Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Ağacı’nın (Argania spinosa) meyvesinden soğuk olarak preslenen Argan Yağı, cildin görünüşünden kalp sağlığına kadar her şeyi iyileştirmek için hem kozmetik hem de mutfak amaçlı olarak kullanılan bir yağ olarak karşımıza çıkar ve sıvı altın olarak adlandırılır. Fas kadınlarının güzelliğinin temeli olan argan yağının birçok faydası vardır.

Cilt Nemlendirici

Argan yağı, yüksek E vitamini ve yağ asidi içeriğiyle cilde doğal bir nem dengesi sağlar. Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun her yerinde kullanımı kolaydır. Herhangi bir yüz ve vücut losyonunu olduğu gibi hafifçe pompa hareketleri kullanarak cildinize birkaç damla sürerek kısa sürede cildinizi pürüzsüzleştirin.

Saç Kremi

Argan yağı saç besleyici özellikleriyle de bilinmektedir. İdeal bir saç kremi ve bölünmüş uçları tedavi etmek ve kıvırcık tüyleri düzeltmek için bile yardımcı olabilir. Saçınızı iyileştirmek için argan yağı kullanmak son derece kolaydır.

Akne

Argan yağı; cildi rahatlatır ve onarım sürecini hızlandırır. Sivilce genellikle yağlı cildin bir sonucudur. Argan yağı yağsız olduğundan, doğal nem sağlayarak cildi dengelemeye yardımcı olur. Argan yağı ayrıca hasarlı cilt hücrelerini iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan anti-oksidanlar içerir. Bknz: http://www.aysetolgaiyiyasam.com/argan-yaginin-faydalari-nelerdir

Çatlak izleri için

Çatlaklar genellikle hamilelik sonucu ya da hızlı kilo alıp verme sonucu meydana gelmektedir. Argan yağı da içerdiği E vitamini sayesinde çatlak izlerinin oluşmasını engelleyebilir ya da hafifletebilir. Argan yağı, E vitamini içeriği nedeniyle cildin esnekliğini arttırır. Gebelik sırasında memelere, mideye, alt ve uyluklara masajla uygulamak için birkaç damla argan yağı kullanmak çirkin esneme izleri geliştirme ihtimalini azaltacaktır.

Doğal dudak Nemlendiricisi

Özellikle soğuk veya kuru havalarda dudaklar çatlayabilir, kuruyabilir. Argan yağı, dudakların yumuşak ve esnek olmasını sağlamaktadır.

Yaşlanmayı geciktirir

Argan yağı, erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Argan yağı düzenli kullanımı, cildin genç esnekliğini geri kazandırarak ve sağlıklı cilt hücrelerinin rejeneratif hızını artırarak yaşlanmayı engellemek kadar kırışıklıkların derinlik ve şiddetini azaltmak için de kanıtlanmıştır.

 

Kaynak : http://www.aysetolgaiyiyasam.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir