Apgar Skoru Nedir ve Ne İşe Yarar?

Apgar Skoru Nedir?

Özellikle ilk bebeklerini dünyaya getirecek annelerin pek çoğu, doğumun nasıl başlayacağını, hastaneye hangi durumda gideceklerini bilmezler ve başka kişilerin tecrübelerine göre şekillenebilir hayallerindeki doğumları. Kimisi sakin, kimisi kaygılı… Öyle ya da böyle hastaneye gidilir, gerekli kontrollerden sonra doğuma az kalmışsa yatış verilir ve anne doğumu beklemeye koyulur. Doğumhane ya da ameliyathaneye alınan anne, bebeğine kavuşmanın heyecanını yaşarken ebe ya da doktorlar bebek doğar doğmaz onun kalp atışlarına, rengine, solunumuna, hareketlerine ve uyarılara karşı verdiği tepkilere bakarlar ve saydığımız maddelere 0-2 arasında değerler vererek 10 üzerinden bir değerlendirme yaparlar. İşte bu değerlendirmeye sonucunda çıkan sonuç APGAR SKORU ( Apgar AçılımıActivity-Pulse-Grimace-Appearence-Respiration) olarak adlandırılır.

Apgar Skoru

Apgar Skoru Tablosu

Değerlendirme doğumdan sonraki bir ve beşinci dakikalarda yapılır. Birinci dakikasında apgar skoru düşük çıkan bebekler genelde beşinci dakikada normale dönerler. Genelde çoğu bebek 7-10 arasında puanla doğar. Eğer değerler düşük çıkmışsa test ilerleyen dakikalarda tekrar edilir. Değerlendirme sonucu 1-3 arası çıkmışsa durum kritik, 4-6 arası normalden düşük, 7 ve üzeri çıkmışsa normal olarak kabul edilir.

Eğer bebeğin apgar skoru düşük çıkmışsa acil müdahale edilmesi gerekir. Bebeğin apgar değerleri 10, 15 ve 30 dakika sonrasında normale dönmezse ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Apgar Skoru Değerlendirmesi Neden Düşük Çıkar?

Bebeğin hayati tehlike yaşadığının bir göstergesi olan apgar skorunun düşük çıkmasının belli başlı nedenleri vardır. Bunlar:

  • Göbek kordonu problemleri (Kordonun bebeğin boynuna dolanması gibi…)
  • Plasentanın bebekten önce, aniden ayrılması,
  • Rahim yırtılması,
  • Travma (Bebeğin anne karnından yardımla (vakum gibi) çıkarılması esnasında yaşanabilecek durumlar ),
  • Aşırı vajinal kanamalar,
  • Annenin yüksek tansiyonu (ağır preeklampsi),
  • Anne ve bebekteki enfeksiyonlar apgar değerlerinin düşük çıkmasına neden olur.

Apgar Skoru Nasıl Geliştirildi?

Apgar değerlendirmeleri, Virginia Apgar adında bir anestezi doktoru tarafından geliştirilmiştir. Dr. Apgar bebeklerin doğar doğmaz bir uzman tarafından incelenmesi gerektiğini, sağlıkları hakkında bir değerlendirme yapılması adına çalışmalar yapmış ve 1952 yılında bunun standartlaşması için gerekli çalışmaları başlatmıştır. Günümüzde, Dr Apgar’ın soyadı ile isimlendirilmiş bu değerlendirme hastanelerde uygulanmaktadır.

  • İçerik Kalitesi
5.0

Özet

Pek çoğumuzun bugüne dek duymadığı apgar skoru, bebeklerin doğdukları ilk bir ve beşinci dakikalarda ebe veya uzman doktor tarafından değerlendirilmesidir.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
nacıye Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
nacıye
Ziyaretçi
nacıye

mükemmel acıklama yapmışsınız