluluğunu yaşayacaksın.

Bunların yanında öyle besinler var ki onları tükettiğinde de sütünün miktarı önemli ölçüde artıyor. Onlara da buradan bakabilirsin.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir