Bebeğim Ne Kadar Uyumalı?

Bugün “Ortalığı biraz toparlayayım!” diye düşünüp sonra “Kuzu uyusun da öyle toplarım” dediğimi duydum kendi kendime. Sesli düşündüm anlayacağınız. Bizim evde iş-güç planları oğlumuzun uykularına göre yapılıyor. Pek çok bebekli evde olduğu gibi…Geçen sene bu zamanlar yani 6 – 7 aylıkken günde 2 kez uyurdu. İlk uykusu öğlen 12.00 – 14.00 arasında iken ikinci uykusu da 17.00 gibi olurdu. İlk bölümde yetiştiremediklerimi ikinci bölüme bırakırdım. O zamanlar pek ev işi yapamıyordum oğlumun uyku zamanlarında. Çünkü en ufak bir çıtırtıda dahi hemen uyanırdı. O yüzden bende çoğunlukla kitap okurdum. Taze demlenmiş çay ve biraz çikolata eşliğinde hemde 🙂 Ah o günler!

Şimdi gündüz uykumuz bire düştü tabi. Düştüğü yetmiyormuş gibi bu aralar zamanlaması da sürekli değişiyor. Bazı günler öğle uykusuna 12.00 gibi dalarken, kimi zaman 17.00’da bile uyuduğu oluyor. Tabi bu değişiklikler gece uykusunu da doğrudan etkiliyor. Öğle uykusuna erken daldığı zaman akşam erken uyuyor, geç daldığında ise sabahlar olmasın Zeynep’ e 🙂

Ama biraz araştırma yaptığımda gördüğüm şey; bunun normal bir süreç olduğu. Bir gün gelecek gündüz hiç uyumayacak 🙂

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşan bir caps vardı: “Bebeğinin uyumasını bekleyip, uyuduğunda da özleyip başında bekleyen kişiye anne denir.”diye. Gerçekten öyle, bazen öyle anlar oluyor ki; uyusun da biraz dinlenmek için fırsat doğsun istiyorsunuz. Uykusu 2 saati geçince de 10 dakika da bir kontrol ediyorsunuz.

Bu yazımda araştırdığım konu: “Bebeklerin aylarına göre uyku saatleri”. Faydalı olması ümidiyle…

Sağlıklı Gelişim İçin Bir Bebek Günde Kaç Saat Uyumalı?

bebeklerde-uyku

  • Yeni Doğan Bebekler: Günde yaklaşık 16-17 saat uyurlar. Bunun 8 saati gece uykusu, 8 saati ise gündüz uykusudur. Yeni doğan bebekler genelde gündüz parça parça uyur, uyanırlar.
  • 1 Aylık Bebekler: Yaşamın daha birinci ayını yaşayan bebekler bir günde toplam 17 saat uyurlar. Bunun 9 saati gece, 8 saati ise gündüz uykusudur. 1 aylık bebeklerin de genelde gündüz kesintisiz uykuları yoktur. Kısa aralıklarla uyur uyanırlar. Uyanma nedenleri ise genelde acıkmalarıdır.
  • 3 Aylık Bebekler: 3 aylık bebekler 24 saatin 16 saatini uyuyarak geçirirler. Bunun 10 saati gece, 6 saati ise gündüz uykusudur. Gündüz uykusu genelde 2’şer saatten 3 parça olur.

bebeklerde-uyku

  • 6 Aylık Bebekler: 6 aylık bebekler günün genelde 15 saatini uyuyarak geçirirler. Bunun 10 saati gece, 5 saati ise gündüz uykusudur. Gündüz uykusu bu dönemde 2 ya da 3 keredir.
  • 9 Aylık Bebekler: Bebekler büyüdükçe uykuda geçirdikleri zaman azalır. 9 aylık bir bebek bir günde genelde 14 saat uyur. Bunun 11 saati gece uykusunda geçerken 1.5 saatten 2 kerede gündüz uyurlar.
  • 12 Aylık Bebekler: Bir günde toplamda 14 saat uyurlar.  11 saat gece, 2 bölümden oluşan 3 saatlik de gündüz uykuları olur genelde.

bebeklerde-uyku

  • 18 Aylık Bebekler: Genelde toplam 13 saat uyurlar. 11 saat gece, 2 saat gündüz.

 

Bebeğinizin rahat bir şekilde uyuması için beşiğinin bulunduğu yerin sıcaklığı, aydınlığı, temizliği ve sessiz olması çok önemlidir. Bebeğinizin beşiğine gereksiz örtüler, kıyafetler asmayın. Bebeğinize uyurken bağı olan kıyafetler giydirmeyin. Bunların nedeni uykuda döndüğü zaman solunum yollarını kapaması ve boğazına dolanmasıdır. Emzirerek uyutuyorsanız, emzirme esnasında olumsuz, kötü düşüncelerden kaçının. Bebeğinizin hem uyku hemde beslenme saatlerini her gün aynı saatlerde olacak şekilde bir rutine sokmaya gayret edin. Çünkü araştırmalar her gün aynı saatlerde uyuyan ve beslenen bebeklerin hem daha mutlu hem de daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Bebeğinizle birlikte nice güzel günleriniz, aylarınız, yıllarınız olsun. Kendi odasında kendi kendine uyuduğu, kendi uyandığı günlere birlikte ve sağlıkla erişin inşallah…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir