Ay Ay Gebelik – Hamileliğin İlk Ayı (1-4. Haftalar)

Küreselleşen, modern dünyada her geçen gün pek çok şey değişse de değişmeyen şeyler hala mevcut. Evcilik oyunları ve oradaki “anne” rolüne bürünen sevgi dolu kalplere sahip minik kız çocuklarının “anne olma arzusu” da bu değişmeyenler arasında zannımca. Yaradılış itibariyle içgüdüsel bir hissiyat bence anne olma isteği.

Bizim toplumumuzda bir genç kız evlenmeyegörsün, daha ilk aydan başlar: “Bebek ne zaman düşünüyorsunuz, fazla geciktirmeyin! Biraz zaman geçse, “Eee! olsun artık.” Doğum kontrolü ile gebelik planlayanlara bile: “Yoksa sende bir problem mi var? Gittiniz mi hiç doktora?” gibi sorular havalarda uçuşur ve bunlar taze gelini baskı altına alır. Ey ahali, rahat bırakın gençleri. Devir değişti artık!

Anneliğe karar vermiş ya da sürpriz bir şekilde anne olacak adaylar için bilgilendirme ve tecrübelerimi paylaştığım ay ay gebelik makalelerini sizlerle paylaşıyorum.

Ay Ay Gebelik – 1. Ay (1-4. haftalar)

Hamileseniz ve bir ya da birden fazla kadının oluşturduğu bir grup içinde kalmışsanız, hiç şüphesiz yöneltilecek ilk soru:”Kaç aylık hamilesin?”dir. Öyle değil mi 🙂 Sonra da “Kız mı, erkek mi?” gelir ki konumuz şimdilik o değil, onun için buraya göz atabilirsiniz. Toplumumuzda genelde ay ay gebelik takibi yapılsa da doktor muayenelerinde hafta hafta gebelik takibi yapılır. Hafta hafta gebelik takibi için de gebelik hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

1. Hafta

Gebeliğin birinci ayında aslında işler biraz farklı ilerliyor. Bu birinci aydaki 4 haftanın ilk iki haftası henüz gebelik oluşmadan, yumurta bırakımı ve rahmin gebeliğe hazırlanması ile geçiyor. Bunlar, her adet döneminde vücudun yaptığı rutin işlemler aslında.

Gebelik hesaplama işleminde sperm ile yumurtanın buluşma anının tam olarak bilinememesinden dolayı son adet tarihinin ilk günü (LMP) gebelik başlangıcı sayılır. Birinci haftada henüz bebek yoktur.

2. Hafta

ay ay gebelik

Ay ay gebelik ve 2. haftada yumurta

Gebeliğin ikinci haftasında da karnınızda henüz bebek yoktur. Bu haftada vücut olası bir gebelik için çok ciddi çalışmalar yaparak hazırlanır. Rahmin iç çeperi döllenmiş yumurtanın rahatça yerleşip, yuvalanabilmesi için yumuşak bir döşek gibidir ve kalınlaşır. Bu esnada, yine rahim içi tabaka döllenmiş yumurtanın yerleşmesini desteklemek için progesteron ve östrojen hormonlarının sayesinde yapışkan ve besleyici bir hale bürünür. 2. haftada yumurtaya çok fazla sayıda sperm (tek seferde yaklaşık 350 milyon) ulaşır. Bütün spermler yumurtanın içine girmek için adeta yarış halindedir. Fakat başarılı olan bir sperm yumurtayı delerek içeri nüfuz eder. Bu esnada yumurtanın diğer spermler tarafından delinmesi ve döllenmesinin engellenmesi için depolarizasyon isimli bir değişim olur.

3. Hafta

Bu haftada bebeğinizin ilk hali olan zigot (sperm tarafından döllenen yumurta) sürekli bölünme halindedir.  Bu esnada döllenmiş yumurta sürekli olarak progesteron hormonu üretimini tetikleyerek kadının adet döngüsünü devre dışı bırakacak hCG isimli bir hormon üretir. 3. haftanın sonunda döllenmiş yumurta sürekli bölünerek blastokist adını alır ve bu haliyle yaklaşık 100 hücreli bir top halinde rahme ulaşır.

Bebeğin kalbi ilk üç haftada dakikada ortalama 25 kez atarken, üçüncü aydan itibaren dakikada yaklaşık 160 kere atacak şekilde hızlanır.

4. Hafta

Ay ay gebelik takibinde birinci ayın sonu demek, döllenen yumurtanın rahme yerleşme zamanı demektir. Blastokist adını alan döllenmiş yumurta gebelik oluşumundan yaklaşık 8 gün sonra rahme ulaşır. Rahimde tüm hazırlıklar tamamlanmış ve bebeği kabul edecek şekilde kalınlaşmıştır. Fallop tüplerinden geçerek rahme gelen blastokist rahme tutunur ve büyük bir bölünme geçirir. Bu bölünmenin bir kısmı bebek, diğer kısmı ise tüm gebelik boyunca onun hayati işlemlerini yürütecek plasentayı oluşturur. Bütün bu işlemler bittiğinde dahi küçük meleğini henüz bir haşhaş tohumu kadar vardır ya da yoktur!

Bebeğin cinsiyetini gebelik oluşumu esnasından babadan gelen sperm belirler. Eğer sperm bir Y kromozomu taşıyorsa erkek, X kromozomu taşıyorsa bebek kız olur.

Döllenmiş yumurta artık embriyo olarak anılmaya başlar ve rahme yerleşen embriyo sayesinde hamilelik testlerinde hamileliği gösteren hCG hormonu annenin idrarında pozitif sonuç verecek kadar yükselir.

4. haftanın sonundan itibaren bebeğiniz her gün 1 mm büyümeye başlar.

Ay Ay Gebelik ve 1. Ayda Anne Adayının Yaşadıkları Nelerdir?

Dokuz ay boyunca içinde bir insanın büyüdüğü kadının anatomisinde bir takım değişiklikler olur. Rahim içindeki bebek büyüdükçe iç organların yerlerinde hareketlenmeler görülür. Ancak 1. ay gebelik döneminde pek değişiklik söz konusu değildir.

  • Gebeliğin 1. ayında anne adayının kalp atışı dakikada 65 vuruş iken vücudunda yaklaşık 4,25 litre kan bulunur.
  • Hormonlarında süper hızlı değişimler meydana gelir.
  • Hamile kalan kadınların %20’si ilk bir kaç haftada kokulara karşı duyarlılık kazanır.
  • Döllenmiş yumurta rahme yerleşinceye kadar ara ara hafif kanamalarınız (çamaşırınızda leke) olabilir.
  • Göğüslerinizde ciddi manada değişimler olabilir. Ağrı, hassasiyet, dolgunluk, şişme ve sızlama gibi. Bunun yanında göğüs ucunuzun etrafı koyulaşmaya başlayabilir.
  • Aşırı uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gebeliğin ilk belirtilerindendir.
  • Midede şişkinlik ve gaz olabilir. Aynı zamanda sık idrar çıkma görülebilir.
  • Mide bulantıları ve salyada artış görülür. Ruhsal anlamda da duygusal iniş çıkışlarınız olabilir. Sinirli, asabi ve alıngan olabilirsiniz.

Yukarıda sayılan hamilelik belirtilerinin her kadında aynı olacak şekilde yaşanması söz konusu değildir. Kimi hamile kadın bunların tamamına yakınını yaşarken kimisinde ise sadece bir yada bir kaçı görülebiliyor. Hamilelik belirtileri genelde gebeliğin 6. haftasından itibaren baş gösteriyor. Hamilelik belirtileri ile daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Gebeliğin ilk 8 haftası hakkında daha detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler

Hamileyim

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir