Ateş Nasıl Düşürülür? | Çocuklarda Yüksek Ateş

Annelerin korkulu rüyasıdır, yüksek ateş. Özellikle soğuk havalarda bebeklerde ve çocuklarda görülen pek çok hastalığın ilk belirtilerinden biri olarak bilinir.

Anne, yavrusu hastalanmasın diye elinden geleni yapar, kat kat giydirir, banyo yaptırırken ve yaptırdıktan sonra üşümesin diye akla gelmedik yöntemlere başvurur, terlediği zaman hemen kıyafetini değiştirir ama ne var ki hastalık bazen tüm bu çabalara rağmen gelir yapışır yakasına yavrucuğun. Buna bağlı olarak çocuklarda ve bebeklerde ateş nasıl düşürülür sorusu düşer aklımıza. Hepimizin başına geliyor. Allah dermansız dert vermesin yeter ki…

Normalde bebeklerde ve çocuklarda vücut sıcaklığı 36 – 37.2 derece arasında olur*. Yeni doğan bebeklerde ise ateş +/- 1 derece oynar. Aynı zamanda bilmekte fayda vardır ki; vücut sıcaklığı sabahları en düşük, öğleden sonra daha yüksek olurken geceleri genelde daha düşük olur.

Ancak bir yaşın altındaki bebeklerde vücut sıcaklığı 39 dereceye, bir yaşından büyüklerde ise 39.4 dereceye çıktığında yüksek ateş söz konusudur ve ihmale gelmez.

yüksek ateş

Bebeklerde yüksek ateş düşürülemediğinde acilen doktora gidilmedilir.

Yüksek ateş, bir nevi bebek/çocuk sağlığının normal gitmediğini ve buna bağlı olarak bir hastalığın varlığını işaret eder. Vücuda girmiş bir mikroorganizma ya da toksik maddeye karşı vücudun savunmaya geçmesi olarak tanımlanabilir.

Ateşin yükselmesi ile bu organizmaların çoğalmaları engellenir. Çünkü pek çok mikroorganizmanın 36 derece üzerinde yaşaması zordur. Ayrıca yüksek ateş ile bağışıklık sistemi aktif hale gelir ve dokuların metabolizması artar. Bu durumda aslında ateşin vücudun hastalıklara karşı bir savaşma yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Soru: 0-3 aylık bebeklerde ateş nasıl düşürülür?

Cevap: Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve 38 derece ya da daha yüksek ateşi varsa, acilen doktora götürün. Çünkü yeni doğan ve 3 aylıktan küçük bebeklerde bağışıklık sistemi gelişme aşamasında olduğu için bebek olası bir enfeksiyonla mücadelede başarılı olamayabilir. Bu da bebek için çok ciddi bir durum olup, müdahaleyi gerektirir.

Soru: 3-12 aylık bebeklerde ateş nasıl düşürülür?

Cevap:Eğer bebeğiniz 3-12 ay arasında ve 2,7 kilo veya üzerindeyse doktorun yazacağı çeşitli ateş düşürücü şuruplar ile ateş düşürülür. Ancak bebeğinize ilaç vermek istemiyorsanız şunları uygulayabilirsiniz;

-Bebeğinizin hareketlerini takip edin.

-İştahsızlık, agresif tavırlar, kusma ve normal olmayacak şekilde uyku halinin yanı sıra sizi kaygılandıran başka sebeplerde varsa mutlaka doktora götürün.

-Ancak bebeğinizdeki ateş hafifse ve soğuk algınlığı gibi bir hastalığın neticesinde ortaya çıkmışsa ona bol su içirin. Emziriyorsanız daha sık emzirin.

-Dinlenmesini sağlayın. Oyun için dışarı çıkarmayın. Mümkün olduğunca misafirliğe gitmeyin ya da misafir ağırlamak için daha uygun bir zaman seçin. Çünkü evde misafirin olması demek çoğu zaman bebeğinizle daha az ilgilenmenize neden olur.

-Serin tutun.

-Ilık su ile sünger banyosu yaptırın.

39 Derece ve Üzeri Yüksek Ateşe Dikkat!

Bebek ve çocuklarda vücut sıcaklığı 39 derece üzerine çıktığında vücut çok enerji harcamaya başlar. Böyle bir durumda kalp, beyin ve karaciğer gibi organlar daha fazla kana ihtiyaç duyar. Kol ve bacaklardaki damarlar ise büzülür ve buralara daha az kan gider, buna bağlı olarak el, kol ve bacaklar soğur. Gövdede ise sıcaklık yükselir.  Tüm bu olaylar gerçekleşirken vücut alacalı bir görünüm kazanır.

Vücut sıcaklığının artması ile tüm dokular fazladan oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı gidermek için ise kalp ve solunumun hızlanması gerekir. 6 aylıktan küçük bebeklerin kalpleri ve solunumları zaten hızlı olduğu için onlarda sorun olmaz ancak 6 aydan büyük bebeklerde ateşin yükselmesi sonucunda kalp ve solunum bu duruma ayak uyduramazsa beyin fazla oksijen tüketimini engellemek için vücutla bağını keser.

Bu durum havale olarak bilinir. Havale geçiren bir bebek/çocukta bilinç yitimi, istemsiz kasılmalar ve vücutta katılaşma söz konusudur. Havaleden bahsedebilmek için ateşin genelde 40 derecenin üzerine çıkması gerekir. Ancak yüksek ateş 24 saat içinde tamamen düşmemişse acilen doktora gidilmelidir.

Bizler genelde ateş ve yüksek ateş konuları söz konusu olduğunda direkt elimizi bebeğimizin alnına götürürüz, ancak elimiz soğuk ya da sıcaksa durumu yanlış değerlendirebiliriz. Bu nedenle bebeğinizin alnına yanağınızı koyarak ateşi kontrol ederseniz daha emin olabilirsiniz. Bu durumda bile 37 – 38 derece arasındaki farkı ayırt edemeyebilirsiniz. Dolayısıyla bebek ya da çocuğunuzun alnı normalden sıcak ise bir de ateş ölçer ile ölçmeniz daha sağlıklı olur. Bunun yanında makattan alınan 38 derece ateş normalin üst seviyesi yani yüksek ateş olarak kabul edilir.

Ayrıca bebeğiniz,

 • İyi görünmüyor, kendini iyi hissetmiyorsa,
 • Rengi soluk, üşüyor ve titriyorsa,
 • Yanakları kızarmış ve alnı sıcaksa ateşi var demektir.

Bebeğinizin ateşini günde iki kez olacak şekilde sabah ve akşamları ölçmelisiniz. Ateş ölçmek için sayısal ateş ölçerler, şerit ateş ölçerler ve kulaktan ateş ölçerler mevcuttur. Şerit ateş ölçeri kullanmak diğerlerine göre daha kolay olsa da doğru ateş bilgisini vermeyebilir.

Doktora danışmadan 3 günden fazla ateş düşürücü ilaç vermek doğru değildir.

Yüksek Ateş Nedenleri Nedir?

Yüksek ateşin pek çok nedeni olabilir. Bebekte üst solunum yolları enfeksiyonu, mide-bağırsak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları varsa ateşi normalden yüksek olabilir. Ancak menenjit, kas ve eklem iltihapları, zatürre gibi hastalıklar daha ciddidir ve yüksek ateş nedenlerinden bazılarıdır.
[adinserter block=”2″]

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür? Doktora gitmeden evde yapabilecekleriniz:

 • Kalın kıyafet giydirmeyin. Ateşi 38.5 üzerinde ise ince ve bol kıyafetler giydirin.
 • Üşüyor ve titriyor olabilir ancak kesinlikle üzerini kalın örtülerle örtmeyin.
 • Su başta olmak üzere sıvı tüketimine yardımcı olun.
 • Bebeğinizin/çocuğunuzun bulunduğu odanın sıcaklığını sabit tutmaya çalışın. Bu sıcaklık 22-24 derece arasında olmalıdır.
 • Soğuk sudan uzak tutun ancak ılık su ile duş aldırabilirsiniz.
 • Alkol ya da sirkeli su ile vücudunu silmek yerine sadece su ile ıslatılmış bez ile ateşli bölgelerini rahatlatın.
 • Henüz doktora gitmemişseniz kafanıza göre ateş düşürücü ilaç vermeyin. Doktorunuz bir ateş düşürücü yazmış ise de belirtilen dozdan daha fazlasını kesinlikle vermeyin.
 • Bebeğiniz 3 aydan küçükse ateş düşürücü şurup vermeyin!

 

Bebeğiniz, özellikle yaz mevsiminde sıcak araba içi ya da plaj gibi yerlerde uzun süre korumasız bir şekilde kalmışsa vücut ısısı normalden daha yüksek olabilir. Buna sıcak çapması denir ve bebeğin ya da çocuğun halsizleşmesi gibi belirtiler verir. Sıcak çarpması acil müdahale gerektiren bir durumdur. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken en yakın sağlık kuruluşuna gitmektir.

Çeşitli nedenlere bağlı olan yüksek ateş, hem bebeklerimizi hemde bizi oldukça etkileyebiliyor. Bir annenin evladının hasta olması demek, hayatın başka türlü akması, zamanın başka türlü işlemesi demek. Gece gündüz iyileşmesi için dualar etmek demek, gözüne uyku girmemesi demek… Hastalığın her türlüsü zor. Allah tüm yavruları hastalıklardan korusun…

 

Kaynaklar:

*www.healthline.com

Anne bebek dergisi eki – Uz. Dr. Fazlı Yılmazer

Hamilelik, doğum ve bebek bakımı kitabı – Ayşe Öner

Annelik ve bebek bakımı – Elizabeth Fenwick

Mayo Clinic- Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

 

 • İçerik
5.0

Özet

Normalde çocuklarda vücut sıcaklığı 36 - 37.5 derece arasında olur. Aynı zamanda bilmekte fayda vardır ki; vücut sıcaklığı öğleden sonra daha yüksek olurken geceleri genelde daha düşük olur. Ancak bir yaşın altındaki bebeklerde vücut sıcaklığı 39 dereceye, bir yaşından büyüklerde ise 39.4 dereceye çıktığında yüksek ateş söz konusudur ve ihmale gelmez.

Sending
User Rating 4.2 (5 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir