Anneler Gününüz Kutlu Olsun…

Kapkara kazanlarda pamuklu  bebek bezlerini mikrobu kırılıp, sakız gibi oluncaya kadar kaynatan, buz gibi soğuk havalarda sıcacık yatağından üşenmeden kalkıp, tüm hanesi ısınsın diye sobayı yakan, çamaşır, bulaşık yıkamak için dahi gerekli olan suyu komşusunun bahçesindeki kuyudan alan cefakar, vefakar anaların evlatlarıyız biz. Bugün o neslin hayatta olan bireylerinin çoğu her ne kadar bedensel rahatsızlıklar çekse de, evlatlarıyla biriktirdikleri anılara değişmez hiç bir şeyi…

Biz ise, onlardan çok daha farklı bir dünyada koşturuyoruz gece gündüz.

Bizim modern hayatlarımızdaki konforun küçük bir kısmını bile yaşayamayan o anaların hakkı nasıl ödenir bilemiyorum, ama seneler su misali akıp giderken değişen roller, sevginin, şefkatin, fedakarlığın, merhametin ne demek olduğunu, annelik vasfıyla nasıl da değişebileceğini öğretti bana.

Uykunun uykuyu doğurup da, durup durup uyuduğum, sıcak çayımı buğusu kaybolmadan içebildiğim, kafam estikçe, hiç bir neden yokken dahi sadece çantamı alıp, Üsküdar- Eminönü vapurlarında tek başına boğaz sefası yaptığım günler çook gerilerde kalsa da, iki senedir hiç bir gece 8 saat kesintisiz uyuyamamaktan daha sevimli bir nedenim var hayata tutunmak için. Oğlum.

Hissetmiştim onun içimde yer edindiği anı, sonra büyüdü yavaş yavaş. Bir  muayene esnasında doktorun: “Üzüm tanesi kadar şimdi” dediği an gibi hatırımda. Yılın en sıcak günlerinden birinde, bir bayram günü çıkıp gelen, varlığıyla varlığıma anlam katan, benim “anne” olmama vesile olan, canım oğlum. Pek çok şeyi anlayabildiğin halde, hala tam olarak anlatmak istediklerini söyleyemesen de geçir içinden şu cümleleri: “Allah’ım benim aracılığınla annemi mutlu ettiğin gibi ,başka kardeşler ile de anne olmak isteyen tüm teyzeleri mutlu et.” diye.

Artık anne olmak; “Benden sonra evladımın hali ne olur?” diye deli cesaretiyle yaşanan şu dünya da, ölümden korkuyor hale gelmek demek bence.

Dünyanın kardelenleri gibi gördüğüm tüm kadınların içine ta ezelden atılan annelik tohumlarının en uygun zaman ve mekanda yeşermesini, anne olmayı arzulayan hiç bir kadının kucağının boş kalmamasını can-ı yürekten temenni ediyorum.

Ömrünü, yüreğini bölüp bölüp evlatlarına paylaştıran tecrübeli anneler başta olmak üzere, taze annelerin, annelik yolunda adım adım ilerleyen anne adaylarının ve anne olmayı dileyen tüm kadınların ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN…

Ebediyete uğurlanmış annelere ve evlatlara da rahmet diliyorum…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir